Uprchlíci si musí vyřídit nové průkazy zdravotního pojištění, jde to i on-line

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří chtějí dál zůstávat v českém systému zdravotního pojištění, si musí do konce března vyřídit nový průkaz pojištěnce. Dospělí, kteří jsou v Česku déle než 150 dní, musí také pojišťovně nahlásit, jestli si pojištění dál budou platit sami, jsou zaměstnaní nebo pečují o malé děti.

Změny souvisí se zákonem lex Ukrajina, který zavádí možnost prodloužení ročního víza dočasné ochrany uprchlíků. Podmínkou je registrace na webu ministerstva vnitra, pro prodloužení o celý rok osobní návštěva pobočky odboru azylové a migrační politiky ministerstva.

„Adekvátně k prodloužení dočasné ochrany dojde k prodloužení platnosti zdravotního pojištění,“ uvedla místopředsedkyně správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny poslankyně Michaela Matoušková (STAN).

Uprchlíci nedostávají od zdravotních pojišťoven průkaz jako plastovou kartu, ale vytištěný papírový formulář. Nový, který bude platit i po konci letošního března, si mohou u VZP, kde je registrováno více než 85 procent Ukrajinců, vygenerovat i on-line. Pro předložení ve zdravotnickém zařízení může být vytištěný nebo uložený elektronicky, například v mobilním telefonu. „O vystavení je potřeba zažádat před koncem platnosti původního,“ dodala Matoušková.

Registrovány jsou statisíce uprchlíků

Celkově bylo v ČR registrováno ke zdravotnímu pojištění asi 422 tisíc uprchlíků, z nich 365 tisíc na konci letošního února evidovala VZP a dalších 57 tisíc menší zdravotní pojišťovny. Pojistné je za ně hrazeno ze státního rozpočtu jako za státní pojištěnce, u většiny dospělých 150 dní, u dětí, seniorů nebo matek pečujících o malé děti do doby platnosti víza.

Ostatní mají povinnost nahlásit pojišťovně, zda pracují, podnikají nebo si budou pojistné dál hradit sami. Z 218 tisíc lidí, kterých se už povinnost u VZP týká, se přihlásilo asi 185 tisíc. Podle předsedy správní rady pojišťovny Toma Philippa (KDU-ČSL) je pravděpodobné, že většina ostatních už Česko opustila.

V loňském roce VZP zaplatila za zdravotní péči o své pojištěnce z řad uprchlíků 1,75 miliardy korun, za celý rok od začátku války náklady odhaduje na 2,15 miliardy. Téměř 60 procent lidí nečerpalo vůbec žádnou péči, 118 pojištěnců naopak péči dražší než milion korun. Nejvíce peněz pojišťovna vydala za celková vyšetření osob bez potíží, která jsou potřeba například při nástupu do zaměstnání nebo dětí do školky.