Uprchlíci mají v Česku problém směnit ukrajinské hřivny. Ruce od nich dávají pryč banky i směnárny

3 minuty
Události: Ukrajinci mají problém směnit v Česku hřivny
Zdroj: ČT24

Ukrajinští uprchlíci v Česku se potýkají s obtížnou směnou peněz. Prakticky žádná banka totiž ukrajinské hřivny nevykupuje, stejně jako většina směnáren. Podle zákona to dělat nemusejí. Měna země, kterou napadla ruská armáda, navíc výrazně ztrácí hodnotu.

Běženkyně Inna si před odchodem z Ukrajiny vybrala úspory v hotovosti a stejně konali i další její krajané; báli se, že přestanou fungovat platební karty. Hřivny jim ale teď v Česku téměř k ničemu nejsou. „Když si chceme směnit peníze v bance, tak naše hřivny nepřijmou. Peníze leží jako papír a nemůžeme je použít,“ trápí Innu.

Podobně jako banky se k hřivnám staví také směnárny. Některé je nepřijímají vůbec, jinde nabízí velmi nevýhodný kurz. „Chudáci, co mají dělat? Kurz je špatný, ale co když nemají jiné peníze? Za tisíc hřiven bych dal 300, maximálně 350 korun,“ řekl zaměstnanec jedné z brněnských směnáren.

Drtivá většina českých bank, včetně té centrální, na kurzovním lístku ukrajinskou měnu ani nemá. České národní bance totiž vymezuje úkoly zákon a výkup ukrajinských hřiven mezi nimi není. „Mohla by jej, pokud by se tak rozhodla, realizovat moc výkonná, tedy vláda České republiky,“ zmínila mluvčí České národní banky Markéta Fišerová.

K takovému opatření se ovšem kabinet nechystá. „Vláda připravuje adresnou pomoc ukrajinským uprchlíkům, nikoliv však intervenční opatření, kterým by zajistila výkup ukrajinské měny,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Banky vyjednávají pomoc s ministerstvem práce

Částečnou pomoc teď vyjednávají tuzemské banky spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí. Uprchlíci dostanou možnost otevřít si v asistenčních centrech účty, kam jim budou chodit sociální dávky. „Účet bude zatím v korunách, protože otevírání účtu v hřivnách banky  dnes bohužel ještě neumí,“ říká výkonná ředitelka České bankovní asociace Monika Zahálková.

Mobilní pobočky v tuto chvíli plánuje osm bank. V Praze by se mohly otevřít do konce týdne, v krajích o pár dnů později.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 5 hhodinami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 8 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 8 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 10 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 10 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 11 hhodinami
Načítání...