Unie není jen „má dáti – dal“, říká Petříček. Babiš akcentuje právě ekonomiku

55 minut
Konference o Unii: Projevy Tomáše Petříčka, Andreje Babiše a Věry Jourové
Zdroj: ČT24

Dva rozdílné pohledy na patnáct let českého členství v Evropské unii nabídli na výroční konferenci ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Zatímco šéf tuzemské diplomacie akcentoval kulturní rozměr členství a odmítl ho zplošťovat jen na zdroj peněz, premiér zdůrazňoval právě hospodářské benefity – a ve vícero ohledech kritizoval svazující důsledky členství.

Česko si patnáct let od vstupu do evropského společenství připomnělo začátkem května. Podle předsedy vlády Andreje Babiše patří mezi hlavní devízy příslušnosti k EU přístup na vnitřní trh, k evropským fondům a do schengenského prostoru.

Všechny tyto benefity ale současně kritizoval; vnitřní trh Unie je podle něj třeba zbavit byrokracie a protekcionismu, u Schengenu pak nevidí žádnou vizi pro další rozšíření o Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko. Kritikou pak premiér nešetřil ani na adresu unijních fondů, jejichž určení je podle Babiše neefektivní.

„Chceme, aby každý stát mohl tyto prostředky rozdělovat podle domácích priorit, bez zbytečných kontrol. Proč nám vnucují různé své představy o tom, kam by měla ČR investovat? Nedostáváme peníze na to, co potřebujeme,“ tvrdí ministerský předseda.

Centralizační tendence Unii pak vyčetl i v souvislosti s ochranou životního prostředí, kde EU podle Babiše mechanicky prosazuje jednotnost. „Naše cesta (ochrany klimatu) musí respektovat naše přírodní a hospodářské podmínky. Byla by chyba kvůli klimatickým cílům podřezat naši hospodářskou prosperitu,“ prohlásil.

Petříček: Členství by nemělo být založeno na transakční logice

Premiérova řeč se tak nesla v o poznání kritičtějším a hospodářsky tematičtějším duchu než předcházející projev ministra zahraničí z koaliční sociální demokracie Tomáše Petříčka, který se naopak ekonomickým akcentům bránil. „Naše členství v EU je pro nás jednoznačně výhodné, zároveň by ale nemělo by být založeno pouze na transakční logice. Nesmí to být ‚má dáti – dal‘,“ prohlásil mimo jiné.

Třebaže se Česko podle Petříčka vstupem do Unie vrátilo „do svého přirozeného prostředí evropské rodiny a jejích hodnot“, řada občanů není se členstvím ztotožněna, a u veřejnosti tak stále převládá vnímání „my versus Brusel“ – za což, jak soudí šéf českých diplomatů, nese vinu i politická reprezentace.

„Často nám chybí odvaha přiznat, že jsme to my, kdo v Bruselu spolupřijímají rozhodnutí. Neexistuje něco jako diktát z Bruselu,“ konstatoval a doplnil: „Pro mě samotného je členství civilizační a kulturní volba.“

Sám premiér byl přitom kritický i k politice bruselských struktur, především Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. „Komise musí být depolitizovaná a pozice evropských lídrů v Evropské radě posílena,“ uvedl s akcentem na roli národních států. „Evropská rada by měla být koaliční vláda Evropy, tam se musí členské státy domluvit a Evropská komise má realizovat to, na čem se domluví členské státy,“ dodal.

Jourová: Členství je úspěšné

Eurokomisařka Věra Jourová pak prohlásila, že je třeba, aby si Praha v Unii častěji brala slovo. „Je potřeba, abychom měli silný hlas a abychom vyžadovali respekt. Ale zároveň musíme vnímat, co nám říká druhá strana,“ řekla.

Podle ní je třeba, aby Česko začalo být v EU vnímáno jako stát, který přináší i nějakou přidanou hodnotu a neusiluje pouze o vyrovnání životní úrovně se Západem. Členství považuje za úspěch: „Naprosto jednoznačně je Česká republika vítěz, ekonomicky jsme bohatší.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 58 mminutami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v pondělí v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci.
před 1 hhodinou

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 4 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 5 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 6 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 6 hhodinami
Načítání...