Úloha „zebra“ či trpný rod činily žákům největší potíže, ukázalo testování

Největší potíže v národním testování 9. tříd dělaly žákům logické úlohy typu zebra. V nich uspěla jen necelá pětina. V matematice měli největší problémy při použití vzorců pro výpočet obsahů a obvodů. V testu z českého jazyka pak byla nejtěžší úloha na trpný rod, která měla průměrnou úspěšnost jen patnáct procent. Výsledky dalšího kola testování 9. tříd poskytla ČT společnost Scio, která projekt realizuje. Na podzim se ho zúčastnilo 22 200 deváťáků z 585 škol.

Průměrná úspěšnost u „zebry“ byla pouhých devatenáct procent. „Žáci u této úlohy musí analyzovat informace s uvedenými podmínkami a dle toho vyvodit závěr,“ řekla Šárka Štočková ze společnosti Scio.

Řešitelé například přiřazují barvy domů nebo různé profese podle zadaných kritérií nebo ověřují pravdivost daných tvrzení. Na úlohách se tím prokazuje i čtenářská gramotnost. Samotný název „zebra“ pochází ze zadání první úlohy tohoto typu, která se jmenovala „Kdo vlastní zebru“.

Žáci „zebru“ řešili v rámci Obecných studijních předpokladů (OSP). V této oblasti pro ně byla naopak nejsnazší úloha z verbální části, kde vybírali nejvhodnější slova na vynechaná místa ve větě. Průměrně jich zde uspělo 86,6 procenta.

Prověrka logiky, ne faktů

Test OSP ukazuje způsob myšlení a uvažování žáka, netestuje znalosti. „Test je poměrně dlouhý a prokázání schopností žáka ukazuje už ten fakt, když ho žák dokáže vyřešit celý,” říká vedoucí projektu Národní testování ve společnosti Scio Aneta Vedralová.

V matematice měli žáci největší problémy při aplikaci vzorců pro výpočet obsahů a obvodů, kterou zvládli s průměrnou úspěšností 28,8 procenta. Nejlépe jim šly převody jednotek objemu, kde průměrná úspěšnost dosáhla 86 procent.

V testu z českého jazyka pak byla nejtěžší úloha na trpný rod, která měla průměrnou úspěšnost jen 15 procent. Nejlépe žáci zvládli úlohu zaměřenou na rozpoznání rozkazovacího způsobu. Uspělo jich 91 procent.

Rozdíly mezi zájemci o gymnázia a jiné školy

Výsledky národního testování ukazují velké rozdíly mezi žáky směřujícími na gymnázia a na jiné školy, jakými jsou například průmyslové školy a učební obory. Ukazuje se, že žáci s lepšími výsledky v testech se častěji hlásí na gymnázia. Průměrný percentil žáků, kteří se chtějí dostat na gymnázium, byl 72 v českém jazyce a sedmdesát v matematice. V praxi to znamená, že žák, který dosáhl percentilu 72 je lepší než 72 procent všech žáků.

Naopak žáci hlásící se na průmyslové školy nebo na učební obory dosahovali nižších výsledků. „Žáci, kteří chtějí jít na průmyslovou školu, mají lepší průměrný percentil v matematice (60) než v českém jazyce (51),“ doplnila Štočková. Ti, kteří se budou hlásit na učební obor s maturitou, dosahovali percentilu 45 v českém jazyce a 44 v matematice.

V matematice se žáci zlepšili

Oproti loňskému roku si žáci, kteří chtějí na gymnázium, v matematice mírně polepšili. Loňský průměrný percentil dosahoval hodnoty 68, letošní sedmdesát. Mírně se zlepšily i děti hlásící se na průmyslové školy. V češtině dosáhli uchazeči o gymnázium stejného výsledku jako loni.

Národní testování základních škol a gymnázií probíhá každoročně u 3., 5., 7. a 9. tříd. Loni na podzim se ho zúčastnilo celkem 22 200 deváťáků z 585 škol po celé České republice. Předloni se zapojilo o čtyři sta dětí méně. Test z českého jazyka obsahuje čtyřicet úloh, test z matematiky třicet a test z OSP dohromady šedesát úloh.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
před 5 hhodinami

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
před 10 hhodinami

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
před 11 hhodinami

Policie vyšetřuje nehodu u Horního Dvořiště jako usmrcení z nedbalosti

Policie vyšetřuje sobotní nehodu vojenského historického vozidla u Horního Dvořiště, při které zemřeli dva lidé a osm se zranilo, pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz bude obviněn zřejmě řidič, který nezvládl vjezd na mostek s devítitunovým vozidlem.
před 12 hhodinami

Zemřela bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová

Ve věku 76 let zemřela významná osobnost českého práva a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Informoval o tom Ústavní soud. Její osobnost i přínos pro české právo ocenili ve vyjádření mimo jiné prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS), předseda Soudcovské unie Libor Vávra či předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Komunitní financování už pomohlo vydat stovky knih

Přibývá knih, jejichž vydání spisovatelé financují prostřednictvím veřejné sbírky. Potvrzují to data, která ČT získala od crowdfundingových platforem jako Donio, Hithit nebo Startovač, ale také z Národní knihovny. Komunitní financování využívají hlavně začínající autoři. Umožňuje jim to nejen pokrýt náklady na vydání knihy, ale i navázat přímý kontakt s budoucími čtenáři.
před 16 hhodinami

Univerzity udělily už stovky mikrocertifikátů

Univerzity v Česku udělily během posledního půlroku už více než sedm set mikrocertifikátů. Získají je absolventi krátkodobých specializovaných kurzů. Studentům i lidem z praxe dokládají jejich odborné znalosti a dovednosti. Zájemci si mohou vybrat z kurzů, jako jsou Plasty a technologie pro společnost v 21. století či Aplikovaná umělá inteligence pro technické inovace. Cena za jeden mikrocertifikát se může vyšplhat až k desítkám tisíc korun.
před 17 hhodinami

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
před 19 hhodinami
Načítání...