Třebíčská nemocnice zaplatí rekordní odškodné, tentokrát za smrt pacientky

Třebíč - Rekordní odškodné tři a půl milionu korun přiznal Krajský soud v Brně rodině ženy, která vinou lékařů zemřela v listopadu 2006 po porodu v třebíčské nemocnici. Informovaly o tom Hospodářské noviny. Tři děti by měly dostat po milionu korun a otec pět set tisíc. Odškodné uhradí nemocnice z pojistného z odpovědnosti za poskytování zdravotní péče. Vedení nemocnice ještě nebyl rozsudek doručen. Nemocnice už v minulosti zaplatila 3,2 milionu korun za záměnu novorozenců.

Zřizovatelem nemocnice je Kraj Vysočina. Podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) se rozsudek zřejmě dá jen těžko zpochybnit. „Nemocnice by měla přiznat politováníhodné pochybení, neodvolávat se a odškodné vyplatit,“ řekl Běhounek. „Zatím nevíme, zda je možné odvolání, ani zda by nemocnice této možnosti využila,“ řekl zástupce ředitele Pavel Nesnídal.

Šestatřicetiletá Jitka Hlavatá zemřela při porodu v listopadu 2006 v třebíčské nemocnici po krvácení z protržené dělohy a několikanásobné srdeční zástavě. Podle posudku komise ministerstva zdravotnictví byly některé postupy lékařů nesprávné a přímo souvisí se smrtí pacientky. „Lékaři nechali paní prostě vykrvácet. Několik hodin po porodu ležela na lůžku ve stále se zhoršujícím stavu a lékaři jen ztráceli čas. Neudělali nic, aby jí pomohli,“ odůvodnila rozsudek soudkyně Dagmar Bastlová.

Nemocnice od počátku tvrdila, že lékaři chybu neudělali. Ve čtvrtek právník nemocnice poprvé přiznal, že vina je na její straně. Primáře Václava Žižlavského, pod jehož vedením k úmrtí došlo, třebíčský okresní soud už jednou zprostil viny. Podle Bastlové je možné, že na základě nových podnětů dojde k obnově trestního řízení.

Nesnídal potvrdil, že Žižlavský je stále primářem třebíčské porodnice. Zároveň se odmítl vyjádřit k tomu, zda nemocnice bude případ řešit personálně. „Budu žádat po vedení nemocnice, aby doložilo, jak byly na porodnickém oddělení nastaveny kontrolní mechanismy. Případná personální opatření jsou plně v kompetenci ředitele,“ řekl hejtman. 

Stejná nemocnice má za sebou už i záměnu novorozenců

Žena zemřela v třebíčské nemocnici jen měsíc předtím, než ve stejné porodnici lékaři zaměnili novorozence dvou rodin. Nemocnice pochybení přiznala a lidé, kteří výměnu děvčátek zavinili, přišli o místa. Jako satisfakci nemocnice rodinám nabídla 600 tisíc korun. To se jim ale zdálo málo a žádaly po ní dohromady 12 milionů.

Po řadě soudních jednání nakonec odvolací vrchní soud v Olomouci v lednu 2010 rozhodl, že třebíčská nemocnice musí zaplatit rodinám holčiček Veroniky a Nikoly odškodné v celkové výši 3,2 milionu korun. Nejvyšší soud pak v červnu 2011 odmítl dovolání nemocnice a výši odškodného tak definitivně potvrdil. „Částku jsme vyplatili už v roce 2010, dovolání k Nejvyššímu soudu nemělo odkladný účinek,“ uvedl Nesnídal.

Dosud nejvyšší odškodné za smrt vinou lékařů získali podle HN před čtyřmi lety manželé z Havířova. Těm po operaci zemřela tříměsíční dcera, když ležela na přehřáté vyhřívací podušce. Dostali 1,5 milionu korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud za pronásledování chartisty potrestal důstojníky StB podmínkami

Podmínkami od dvou do tří let potrestal Obvodní soud pro Prahu 1 čtyři bývalé důstojníky Státní bezpečnosti (StB), kteří v osmdesátých letech pronásledovali chartistu a člena Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) Karla Freunda. U pátého z obžalovaných soud od trestu upustil kvůli předchozí sankci. Soudkyně uznala muže vinnými ze zneužití pravomoci úřední osoby. Rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k Městskému soudu v Praze.
před 6 hhodinami

Neudržitelné, tratíme miliony. Zemědělci si stěžují na nízké výkupní ceny mléka

Na zemědělce dopadají nízké výkupní ceny mléka, za litr dostávají aktuálně zhruba o tři koruny méně než před rokem. Někteří chovatelé se už dostávají pod hranici výrobních nákladů. Situace je podle agrárníků dlouhodobě neudržitelná. Na jejím vzniku se podílelo i uvalení čínských cel na evropské mléčné výrobky.
před 6 hhodinami

Aktuálně: Obrana zakázala armádě vysílat rozhovor s Pavlem, Hrad mluví o cenzuře

Ministerstvo obrany zakázalo generálnímu štábu odvysílat díl podcastu Kamufláž, ve kterém mluvčí armády vedla rozhovor s prezidentem Petrem Pavlem, upozornil web Aktuálně.cz. Rozhovor měl podle avizovaných informací na sociálních sítích vyjít 7. dubna, na posluchačských platformách se však neobjevil, protože mělo zasáhnout ministerstvo. Hrad následně označil za absurdní, že resort prezidenta cenzuruje.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním jednání schválila návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Už dříve sdělila, že kabinet ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři schválili i vládní nařízení, podle kterého životní minimum vzroste od října, nikoliv od května.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Od pozorování ptáků k jejich ochraně. Česká společnost ornitologická slaví 100 let

Česká společnost ornitologická si připomíná sto let od svého založení. Organizace se dlouhodobě podílí na ochraně a výzkumu ptáků i na zapojování veřejnosti do péče o přírodu. S více než osmi tisíci členy a desítkami tisíc podporovatelů je dnes největší českou ochranářskou nevládní organizací.
před 9 hhodinami

Neumím si představit, co by na summitu NATO dělal prezident, řekl Babiš

Složení delegace na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře není pro vládu tématem, protože do jeho konání zbývají tři měsíce, sdělil po pondělním zasedání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Otázku nechce podle něj vláda řešit do jednání ministrů zahraničních věcí a generálního tajemníka NATO Marka Rutteho 20. května ve Švédsku. Později nicméně dodal, že na summit pojede vládní delegace. Babiš si prý neumí představit, co by tam dělal prezident.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vláda na úterý snížila cenové stropy pro pohonné hmoty

Maximální ceny paliv, které určuje stát, v úterý klesnou. Litr nafty bude nejvýše za 44,36 koruny, což je o 1,56 koruny méně než v pondělí. Litr benzinu pak budou čerpací stanice moci prodávat maximálně za 41,67 koruny, tedy o 28 haléřů méně než v pondělí. Vyplývá to z cenového věstníku, který ministerstvo odpoledne zveřejnilo. Nejvyšší ceny by měl úřad zveřejňovat minimálně do konce dubna.
před 12 hhodinami

Kauza poslaneckých trafik končí. Ústavní soud smetl stížnost náměstka Bočka

Kauza takzvaných trafik pro exposlance po třinácti letech definitivně skončila, Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Dostal podmínku a peněžitý trest, stejně jako bývalý premiér za ODS Petr Nečas, který však ústavní stížnost podle dostupných informací nepodal. Kauza přispěla v roce 2013 po policejním zásahu na úřadu vlády k pádu Nečasova kabinetu a otřesu na politické scéně. Bočkovu stížnost považoval soud za neopodstatněnou, usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 16 hhodinami
Načítání...