Toman chce pro lesníky sedm miliard kvůli kůrovci, vyšší rozpočet má pomoci i se suchem

Ministerstvo zemědělství chce navýšit svůj letošní rozpočet na lesní hospodářství zhruba o sedm miliard korun, oznámil šéf resortu Miroslav Toman (za ČSSD). S ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o tom plánuje jednat v červnu. Už dříve ministr avizoval, že bude požadovat zvýšení rozpočtu až o 2,5 miliardy korun na vodní hospodářství.

Podle Tomana půjdou peníze na zalesňování holin a na odškodňování nestátních vlastníků lesů za propad peněz za prodej dříví. Lesníci ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) tvrdí, že na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za loňský rok potřebují 5,2 miliardy korun. Podle dosavadních jednání se ale ukazuje, že by měli dostat pouze čtyři miliardy.

Toman má za to, že se nutnost navýšit rozpočet ukáže podle reálných potřeb lesníků. Šéf resortu zemědělství předestřel, že peníze budou potřeba i na zalesňování. Státní podnik Lesy ČR podle něj za poslední pololetí vysadil 45 milionů sazenic, aby zabránil dlouhodobým holinám po kůrovcové kalamitě.

Hospodaření podniku se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70 milionů korun. Důvodem ztráty byla kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen. Těžba dřeva byla loni kvůli kalamitě rekordní.

Na boj se suchem až pět miliard korun

O navyšování peněz na vodní hospodářství hovořil ministr již dříve. Zhruba 700 milionů korun by mělo jít na propojování vodárenských soustav a 1,2 miliardy korun na zhruba tři stovky menších projektů, kam patří vodovody a obecní rybníky, dalších 100 milionů korun pak na urychlení výkupu pozemků pro menší vodní nádrže Senomaty, Šanov a Kryry.

Další peníze mají jít na pozemkové úpravy. Do nich stát v posledních letech dával dvě miliardy korun ročně a stejnou částku na ně chce dát i letos.

Ministerstvo zemědělství na boj se suchem loni vydalo 13,7 miliardy korun. Jako sumu sečtenou ze všech dílčích programů to uvedl nedávno právě Toman. Úřad podpořil například obnovu 387 rybníků za 1,25 miliardy korun, vznikl tak zásobní prostor na 2,5 milionu metrů krychlových vody.