Sucho zvyšuje riziko požárů, Šumava a Brdy rozdávají pokuty za ohniště

2 minuty
Sucho zvyšuje riziko požárů na Šumavě
Zdroj: ČT24

Sucho a nedostatek srážek zvyšují riziko požárů. Hasiči i strážci Národního parku Šumava kvůli tomu posilují protipožární hlídky. Navzdory nebezpečí řada turistů rozdělává oheň i v nejchráněnějších částech národního parku. Hrozí jim za to na místě pokuta až deset tisíc korun. Pokutu za rozdělávání ohně dostanou i návštěvníci Brd. Uhasit ohniště totiž nestačí a požáry mohou vypuknout až po několika dnech – navíc se tak může stát v oblastech, kam se hasiči dostávají jen obtížně.

Při minulé kontrole šumavští strážci zlikvidovali ohniště, nyní na stejném místě nachází nové. „Z ohně zde vždycky hrozí problém, protože jsme na návětrné straně svahu, takže při rozdělávání hrozí, že budou odlétávat jiskry do suchého prostředí,“ vysvětluje člen Strážní služby Národního parku Šumava Jan Pecánek.

Jen málokdy se ovšem podaří nalézt toho, kdo je za rozdělání ohně zodpovědný. Například na Obřím hradu nedaleko Rejštejna se pod kamením skrývá suché podloží, které může prohořívat. Pokud si tu tedy turisté udělají ohniště a následně ho uhasí, neznamená to, že riziku požáru předejdou. Plameny se totiž mohou objevit o několik metrů dál, třeba i za tři dny.

Špekáčky za pokutu

Podobný problém řeší strážci v chráněné krajinné oblasti Brdy. I přesto, že je zde rozdělávání ohně zakázané, vznikají v často navštěvovaných lokalitách desítky nových ohnišť. Opékáním špekáčků či vařením jídla na otevřeném ohni v Brdech ale lidé riskují vysokou pokutu. „Hrozí až pokuta deset tisíc korun, v případě požáru dvacet pět tisíc korun a náhrada škody,“ přibližuje mluvčí Vojenských lesů České republiky Jan Sotona.

I Sotona potvrzuje, že uhasit ohniště nestačí, oheň totiž může vydržet doutnat pod zemí. „Požáry mohou vylézt i za několik dní. Byl jsem svědkem, že na Brdech hořelo měsíc v kuse a stejně to nešlo uhasit, protože to byl rašelinový požár,“ dodává velitel rokycanských hasičů Josef Huml.

2 minuty
Nelegální ohniště ohrožují i Brdy
Zdroj: ČT24

Problematický terén

V případě Šumavy i Brd mají hasiči problém s terénem, na řadu míst se nedostanou například ani na čtyřkolkách. „Naše technika je dost velká a současné komunikace a dostupné cesty jsou nedostačující,“ vyjasňuje Huml. V Brdech už návštěvníci chráněnné krajiné oblasti žádali správce o vytvoření lokalit, kde by ohně rozdělávat mohli. Ti ale mají jasno, že žádná taková místa nebudou.

Protože současné sucho riziko ještě zvyšuje, v šumavském terénu je každý den tucet hasičů a strážců parku. Jestli někde nehoří, kontrolují až do večerních hodin. Vedení šumavského parku se pak snaží suchu předcházet zadržováním vody v krajině. Postupně se obnovují mokřady v místech, kde se dříve těžila rašelina.

„Díky strojům a tomu, že se rašelina těžila a odvážela, můžeme paradoxně tu rašelinu vzít a kanály ucpat,“ říká geobotanička Iva Bufková ze Správy NP Šumava. Správci plánují obnovit asi dva tisíce hektarů rašelinišť, práce je to ale dlouhodobá. Aby vytyčený cíl splnili, budou potřebovat zhruba deset let. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 8 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě, uvedla.
09:58Aktualizovánopřed 10 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 1 hhodinou

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 4 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 5 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 11 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 12 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 13 hhodinami
Načítání...