Studie přibližuje život politických vězňů v normalizačních věznicích

2 minuty
Události: Nová studie se zaměřuje na vězeňství v době normalizace
Zdroj: ČT24

Cenzura korespondence, postavení politických vězňů nebo ideologie za mřížemi – nová studie Ústavu pro studium totalitních režimů se zaměřuje na vězeňství v době normalizace. Projekt nabízí pohled pamětníků, historiků, ale i psychologů.

Během normalizace se ve vězení ocitla řada odpůrců režimu. Mezi nimi byla i socioložka Jiřina Šiklová, která se podle komunistů provinila šířením nelegální literatury.

Za mříže ji režim poslal na začátku osmdesátých let. „V tom vězení jsem zjistila, že jsem velice odolná, že se dovedu nenaštvat, dovedu racionálně jednat a dovedu i tu facku odměřit,“ uvedla. 

Političtí vězni přitom podle historičky Kláry Pinerové z Ústavu pro studium totalitních režimů postrádali psychologickou pomoc od ostatních. „Vězni svědomí v sedmdesátých, osmdesátých letech se tam nacházeli sami. To znamená, že neměli takovou tu psychologickou pomoc. Museli se hodně přizpůsobit kriminálním vězňům,“ popsala Pinerová. 

Kontakt s okolním světem pro vězně představovaly dopisy, které ovšem podléhaly přísné cenzuře. „Píšete tak, aby to bylo relativně emočně neutrální, také proto, že si uvědomujete, že vaši slabost by mohli vyšetřovatelé proti vám využít,“ vysvětlila Šiklová. 

V době normalizace se sice už ve věznicích objevovali psychologové a pedagogové, jejich počet byl ale nedostatečný. „Třeba ve věznici Mírov, kde bylo až dva tisíce vězňů, působili tři nebo čtyři psychologové, což znamená, že s nimi nemohli pracovat individuálně,“ uvedla Pinerová. 

O dění ve věznicích informoval dozorce speciální časopis

Pro dozorce v době normalizace vycházel také speciální časopis. Zpravodaj informoval o dění ve věznicích a zároveň podporoval komunistickou ideologii. Podle Pinerové tak v plátku vycházely například články proti Amnesty International, články proti humanitě ve švédských věznicích nebo například rezoluce proti Chartě 77.

Dozorci ale ve zpravodaji našli i informace třeba o tom, proč se trestanci tetují, či doporučení, jak má vypadat správná vězeňská nástěnka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 21 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 22 mminutami

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jsme připraveni USA nabídnout podíl na fungování Rádia Svobodná Evropa, řekl Lipavský

„Jsme připraveni americké straně nabídnout, že s nimi budeme mluvit o tom, že bychom se podíleli na fungování tak, jako se Evropa podílí na své bezpečnosti,“ uvedl v 90’ ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti se situací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Dodal, že bude otázkou let, než se nastaví procesy financování. Ředitel RFE/RL Stephen Capus řekl, že slyší slova podpory nejen z Evropy, ale i z řad amerického Kongresu.
před 1 hhodinou

Čtyři lidé v Dolních Břežanech se otrávili oxidem uhelnatým, jeden zemřel

Záchranáři dopoledne vyjížděli do Dolních Břežan u Prahy ke čtyřem lidem, kteří se otrávili oxidem uhelnatým. Jeden muž na místě zemřel, další pacienti skončili v nemocnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové se událost stala v jednom z rodinných domů. Server Novinky uvedl, že šlo o členy rodiny, Richterová to nepotvrdila ani nevyvrátila. Okolnosti případu policisté prověřují.
11:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z vykolejeného vlaku v Olomouci vyteklo čtyři sta litrů nafty

Při středečním vykolejení osobního vlaku na železničním přejezdu nedaleko nákupního centra Šantovka v Olomouci vyteklo z proražených nádrží soupravy zhruba čtyři sta litrů pohonných hmot. Nedaleký Mlýnský potok a řeku Moravu zatím nafta neznečistila. Policie vykolejení vlaku prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zjistila ČT.
před 2 hhodinami

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 6 hhodinami

Roste počet lidí pobírajících náhradní výživné. Může za to větší informovanost

Počet příjemců náhradního výživného meziročně vzrostl o necelých patnáct procent, zvýšila se i průměrná vyplacená částka na dva tisíce korun měsíčně, potvrdil ČT Úřad práce. Podle odborníků se okruh osob rozšiřuje zejména díky širšímu povědomí o této dávce. Náhradní výživné stát vyplácí na nezaopatřené děti, kterým jeden z rodičů nehradí soudem stanovené výživné. Částka činí maximálně tři tisíce korun měsíčně.
před 8 hhodinami
Načítání...