Státní zástupkyně podala obžalobu na 12 Rusů a Vietnamců v souvislosti s prolomením systému na udělování víz do Česka Visapoint. Na dotaz ČT to potvrdila přímo dozorující žalobkyně Petra Ullrichová z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Díky kupčení s termíny měla skupina získat stovky milionů korun. Případem se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 9.
Státní zástupkyně obžalovala 12 Rusů a Vietnamců za zneužití systému udělování víz
„V trestní věci týkající se neoprávněného ovlivňování registračních systémů ministerstva zahraničních věcí užívaných k registracím termínů k podání žádostí o pobyt na území České republiky byla k Obvodnímu soudu pro Prahu 9 podána obžaloba na všech 12 obviněných fyzických osob,“ informovala státní zástupkyně Ullrichová, která má kauzu na starosti.
Dvanáctka Rusů a Vietnamců čelí obžalobě kvůli účasti na organizované zločinecké skupině, většina obviněných pak také kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. „Na celkem pět obviněných byla podána obžaloba rovněž pro zločin legalizace výnosů z trestné činnosti,“ doplnila žalobkyně.
Skupina měla vydělat stovky milionů korun
Policisté začali skupinu stíhat na podzim roku 2018, osm lidí tehdy skončilo ve vazbě. Na případu spolupracovala česká Bezpečnostní informační služba a vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti. MF Dnes v té době zveřejnila, že hackeři prolomili systém udělování víz zvaný Visapoint, který sloužil cizincům k registraci termínu pro žádost o víza do Česka.
BIS poté ve své výroční zprávě k tomuto případu uvedla, že obvinění lidé zaplňovali u vybraných typů víz pro Vietnamce veškeré volné termíny fiktivními osobami a znemožňovali skutečným žadatelům zápis. Za místo v elektronické frontě pak požadovali až několik tisíc eur. Podle vyšetřovatelů skupina získala trestnou činností stovky milionů korun.
Systém Visapoint fungoval od roku 2009. Měl zefektivnit zápis žadatelů o vízum a zamezit frontám před některými ambasádami, především v Hanoji. BIS ale konstatovala, že problém s machinacemi jen přenesl z fyzického světa do kybernetického prostředí. Ministerstvo zahraničí přestalo systém využívat koncem roku 2017.