Soud osvobodil skupinu cizinců obviněnou ze zneužití systému udělování víz

Dvanáct Rusů a Vietnamců, kteří podle obžaloby prolomili systém na udělování víz do Česka, odešlo od soudu bez trestu. Obvodní soud pro Prahu 9 v úterý rozhodl, že se nestal trestný čin. Na dotaz ČT to uvedla mluvčí soudu Barbora Chlostová. Blíže rozhodnutí nekomentovala, v případu zatím nebyl vyhotoven písemný rozsudek. Verdikt není pravomocný, odvolání už podalo dozorové pražské vrchní státní zastupitelství. Podle vyšetřovatelů měla skupina kupčením s termíny získat stovky milionů korun.

„Všichni obžalovaní byli rozsudkem zdejšího soudu (…) zproštěni obžaloby,“ uvedla Chlostová. „V žalobním návrhu označený skutek není trestným činem,“ dodala s odkazem na příslušný paragraf zákona.

Případ dozoruje žalobkyně Petra Ulrichová. Ta už dříve pro ČT uvedla, že se kauza týká neoprávněného ovlivňování registračních systémů ministerstva zahraničí, konkrétně šlo o systém Visapoint k registracím termínu k podání žádosti o pobyt na území Česka.

V čele skupiny stáli rodinní příslušníci

Obžalobě čelilo celkem dvanáct lidí. Byli mezi nimi Rusové a Vietnamci. Podle serveru Seznam Zprávy si měla organizovaná skupina přijít na 853 milionů korun. Podle obžaloby se hlavní organizátor Andrey Voronin několik let nabourával do systému pro registraci žadatelů o česká víza na ambasádě ve vietnamské Hanoji. Za úplatu pak měl míchat s pořadníkem žadatelů.

Mezi obžalovanými byli i bratr Voronina Alexander a jeho matka a otec. Rodiče Nejla a Vladimir Voroninovi se podle Seznam Zpráv měli starat o finance. Obžalobě čelila také přítelkyně Voronina, která měla podle serveru například nakupovat nezbytné součástky. Obžalovaní vietnamské národnosti pak z většiny měli fungovat jako prostředníci.

Tisíce eur za místo ve frontě

Na případu spolupracovala česká Bezpečnostní informační služba (BIS) a vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti. BIS poté ve své výroční zprávě k tomuto případu uvedla, že obvinění lidé zaplňovali u vybraných typů víz pro Vietnamce veškeré volné termíny fiktivními osobami a znemožňovali skutečným žadatelům zápis. Za místo v elektronické frontě pak požadovali až několik tisíc eur.

Systém Visapoint fungoval od roku 2009. Cílem bylo zefektivnit zápis žadatelů o vízum a zamezit frontám před některými ambasádami, především v už zmiňované Hanoji, kde docházelo ke kupčení s místy. BIS ale konstatovala, že se problém s machinacemi jen přenesl z fyzického světa do kybernetického prostředí. Ministerstvo zahraničí přestalo systém využívat koncem roku 2017.

Policisté začali skupinu stíhat na podzim roku 2018, osm lidí tehdy skončilo ve vazbě. Státní zástupkyně je obvinila v roce 2022 kvůli účasti na organizované zločinecké skupině. Většinu obviněných také kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Pět lidí si vyslechlo obžalobu i z praní špinavých peněz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 3 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 4 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 7 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 9 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 11 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 11 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 12 hhodinami
Načítání...