Dvanáct Rusů a Vietnamců, kteří podle obžaloby prolomili systém na udělování víz do Česka, odešlo od soudu bez trestu. Obvodní soud pro Prahu 9 v úterý rozhodl, že se nestal trestný čin. Na dotaz ČT to uvedla mluvčí soudu Barbora Chlostová. Blíže rozhodnutí nekomentovala, v případu zatím nebyl vyhotoven písemný rozsudek. Verdikt není pravomocný, odvolání už podalo dozorové pražské vrchní státní zastupitelství. Podle vyšetřovatelů měla skupina kupčením s termíny získat stovky milionů korun.
Soud osvobodil skupinu cizinců obviněnou ze zneužití systému udělování víz
„Všichni obžalovaní byli rozsudkem zdejšího soudu (…) zproštěni obžaloby,“ uvedla Chlostová. „V žalobním návrhu označený skutek není trestným činem,“ dodala s odkazem na příslušný paragraf zákona.
Případ dozoruje žalobkyně Petra Ulrichová. Ta už dříve pro ČT uvedla, že se kauza týká neoprávněného ovlivňování registračních systémů ministerstva zahraničí, konkrétně šlo o systém Visapoint k registracím termínu k podání žádosti o pobyt na území Česka.
V čele skupiny stáli rodinní příslušníci
Obžalobě čelilo celkem dvanáct lidí. Byli mezi nimi Rusové a Vietnamci. Podle serveru Seznam Zprávy si měla organizovaná skupina přijít na 853 milionů korun. Podle obžaloby se hlavní organizátor Andrey Voronin několik let nabourával do systému pro registraci žadatelů o česká víza na ambasádě ve vietnamské Hanoji. Za úplatu pak měl míchat s pořadníkem žadatelů.
Mezi obžalovanými byli i bratr Voronina Alexander a jeho matka a otec. Rodiče Nejla a Vladimir Voroninovi se podle Seznam Zpráv měli starat o finance. Obžalobě čelila také přítelkyně Voronina, která měla podle serveru například nakupovat nezbytné součástky. Obžalovaní vietnamské národnosti pak z většiny měli fungovat jako prostředníci.
Tisíce eur za místo ve frontě
Na případu spolupracovala česká Bezpečnostní informační služba (BIS) a vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti. BIS poté ve své výroční zprávě k tomuto případu uvedla, že obvinění lidé zaplňovali u vybraných typů víz pro Vietnamce veškeré volné termíny fiktivními osobami a znemožňovali skutečným žadatelům zápis. Za místo v elektronické frontě pak požadovali až několik tisíc eur.
Systém Visapoint fungoval od roku 2009. Cílem bylo zefektivnit zápis žadatelů o vízum a zamezit frontám před některými ambasádami, především v už zmiňované Hanoji, kde docházelo ke kupčení s místy. BIS ale konstatovala, že se problém s machinacemi jen přenesl z fyzického světa do kybernetického prostředí. Ministerstvo zahraničí přestalo systém využívat koncem roku 2017.
Policisté začali skupinu stíhat na podzim roku 2018, osm lidí tehdy skončilo ve vazbě. Státní zástupkyně je obvinila v roce 2022 kvůli účasti na organizované zločinecké skupině. Většinu obviněných také kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Pět lidí si vyslechlo obžalobu i z praní špinavých peněz.