Městský soud v Praze posunul trestní kauzu takzvaných trafik pro poslance ODS. Zamítl stížnost státního zástupce na podjatost soudkyně Heleny Králové. Ta, pokud se vrátí do taláru, může o věci rozhodovat.
Soud „odšpuntoval“ kauzu trafik pro poslance. Rozhodl, že soudkyně Králová není podjatá
Sama Králová nejprve námitku odmítla, když prohlásila, že se necítí být ve věci podjatá. Žalobce Martin Brzobohatý ale proti tomu podal stížnost k nadřízenému Městskému soudu v Praze.
Výsledek rozhodnutí o podjatosti je důležitý pro to, aby soud mohl pokračovat v projednávání kauzy trafik pro poslance. Králová je v tuto chvíli stále dočasně zproštěna funkce, a to kvůli kárné žalobě předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry.
O žalobě by měl soud teprve rozhodovat, konkrétně 11. dubna. Předseda městského soudu Králové vyčítá změny názorů na zákonnost odposlechů právě v kauze trafik pro poslance ODS.
Králová vedle toho čelila i kárné žalobě, kterou na ni podal ministr spravedlnosti v demisi Robert Perlikán (ANO). Nejvyšší správní soud ji kvůli pochybení v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství začátkem března na rok snížil plat. Z funkce ale soudkyni neodvolal.
Kauza takzvaných trafik pro poslance přispěla v roce 2013 k pádu tehdejší vlády. Soudy případ řeší už od roku 2016. Mezi obviněnými jsou bývalý premiér Petr Nečas a jeho manželka Jana Nečasová a také bývalý náměstek na ministerstvu zemědělství Roman Boček. Údajně podplatili tři poslance ODS příslibem lukrativních funkcí výměnou za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček.