Ústavní soud (ÚS) dal bývalé pražské radní Evě Vorlíčkové šanci na vyšší náhradu nemajetkové újmy způsobené stíháním v kauze opencard. Dostala 500 tisíc korun. Ústavní soudci ale nyní poukázali na mimořádné okolnosti případu, zmínili „bezprecedentní selhání orgánů činných v trestním řízení“ a manipulaci s protokoly. O náhradě újmy musí znovu rozhodovat odvolací Městský soud v Praze.
Soud dal bývalé pražské radní šanci na vyšší odškodnění za kauzu opencard
Na nedávný nález ve čtvrtek upozornil web Hlídací Pes. Trestní stíhání podle ÚS zasáhlo Vorlíčkovou jako političku na citlivém místě, zpochybnilo totiž její důvěryhodnost, která se těžko získává zpět. „Pokud stát zasáhne do života člověka nedůvodným trestním stíháním, poškodí či dokonce zničí jeho postavení ve společnosti a mnohdy i v rodině, musí výše odškodnění odpovídat takovému zásahu. Výše odškodnění nemateriální újmy totiž jistým způsobem vypovídá i o úctě státu k soukromému a veřejnému životu jednotlivých lidí,“ stojí v nálezu.
Soudy podle nálezu „dostatečně nezohlednily také bezprecedentní selhání orgánů činných v trestním řízení, ve kterém došlo k úmyslnému manipulování s protokoly ze strany trestního soudce v neprospěch obviněných, který za to byl kárně odsouzen“. ÚS tak poukázal na kárné řízení s pražským soudcem Alexandrem Sotolářem, jenž v kauze Opencard upravoval protokoly tak, že se lišily oproti zvukovým záznamům z jednání. Kárný senát jej za to v roce 2020 odvolal z funkce předsedy senátu, talár mu však ponechal.
Vorlíčková původně žádala více než šest milionů. ÚS v nálezu neříká, kolik peněz by měla získat. Plyne z něj však to, že půl milionu je neúměrně málo. „Obecné soudy musí znovu zvážit veškeré klíčové okolnosti tohoto mimořádného případu a znovu rozhodnout,“ stojí v nálezu. Vorlíčková v jiné linii vysoudila ještě 840 tisíc jako náhradu nákladů na obhajobu a za ušlý zisk.
Stíhání čelili i další radní
Signatářka Charty 77 Vorlíčková čelila stíhání od roku 2013, a to společně s nynějším pražským primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS), exprimátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09) a s dalšími radními. Policie jim kladla za vinu to, že o rok dříve neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k městské kartě Opencard, když jednomyslně schválili navazující kontrakty.
Pražský městský soud nejprve radní dvakrát uznal vinnými. Až po výměně soudce Sotoláře, který manipuloval s protokoly, justice Vorlíčkovou i zbylé obžalované osvobodila. Podle konečného verdiktu nerozhodli radní svévolně, ale na základě odborných stanovisek.
Vorlíčková v minulosti ostře zkritizovala jak Sotoláře, tak původní dozorující státní zástupkyni Dagmar Máchovou. Jejich postup označila za zvěrstvo. V souvislosti s kauzou Opencard získala bývalá radní cenu za odvahu od Nadačního fondu proti korupci – mimo jiné za to, že právě na základě jejích informací se přišlo na manipulování s protokoly z hlavního líčení.