Sněmovní komise k OKD vyslechne Sobotku i Bakalu. Celkem předvolá 27 svědků

O privatizaci těžařského podniku OKD promluví před sněmovní vyšetřovací komisí 27 svědků. Bude mezi nimi bývalý premiér a ministr financí Bohuslav Sobotka, někdejší ministr průmyslu Milan Urban (oba ČSSD) nebo dřívější majitel firmy Zdeněk Bakala. Po čtvrtečním neveřejném jednání komise to řekl její předseda Lukáš Černohorský (Piráti).

Podle Černohorského jsou na seznamu svědků všechny důležité postavy, které provázejí historii OKD. S výjimkou Sobotky, Urbana a Bakaly však zatím nechtěl další jména prozrazovat. „Až budou dotyčné osoby osloveny a přizvány,“ podotkl. Komise by chtěla svědky vyslechnout o letních prázdninách. Podle Černohorského je možné, že bude kvůli svědeckým výpovědím zasedat třeba týden v kuse.

Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá Sobotka kritizován. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.

Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků vyplývajících ze smlouvy z roku 2004 nabyvatelem akcií. Zabývat se budou i příčinami úpadku OKD nebo odpovědností státních úřadů a odpovědných činitelů. Výsledky má předložit plénu do deseti měsíců od založení, tedy na podzim roku 2019.

Podle žalobců stát přišel o 5,7 miliardy

Minoritní podíl v OKD získala od státu za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun.

Tímto případem se zabývají soudy. Nedávno v něm byl nepravomocně zproštěn obžaloby znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na cenu státního podílu v těžební společnosti. Soud osvobodil i oba bývalé místopředsedy Fondu národního majetku (FNM) Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Historie kauzy sahá do 90. let

První část akcií OKD byla prodána v kuponové privatizaci už na začátku 90. let, hlavním majitelem zůstal stát, akcie držely i obce a města. V následujících letech rozhodující vliv získala firma Prosper Trading a podíl státu klesl pod 50 procent. V roce 1998 do firmy vstoupil Karbon Invest a stal se většinovým vlastníkem.

Vláda Miloše Zemana (tehdy ČSSD) v roce 2001 schválila plán restrukturalizace OKD. V roce 2003 začala vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) jednat s Karbon Investem o prodeji zbylých 46 procent akcií. Původně dohodnutou cenu 2,25 miliardy korun ale v květnu 2004 neschválil antimonopolní úřad. Ve stejném roce za vlády Stanislava Grosse (ČSSD), ve které byl ministrem financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), koupil Karbon Invest státní podíl v OKD za 4,1 miliardy korun.