Smůla i zrada, přesto úspěšná mise. Od výsadku Calcium a Barium uplynulo 80 let

3 minuty
Události: Výsadky Calcium a Barium
Zdroj: ČT24

Uplynulo osmdesát let od výsadku dvou paraskupin – Calcium a Barium. Jednalo se o první výsadek do protektorátu po více než roční odmlce a také o obnovení rádiového kontaktu s exilovou vládou v Londýně. Obě skupiny provázela smůla a potýkaly se se zradou konfidentů. Přesto je jejich činnost za okupace považována za velmi úspěšnou.

Oba výsadky byly na začátku dubna 1944, přičemž první z letadla vyskočila čtyřčlenná skupina Calcium.

„Místo se podařilo docela dobře lokalizovat, takže ten britský letoun vysadil tuto skupinu v katastru obce Čejkovice na Chrudimsku,“ vysvětluje publicista a badatel Petr Kopečný.

Skupina Barium se třemi členy vyskočila o pár minut později nedaleko Hradce Králové. „Měla za úkol navázat znovu ztracené radiotelegrafické spojení a sbírat zprávy,“ podotýká další badatel Libor Pařízek.

Oběma výsadkům se na prvních kontaktních adresách nedostalo pomoci. Skupina Barium se rozdělila. Radista Josef Žižka navázal spojení s Londýnem už 19. dubna. „Vysílal odtud až do 12. června. Josef Šandera s Tomášem Býčkem zatím v Hradci Králové opatřovali informace zejména o průjezdu vlaků,“ uvádí Pařízek.

Rozdělila se i skupina Calcium, přičemž jejich radista se spojil s Londýnem až o měsíc později. „Tato skupina byla v protektorátu více než rok a podle britských představ vždycky ta skupina, která byla v německém týlu, tak měla životnost zhruba pět měsíců,“ vysvětluje také Kopečný.

Zradili je konfidenti

Kvůli hrozbě prozrazení se místa vysílání průběžně měnila. Stejně jako úkryty parašutistů. Členové Baria se skrývali třeba v hájence v Kostelecké Lhotce u manželů Frošových. To se časem dozvědělo i gestapo. „František Froš byl legionář a velký vlastenec, a než aby se nechali zatknout a mučit při výsleších, tak obětovali život,“ vysvětluje Pařízek.

Obě skupiny nakonec zradili konfidenti. Odbojáři z Calcia čelili i ozbrojeným střetům s gestapem. Při jednom zahynul Jaroslav Odstrčil. Ostatní se dožili konce války. „Je to jeden z nejúspěšnějších desantů, který zde působil,“ podotýká také Kopečný.

Z Baria přežil jediný člen. Skupina vytvořila rozsáhlou zpravodajskou síť a pomohla aktivizovat domácí odboj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česká pošta zdražuje, část penzistů si za pobírání důchodu výrazně připlatí

Česká pošta zdražuje. Za posílání poukázek, dopisů nebo pohledů si lidé od února připlatí. Ceny se liší podle rychlosti dodání i hmotnosti. Pobírání důchodu v hotovosti bude stát mladší ročníky víc než dvojnásobek – 78 korun místo pětatřiceti. Úřady proto doporučují, aby penzisté používali bankovní účet. Státní podnik změn chystá víc – od března zdraží i balíky. Počet listovních zásilek doručených poštou ale dlouhodobě klesá. Za posledních deset let se snížil zhruba o dvě třetiny.
před 12 hhodinami

Stanjura: Další úsporný balík bude nutnost. Část politiků varuje před přílišnými škrty

Příští vláda bude muset po volbách připravit další úsporná opatření, aby zlepšila hospodaření státu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že nový úsporný balíček bude nutností, přičemž opatření by měla být připravena do konce roku 2026. Opozice doporučuje soustředit se zejména na výběr daní. Část politiků přitom varuje před příliš velkými škrty.
před 13 hhodinami

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
před 14 hhodinami

Agrofert uspěl s částí žalob kvůli dotacím. Fond o nich musí znovu rozhodnout

Městský soud v Praze během půl roku rozhodl o devatenácti žalobách holdingu Agrofert na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) kvůli zamítnutí dotací za zhruba 350 milionů korun. Se třinácti žalobami dceřiné firmy koncernu uspěly, nemají ale na dotace automaticky nárok. Podle soudu úředníci fondu dostatečně nezdůvodnili ukončení zpracovávání žádostí o dotace, a musejí tak rozhodnout znovu, napsal web iRozhlas.cz. Ve zbytku případů dal soud zapravdu fondu, dvakrát státní úřad uspěl i u Nejvyššího správního soudu.
před 19 hhodinami

Popularita běžeckých klubů roste

Motivace, noví přátelé, ale i sdílení nadšení pro běh jsou jen některé důvody, proč roste mezi běžci zájem o takzvané running cluby. Česká televize jich několik oslovila a ty potvrzují, že lidé stále častěji vyhledávají běh ve skupinách – ať už v centrech měst, v okolní přírodě nebo na běžeckých oválech. Ačkoliv má běhání ve skupině řadu výhod, odborníci upozorňují i na možná rizika, jako je nedostatek individuálního přístupu trenéra nebo tlak na udržení tempa skupiny.
před 21 hhodinami

Češi podali nejméně patentů za poslední dekádu

Lidé, instituce i firmy loni podali nejméně patentových přihlášek za posledních deset let. Bylo jich pět set. Pro žadatele je často výhodnější usilovat o ochranu v zahraničí. Úřad průmyslového vlastnictví v uplynulém roce udělil 380 patentů, proces trvá i několik let. Přihlášky se nejčastěji týkaly oboru dopravy, skladování, měření nebo optiky a zdraví. Nejvíce platných patentů vlastní ČVUT, Škoda Auto nebo Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.
před 22 hhodinami

Suchej únor se letos zaměřuje na sebereflexi

Třináctý ročník kampaně Suchej únor letos přináší dopis sám sobě, ve kterém si mohou účastníci výzvy zvolit vlastní cíle na období alkoholového půstu. Od organizátorů kampaně mohou zapojení lidé čekat podporu formou motivačního kalendáře a tipů na aktivity, řekl ČT ředitel neziskové organizace Suchej únor Petr Freimann. Alkohol denně pije v Česku podle dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti až deset procent obyvatel.
před 23 hhodinami

Systém hodnotící hrozbu terorismu bude mít čtyři stupně

Nový systém hodnotící ohrožení terorismem bude mít čtyři stupně od nízkého po kritické ohrožení. Vyplývá to z návrhu, který má ČTK k dispozici a ve středu ho projedná vláda. Nový systém nahradí dosavadní soustavu, která počítá s nultým stupněm pro ideální stav a třemi stupni ohrožení. Ministerstvo vnitra dříve uvedlo, že změny nejsou reakcí na zhoršení bezpečnostní situace či aktuální ohrožení, ale jde o aktualizaci systému a jeho přizpůsobení současným podmínkám.
včera v 08:02
Načítání...