Senátor Čuba podal písemnou rezignaci. Dostane odstupné 300 tisíc korun

Někdejší šéf slušovického zemědělského družstva František Čuba (SPO) písemně rezignoval na senátorský mandát za Zlínsko poté, co v horní komoře parlamentu nebyl rok a půl. Notářský zápis byl ve středu před polednem doručen předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD). Čuba své odstoupení zdůvodnil tlakem, kterému čelil kvůli půldruhého roku trvající absenci. Jeho nástupce v horní komoře vzejde z doplňovacích voleb, které se budou muset konat před koncem května.

„Oznámení o zániku mandátu senátora zašle předseda Senátu ministrovi vnitra a také prezidentovi republiky, aby mohl vyhlásit doplňovací volby,“ sdělila senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Volby musí Miloš Zeman vyhlásit tak, aby se uskutečnily do 90 dnů, nejpozději tedy 25. a 26 května.

Čubova rezignace znamená zánik senátorského Klubu nezávislých senátorů v čele s předsedou SPO Janem Velebou, který si na středeční odpoledne naplánoval zřejmě poslední zasedání. Frakce měla nejmenší počet pěti členů.

Mimo kluby tak bude v Senátu působit od března jedenáct členů horní komory místo dosavadních sedmi.

Velebova frakce, do níž patří ještě komunista Václav Homolka, bývalý komunista Jiří Doubrava (Severočeši.cz) a nestraník Jiří Cienciala, zánikem přijde o benefity. Patřil k nim příspěvek ve výši zhruba 65 tisíc korun měsíčně, služební vůz pro předsedu klubu nebo právo pořádat v Senátu akce.

Velebova strana pak jen letos přijde o čtyři pětiny státního příspěvku na senátorský mandát ve výši 900 tisíc korun ročně.

Na cestu dostane čtyři senátorské platy

Čuba naopak navzdory absenci dostane odchodné ve výši čtyř měsíčních platů, tedy 303 600 korun. Nárok na něj má díky tomu, že byl členem horní komory více než tři roky, od října 2014. Nový zlínský senátor bude zvolen jen do konce Čubova šestiletého mandátu, tedy do podzimu 2020.

Čuba se jednání v Senátu zúčastnil naposledy v srpnu 2016. Od té doby absentoval ze zdravotních důvodů, na výzvy k odstoupení však až dosud nereagoval. Na nemocenskou nenastoupil a až do poloviny loňského roku pobíral plný plat. Poté se ho po kritice vzdal ve prospěch Valentovy nadace.

Dvaaosmdesátiletý politik už vloni zdůvodnil svoji nepřítomnost na senátních schůzích zdravotním stavem po operacích. „Je to opravdu i doporučení některých lékařů a tak, že stále ještě je ta cesta. Já to na něm vidím, že by ho ta cesta unavila opravdu dost a přišel by do Senátu unavený,“ řekl už dříve Čubův asistent Milan Frnka.

Před Čubou dosud na mandát rezignoval pouze jeden senátor, a to v lednu 2007 ze zdravotních důvodu Petr Skála. Chomutovsko zastupoval jen tři měsíce.

Narodil se 23. ledna 1936 v Březové u Slušovic na Zlínsku. Vystudoval ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze, už tam v roce 1956 vstoupil do KSČ. V letech 1963 až 1990 byl předsedou JZD Slušovice, které se pod jeho vedením rozrostlo v obří podnik zaměřující se kromě zemědělství třeba i na výrobu počítačů a strojů.

V roce 1993 vstoupil do ČSSD. Od roku 2010 je členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do sněmovny. V krajských volbách ve Zlínském kraji v roce 2012 z posledního místa na kandidátce uspěl a stal se zastupitelem a radním pro zemědělství a spolupráci s východními trhy.

V únoru 2013 mu nabídl budoucí prezident Miloš Zeman místo poradce prezidenta v oblasti zemědělství a hospodářství, které Čuba přijal. Ještě v témže roce mu prezident Zeman udělil medaili Za zásluhy. 

V říjnu 2014 byl Čuba zvolen senátorem za obvod č. 78 Zlín, když porazil dlouholetou senátorku ČSSD Alenu Gajdůškovou. Stal se tak nejstarším senátorem v den zvolení. Senátorský mandát měl mít do října 2020, kdy mu bude 84 let.

Senátor František Čuba
Zdroj: Dalibor Glück/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko podepsalo smlouvu na dostavbu Dukovan, potvrdil Fiala

Finální dohody k dostavbě Dukovan byly podepsány, potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Stavět je bude korejská KHNP. Nejvyšší správní soud (NSS) dříve ve středu zrušil na základě kasačních stížností EDU II a KHNP předběžné opatření, které zakazovalo kontrakt podepsat. Šéf resortu průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v reakci na to řekl, že otevřené okno příležitosti je nutné využít.
10:59Aktualizovánopřed 7 mminutami

ŽivěOdpovědnost za pohotovosti se zřejmě přesune z krajů na pojišťovny

Poslanci rozhodli, že odpovědnost za zřizování lékařských pohotovostí se zřejmě přesune z krajů na zdravotní pojišťovny. Pohotovosti pro dospělé by měly být ze zákona v nemocnicích s urgentními příjmy a pro děti u poskytovatelů akutní lůžkové pediatrické péče. Dolní komora předlohu doplnila například o zvýšení rodičovského příspěvku v případě narození dvojčat či vícerčat z nynějších 525 tisíc korun na 700 tisíc korun podle návrhu lidovce Šimona Hellera.
09:01Aktualizovánopřed 29 mminutami

Nizozemsko je strategickým partnerem, řekl Pavel po jednání s králem

Nizozemsko je českým strategickým partnerem, země sdílí vazby v NATO a Evropské unii i stejné pohledy na bezpečnostní a zahraniční politiku, řekl po jednání s králem Vilémem-Alexandrem v Praze prezident Petr Pavel. Země se podle něj shodují na tom, že Ukrajina představuje jeden ze základních pilířů evropské bezpečnosti. Nizozemsko vnímá Česko jako nepostradatelného partnera v úsilí vybudovat bezpečnou a silnou Evropu, dodal nizozemský král.
11:23Aktualizovánopřed 47 mminutami

Studenti šli na exkurzi do Ruského domu. „Absolutní šílenství,“ míní hejtmanka

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) odsoudila nedávnou návštěvu studentů sedlčanského gymnázia v Ruském domě v Praze. V době, kdy je Rusko válčícím agresorem, je taková exkurze absolutním šílenstvím, napsala na síti X. Ředitel školy Radomír Pecka řekl, že program se měl týkat díla Alexandra Sergejeviče Puškina a byl určen pro studenty ruského jazyka. Akce se připravovala narychlo, záležitost vedení školy mrzí.
před 1 hhodinou

Průměrná mzda vzrostla na téměř 47 tisíc

Průměrná mzda v Česku stoupla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 6,7 procenta na 46 924 korun. Ve srovnání s loňským prvním kvartálem přibylo zaměstnancům ve výplatě v průměru 2943 korun. Při zohlednění inflace, která činila 2,7 procenta, mzda reálně vzrostla o 3,9 procenta. Na 38 385 korun se meziročně zvýšil i medián, tedy střední hodnota mezd. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
11:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jsou malé a znají válku. Rány na duši se mohou objevit i později

Ve světě rostoucích krizí, válečných konfliktů a nepokojů nemohou nikam utéct. Jsou to právě děti, které často využívají jako malé vojáky nebo živé štíty. Stávají se oběťmi sexuálního násilí nebo terčem únosců. Podle humanitární organizace Save The Children v konfliktních a válečných zónách nyní žije více dětí než kdykoli za posledních dvacet let, rovněž je více dětských uprchlíků.
před 3 hhodinami

Luční bouda dle KRNAPu nerespektuje zákon. Spolumajitelka objektu mluví o šikaně

Luční bouda v Krkonoších omezila provoz kvůli sporům se správou tamního národního parku (KRNAP) ohledně pokut za vjezdy do rezervace. „Jestliže jsou pokuty mezi dvaceti až čtyřiceti tisíci korunami za jednotlivý výjezd pro člověka, kterému já zaplatím za seřízení automatů na kávu čtyři tisíce, tak je to podle mě šikanování,“ prohlásila v Událostech, komentářích moderovaných Janou Peroutkovou spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová. Správa KRNAPu ale pokládá postup Luční boudy za nátlakovou strategii. „Podstata sporu spočívá v tom, že Luční bouda není ochotná respektovat zákon o ochraně přírody a krajiny, který nastavuje jasná pravidla pro to, jak mohou podnikatelé fungovat v klidovém území,“ oponoval Sovové mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný.
před 3 hhodinami

Velmi silné bouřky mají zasáhnout většinu země

Ve středu odpoledne i večer hrozí velmi silné bouřky. Postupovat budou od jihozápadu směrem k severovýchodu. Jejich součástí bude vítr o rychlosti až 100 kilometrů v hodině, provázet je bude také intenzivní déšť a kroupy. Varování vydané ve středu před polednem Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) se týká většiny Česka.
10:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...