Šéf Úřadu práce Najmon se proti svému konci ve funkci brání, odvolal se

Odvolaný šéf úřadu práce Viktor Najmon se proti rozhodnutí o svém odchodu z funkce brání. Prostřednictvím státní tajemnice se odvolal. Své odvolání z postu považuje za svévolné a nezákonné. Najmon své důvody shrnul ve více než třicetistránkovém podkladu. Šéfa Úřadu práce odvolal po nepříznivém služebním hodnocení ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v polovině února. Opakovaně uváděl, že nebyl dlouhodobě spokojen s jeho řízením úřadu.

Podle ministerstva bylo rozhodnutí vydáno v souladu se zákonem o státní službě. Zákon odvolanému umožňuje bránit se, není tedy neobvyklé, že toho využil, informovala mluvčí úřadu Eva Davidová s tím, že stanovisko ministerstva se nemění.

„V reakci na mé svévolné a nezákonné odvolání před dvěma týdny z funkce generálního ředitele Úřadu práce ze strany ministra práce Mariana Jurečky a státní tajemnice Ingrid Štegmannové jsem v zákonné lhůtě dne 28. února podal opravný prostředek,“ sdělil Najmon.

Davidová zopakovala, že Najmon byl odvolán kvůli dlouhodobé nespokojenosti s nejvyšším managementem Úřadu práce. „Ministr Jurečka opakovaně vyjádřil své výhrady proti nejvyššímu vedení úřadu, které se potýkalo s vleklými a neřešenými problémy. MPSV navrhovalo celou řadu řešení a opatření, která by přinesla systémové zlepšení situace,“ řekla s tím, že i ze samotného textu odvolání je patrné, že odvolaný zcela nepochopil roli generálního ředitele klíčového úřadu. „Více než kdy jindy je v současné složité situaci třeba, aby v čele takto významné instituce stál kompetentní manažer,“ konstatovala.

Nápor na úřady práce

Odvolání se bude podle mluvčího ministerstva vnitra Ondřeje Krátošky řešit podle správního řádu. Nejprve o něm tedy bude rozhodovat ten, kdo vydal rozhodnutí. Může ho zrušit nebo změnit. Pokud k takovému závěru nedospěje, předá odvolání odvolacímu správnímu orgánu.

Úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně. Před dvěma týdny na jednání sociálních výborů sněmovny a Senátu uvedl, že Úřad práce nefunguje dobře. Minulý rok několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní.

Výběrové řízení na nového ředitele

Podle ministra se i přes navrhovaná opatření situace nevyvíjela dobře. Najmon výtky a výhrady odmítá. Resort oznámil, že vyhlásí na post generálního ředitele výběrové řízení. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš.

V Úřadu práce je zhruba 11 500 míst. Najmon začátkem února poslancům řekl, že neobsazených postů v republice bylo celkem 381. Podle Najmona úřad konkurzy zrychlil. V metropoli nabízí příplatek při nástupu. Přijímá také pracovníky na dohodu na výpomoc. Zaměstnanci se mezi pobočkami přerozdělují, digitální žádosti zpracovávají pracoviště v Libereckém a Ústeckém kraji.

Zaměstnancům má ulevit také call centrum, které místo nich bude odpovídat na dotazy. Ministerstvo postupně zavádí digitalizaci. Odbory postup kritizují. Podle nich nejsou aplikace odzkoušené a fungují jen pro klienty, úředníci dál materiály zpracovávají ručně.

Najmona šéfem úřadu jmenovala v listopadu 2020 tehdejší ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zvítězil v konkurzu, předtím řídil kancelář generálního ředitele. Nahradil v ředitelské funkci Kateřinu Sadílkovou, která v lednu 2020 rezignovala a uvedla rodinné důvody. Loni se pak vrátila na ministerstvo práce jako Jurečkova politická náměstkyně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dokument ČT mapuje dětskou paliativní péči

Nevyléčitelně nemocným dětem a jejich rodinám se často nedostává pomoci. Deset let usilují specialisté z dětské paliativní péče o propojení služeb a o jejich rozšiřování do regionů. Chtějí tak dětem navzdory diagnóze umožnit, aby prožily život kvalitně. Podle odhadů je v Česku zhruba čtrnáct tisíc dětí, pro které by tato péče byla vhodná. Nově některé rodiny provázejí těžkým obdobím koordinátoři. Tématu se věnuje dokument Dětská paliativní péče, který odvysílala ČT2. Natočila jej Lea Surovcová.
před 30 mminutami

Sníh a ledovka zkomplikovaly dopravu. Na obchvatu Opavy zemřeli tři lidé

Sníh a ledovka komplikovaly ve čtvrtek ráno dopravu na řadě míst v Česku. Provoz se zastavil i na nejvytíženější dálnici D1, po nehodě dodávky a osobního vozu byla u Velkého Meziříčí téměř hodinu neprůjezdná ve směru na Brno. Na Vysočině byl také v části Pelhřimovska kvůli ledovce pozastaven provoz většiny autobusů. Tři mladí lidé zemřeli ve středu večer při srážce tří osobních aut na obchvatu Opavy. Policisté okolnosti havárie vyšetřují. Silnice I/11 byla kvůli nehodě déle než 16 hodin uzavřená.
07:45Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sněmovna podpořila vznik národního parku na Křivoklátsku

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně přírody a krajiny. Sněmovna ji podpořila v úvodním kole projednávání, které bylo místy emočně vypjaté. Rozhodla o tom přes odpor opozice i většiny místních starostů, podle nichž by území mělo zůstat pouze chráněnou krajinnou oblastí. Starostové ze Svazku obcí Křivoklátsko způsob prosazování národního parku kritizují, míní, že politici málo zohledňují jejich názor.
17:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Reforma sociálních dávek míří do závěrečného kola

Reforma sociálních dávek prošla ve sněmovně druhým čtením. Poslanci podali desítky úprav, týkají se třeba okruhu zranitelných lidí. Sloučení do jedné takzvané superdávky má podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) lépe pomoci potřebným a současně zabránit zneužívání systému. V úvodním kole sněmovna také podpořila návrh povinné registrace v elektronickém systému eTurista i vznik národního parku na Křivoklátsku.
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pavel ve financování nepedagogů podpořil hejtmany, říká Holiš

Hejtmani se s prezidentem Petrem Pavlem shodli na tom, že převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele škol by neměl platit od letošního září. Po schůzce Asociace krajů s Pavlem na Pražském hradě to řekl její předseda a zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Pavel podle něj podpořil nesouhlas vedení krajů a obcí s postupem vlády.
16:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hlavními důkazy v kauze Cimický byly výpovědi šedesáti žen

Víc než šedesát žen svědčilo u soudu v neprospěch psychiatra Jana Cimického. Ten byl loni v listopadu nepravomocně odsouzen za čtyři znásilnění a 35 případů vydírání, odpykat si má pět let vězení. Soudce Petr Novák sepsal skoro stostránkový rozsudek, ze kterého plyne, že právě svědectví žen byla pro odsouzení klíčová. „Důkazy jsou výslechy jednotlivých poškozených,“ píše v anonymizovaném verdiktu, který ČT získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
před 5 hhodinami

Přijdou mrazy, v noci může být až minus 13 stupňů

O víkendu bude v Česku mrznout, v noci může teplota spadnout až na minus 13 stupňů Celsia. Zřejmě bude místy také slabě sněžit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Čechách hrozí od 18 hodin do pátečního rána náledí. Zejména na Vysočině a v části jižní Moravy se může do večera místy tvořit ledovka.
08:02Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Česko opustí po půl století vesmírnou organizaci Intersputnik

Česko vystoupí z mezinárodní organizace kosmických telekomunikací Intersputnik, jejímž členem se stalo v 70. letech tehdejší Československo spolu s dalšími osmi v té době socialistickými státy. Odchod schválila vláda na středečním zasedání na návrh ministerstev průmyslu a obchodu a zahraničí. Důvodem jsou i geopolitické důvody po ruské invazi na Ukrajinu.
před 12 hhodinami
Načítání...