Sčítání lidu bude on-line i na papíře. Statistici připravili formulář také v romštině či vietnamštině

Události: Sčítání lidu proběhne hlavně elektronicky (zdroj: ČT24)

Elektronicky přes web nebo mobilní aplikaci se letos budou sčítat obyvatelé České republiky. Papírové formuláře pak dostanou jen ti, kteří nevyplní údaje elektronicky. V letošním sčítání lidu budou lidé vyplňovat zhruba o polovinu údajů méně než před deseti lety. Statistici využijí data z registrů. On-line sčítání začne 27. března a potrvá do 9. dubna. Papírové formuláře bude možné vyplňovat od 17. dubna do 11. května.

Podle průzkumu by on-line verzi upřednostnilo 71 procent lidí. Statistici věří, že by podíl ve skutečnosti mohl být ještě vyšší. Internetové připojení má přes 90 procent obyvatel a elektronické vyplnění je také v době epidemie bezpečnější.

Formulář bude možné vyplnit na webu či v mobilní aplikaci Sčítání21, kterou si bude možné stáhnout. „Průměrná doba vyplnění trvá 15 minut. Záleží na zběhlosti a připravenosti respondenta,“ uvedla vedoucí oddělení internetu ČSÚ Helena Koláčková. Formulář bude vedle češtiny ještě v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině.

Statistiky zajímá i počet místností a způsob vytápění obydlí

Lidé se do formuláře přihlásí číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu či přes datovou schránku. Zadávat pak budou údaje o bydlišti, o sobě a případně o dalších členech domácnosti. Většina kolonek má nabídku, takže z ní stačí vybrat.

Lidé budou odpovídat na to, zda bydlí v rodinném, bytovém, či rekreačním domě, nebo na ubytovně. Zadají, zda je bydlení vlastní, družstevní, či nájemní. Vypíšou plochu bytu. Uvést je potřeba počet místností, patro či způsob topení.

V další části se vyplní údaje o členech domácnosti. Lidé budou odpovídat na to, kde bydleli rok před sčítáním či po narození. Z nabídky pak vyberou vzdělání, mateřštinu či zaměstnání. Uvedou také, kam chodí či jezdí do práce, jak často, čím a jak dlouho. Zadání národnosti a náboženské víry je dobrovolné.

Jeden člen domácnosti může vypsat i údaje ostatních. Může jim ale také poslat odkaz, aby data doplnili sami. „Například otec vyplní domovní údaje a údaje za sebe. Manželce pošle odkaz, aby doplnila údaje za sebe a děti,“ popsala Koláčková.

Statistici systém testují rok a půl, odolat by měl i hackerům

Rozepsaný formulář bude možné uložit a později ho dokončit. Bude ale nutné zadat heslo, které si musí člověk vytvořit. Bez něj nebude možné ve vyplňování pokračovat a muselo by se začít znovu. „V případě, že odešlete špatně vyplněný formulář, můžete založit nový. Když přijde formulář dvakrát, budeme považovat ten druhý za opravný,“ uvedla vedoucí oddělení koordinace přípravy a zpracování sčítání ČSÚ Anna Podpierová. Pomoc s vyplňováním poskytne chatbot (počítačový program určený k automatizované komunikaci s lidmi) i živý operátor na chatu. Telefonicky dotazy zodpoví pracovníci kontaktního centra.

První výsledky by měly být na přelomu letošního a příštího roku. Rychlost zveřejnění bude záviset na tom, kolik lidí se sečte elektronicky.

Podle Koláčkové statistici internetovou verzi sčítání připravují rok a půl. Aplikace jsou otestované a vícenásobně zabezpečené proti útokům. Data budou šifrovaná a uložená v Česku.