Schwarzenberg přišel k soudu kvůli údajným „trafikám“ pro poslance. „Nepamatuji si,“ řekl však

U soudu vypovídal bývalý vicepremiér. Karel Schwarzenberg přišel jako svědek k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který rozplétá kauzu tzv. poslaneckých trafik. Mezi obžalovanými je i bývalý předseda téže vlády Petr Nečas. Druhý muž Nečasova kabinetu ale strávil u soudu jen pár minut, řekl, že s jednáním s rebelujícími poslanci ODS neměl nic společného a navíc si události, které se staly před šesti lety, nepamatuje.

Je tomu šest let, kdy se Nečasova vláda snažila protlačit Poslaneckou sněmovnou daňový balíček, ale narazila u trojice poslanců ODS, kterým se nelíbilo zvýšení daní. Nečasova vláda však se zákonem spojila svoji další existenci. Po předchozím rozkolu Věcí veřejných tudíž hrozilo, že rebelie kabinet položí. Poslanci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř ale nakonec složili své mandáty. Státní zástupce tvrdí, že to učinili díky slíbeným lukrativním funkcím ve státních či polostátních firmách.

První místopředseda a ministr zahraničí Nečasovy vlády Karel Schwarzenberg (TOP 09) však soudu o pozadí jednání s rebelujícími poslanci mnoho neřekl. „Já jsem s tím neměl nic do činění, protože jsem se staral o zahraničí, a ne o vnitrostranické věci. Ale i kdyby, tak bych si to po šesti letech nepamatoval. Já už si nepamatuju, co jsem dělal před šesti lety,“ shrnul jádro své krátké výpovědi.

U soudu měl kromě bývalého vicepremiéra vypovídat i bývalý generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Ten však nedorazil.

Odposlechy jako důkaz soudkyně ještě zváží. Názor může zase změnit, doufá obhájce

V případu nejsou obžalováni sami bývalí rebelující poslanci, Nejvyšší soud totiž již v roce 2013 rozhodl, že se jejich jednání týká poslanecká imunita. Expremiér Nečas naopak obžalobě čelí stejně jako jeho nynější manželka Jana Nečasová – tehdejší ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády (ještě jako Jana Nagyová) – a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Hlavní otázka, která se kolem případu zatím točí, je, zda soud připustí jako důkaz odposlechy, o něž se obžaloba opírá. Soudkyně Helena Králová je nejprve odmítla, nyní ale připustila, že návrh zváží. Státní zástupce Rostislav Bajger očekává, že je nakonec prosadí. „My jsme doložili soudu, proč bylo přistupováno k našim návrhům na odposlech obviněných v této věci. Návrhy vyplynuly z předchozích zjištění z jiných odposlechů,“ řekl.

Advokát Petra Nečase Eduard Bruna naproti tomu míní, že předsedkyně senátu může rozhodnutí „zase kdykoliv upravit jinak“.

Jen jedna z větví letité kauzy

Soud probíhá již déle než rok. Již na počátku vypovídal mimo jiné i expremiér, který obvinění odmítl. „Musím kategoricky odmítnout, že došlo k jakékoliv dohodě mezi mnou a třemi poslanci Občanské demokratické strany. Toto se nikdy nestalo a není to pravda,“ řekl tehdy. Tvrdil, že se snažil vyřešit rozkol v ODS a jeho zájmem bylo nalezení politického kompromisu, nikoliv to, aby trojice rebelujících poslanců odstoupila z funkcí.

Kauza tzv. trafik je jen jedním z případů, které souvisejí s Janou Nečasovou a jejím působením na Úřadu vlády. Že se o ni policie zajímala, vyšlo najevo při razii na úřadu v červnu 2013, který předcházel pádu Nečasovy vlády. Kromě okolností, za kterých se trojice poslanců ODS vzdala mandátů, se soudy již léta zabývají sledováním první Nečasovy manželky Vojenským zpravodajstvím, obžalována je Jana Nečasová spolu s bývalými šéfy rozvědky a jejich podřízeným Janem Pohůnkem. Třetí větví je únik informací z Bezpečnostní informační služby, ve které čelí obžalobě Nečasová a lobbista Ivo Rittig.

Existují ještě dvě větve. Ta, která bývá označována jako kmotrovská, se původně zdála být ústředním motivem zátahu na Úřadu vlády. Obviněn v ní je nakonec jen bývalý pražský vrchní státní zástupce a později náměstek na státním zastupitelství Libor Grygárek a rozuzlení se neblíží. Jan Nečasová je potom obžalována ještě z krácení daní.

  • 1. „kmotrovská“
  • obžalovaný: Libor Michálek
  • dosavadní výsledek: státní zástupce případ spojil s případem kolem lobbisty Romana Janouška a letos v únoru podal žalobu 
  • 2. údajné zneužití BIS
  • obžalováni: Jana Nečasová, Ivo Rittig, David Michal, Tomáš Jindra
  • dosavadní výsledek: odvolací soud zrušil podmíněné tresty
  • 3. tzv. trafiky
  • obžalováni: Petr Nečas, Jana Nečasová, Roman Boček
  • dosavadní výsledek: probíhá soud
  • 4. sledování Nečasovy první manželky
  • obžalováni: Jana Nečasová, Milan Kovanda, Ondrej Páleník, Jan Pohůnek
  • dosavadní výsledek: obvodní soud udělil podmíněné tresty, odvolali se obhájci i státní zástupci
  • 5. krácení daně
  • obžalovaná: Jana Nečasová
  • dosavadní výsledek: podána obžaloba

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47AktualizovánoPrávě teď

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 27 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 58 mminutami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 2 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 9 hhodinami
Načítání...