Roušky budou od září povinné i v kadeřnictvích a dalších podobných službách nebo restauracích mimo dobu konzumace, povinné budou pro hosty i obsluhu. V říjnu se budou nosit také ve volebních místnostech. Uvedli to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a hlavní hygienička Jarmila Rážová. Znovuzavedení nošení roušek ve veřejných vnitřních prostorách, školách a hromadné dopravě oznámili členové rady vlády pro zdravotní rizika už v pondělí.
Roušky budou povinné v kadeřnictvích i volebních místnostech
„Pravidla pro používání roušek jsme nastavili tak, aby zahrnovala místa, kde lze předpokládat vyšší riziko nákazy. Často se jedná o veřejné prostory, ve kterých nelze zajistit udržování dostatečného rozestupu,“ uvedl ministr zdravotnictví.
Nošení roušky podle hlavní hygieničky Rážové snižuje riziko nákazy covidem-19 až pětinásobně, je-li nasazená správně. Jsou i prevencí jiných nemocí dýchacích cest.
Podle ministra jsou tak základním nástrojem pro omezení šíření nemoci. „Povinnost nosit roušky je naprostým standardem v zemích Evropy,“ dodal. Cílem je podle něj ochránit rizikové skupiny, jako jsou senioři a chronicky nemocní. Počty nakažených jsou už teď vyšší než v minulých měsících.
„Situace je v průměru kolem 250 případů v průběhu posledního týdne až čtrnácti dnů. Znamená to zvýšený výskyt oproti červenci – době, kdy jsme rušili mimořádná opatření,“ podotkla hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Podle Vojtěcha se dá očekávat, že se začátkem nového školního roku počty nakažených ještě vzrostou. Spolu se začátkem roku se podle ministra i hlavní hygieničky dají do pohybu asi dva miliony lidí, kteří se vrátí z dovolených, a žáci a studenti budou dojíždět do škol.
„Nošení roušek platí zejména tam, kde se potkávají cizí lidé,“ dodala Rážová. Roušky podle ní nyní doporučuje jak Světová zdravotnická organizace (WHO), tak americké i evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí. Země, kde se nosily, měly podle ní na covid-19 nižší úmrtnost.
Roušky budou potřeba v restauraci, pro hosty i v soudní síni
Mít zakrytá ústa a nos bude od září nutné ve všech obchodech, úřadech, poštách, obchodních centrech nebo v provozovnách poskytujících služby, jako je kadeřnictví, manikúra a pedikúra. Povinné budou roušky také ve společných prostorách škol, v kostelích nebo v provozovnách kulturních akcí, jako jsou kina, koncertní sály a divadla.
V hromadné dopravě se nařízení vztahuje nejen na MHD, ale také na meziměstské vlaky a autobusy, taxislužbu nebo zájezdové autobusy. Při konzumaci jídla v těchto dopravních prostředcích si lidé mohou roušku sundat.
„V restauracích a dalších provozovnách stravovacích služeb bude vyžadovaná ochrana dýchacích cest u obsluhy, která přichází do kontaktu s větším množstvím osob. Při pohybu po stravovacím zařízení, tedy mimo dobu konzumace, se tato povinnost vztahuje také na hosty,“ uvedl v tiskové zprávě epidemiolog Rastislav Maďar, který vede ministerskou pracovní skupinu pro uvolňování karanténních opatření.
Z dosavadních vyjádření přitom vyplývalo, že v restauracích nebudou roušky potřeba vůbec. Podle Jarmily Rážové však je „jednou z častých příčin toho, že se vyskytne větší množství případů, chování ve spojitosti s pobytem v restauracích, barech a dalších stravovacích službách“.
Nošení roušek nebude povinné pro soudce, svědky, znalce a tlumočníky a účastníky soudních jednání. Neplatí také pro moderátory a vystupující umělce, při focení portrétů, svatebním nebo akademickém obřadu, například promoci. Výjimku budou mít znovu děti do dvou let a osoby s poruchou intelektu.
Povinné nebudou ani pro sportovce v tělocvičnách, bazény a sauny. „Na jaře nebylo úplně jasné, jestli ti, kdo sportují, musí mít roušky. Byl to diskomfort, myslím, že i zdraví nebezpečný. Takže vítám, že bude sportování bez roušek,“ poznamenal předseda sportovního klubu Hamr Jakub Strnad. Například rodiče, kteří doprovodí své děti na trénink, však na vnitřních sportovištích roušku budou muset nasadit.
Na vnitřních hromadných akcích budou roušky povinné bez ohledu na počet účastníků. „Z našeho pohledu jsou těmi nejrizikovějšími. Není tam často možné dodržovat rozestupy,“ dodal ministr. Povinné budou roušky také ve všech zdravotnických zařízeních včetně lékáren, dosud to bylo jen v lůžkových zařízeních.
Výhrady má opozice, ale i Babiš
Opozice sice poté, co Adam Vojtěch poprvé oznámil, že se od 1. září ve větší míře vrátí roušky, proti tomuto opatření nevystupovala, nyní ale již výhrady má. „Současně představená plošná opatření vůbec nekorelují se stavem pandemického semaforu. Minimálně by mělo ministerstvo vysvětlit, že pandemický semafor nereflektuje údaje v reálném čase a opatření dle stavu,“ uvedl zdravotnický expert Pirátů Petr Třešňák.
Kritik návratu povinného nošení roušek, epidemiolog a ředitel Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran, hovoří o nedostatcích v komunikaci ministerstva zdravotnictví. „Vláda a ministerstvo zdravotnictví má situaci s covidem určitě pod kontrolou. Co není pod kontrolou, je, jakým způsobem komunikuje jednotlivá opatření a jednotlivé výsledky. To je velmi špatné,“ řekl v Událostech, komentářích.
Za účelné by považoval zavést roušky na první tři týdny školního roku a pak povinnost opět zrušit, nebo je naopak nezavádět, a kdyby se po třech týdnech ukázalo, že se situace dramaticky zhoršila, zavést je. Není mu totiž zřejmé, proč by se měly nosit roušky dlouhodobě, je-li v Česku velmi nízká smrtnost lidí s covidem-19.
„Současná smrtnost 0,65 procenta je smrtností, která se blíží ke spodnímu intervalu smrtnosti na chřipku. Na chřipku umírá od 0,5 procenta do 1 procenta infikovaných osob,“ vyčíslil.
Výhrady k opatření zavádějícímu povinné roušky ovšem vyjádřil i premiér Andrej Babiš. Adamu Vojtěchovi je sdělí ve čtvrtek. „Když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat,“ řekl předseda vlády.
Zavedení povinnosti nošení roušek ve veřejné dopravě, sociálních zařízeních či nemocnicích je podle něj správně. „Ale potom je otázka dalších věcí, které jsou tam navrženy. Tam si myslím, že je potřeba se o tom ještě bavit,“ dodal.