Roušky se vracejí. Od 1. září budou povinné v MHD i obchodech

10 minut
Události: Od září povinné roušky v MHD i obchodech
Zdroj: ČT24

Roušky budou od 1. září opět povinné ve veřejné dopravě i ve vnitřních prostorách – například v obchodech, ale i ve školách mimo třídy. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání rady vlády pro zdravotní rizika. Zkrátí se naopak délka povinné karantény. Místo čtrnácti dnů budou lidé, u nichž je riziko, že budou nákazu dále šířit, doma jen deset dnů.

Nošení roušek v uzavřených veřejných prostorách v celé republice zavede ministerstvo zdravotnictví jako své opatření od počátku školního roku. „Po létě dva miliony lidí, což jsou studenti, děti, začnou migrovat do škol, pohybovat se ve veřejných prostorech, v městské hromadné dopravě, v meziměstských spojích, začne být mnohem větší sociální kontakt mezi lidmi. Na to musíme reagovat preventivním opatřením,“ zdůvodnil jeho zavedení Adam Vojtěch.

Roušky budou povinné ve veřejné dopravě včetně meziměstských spojů, v obchodech, úřadech, na poštách a na vnitřních hromadných akcích. Bude nutné nasadit je i ve školách s výjimkou tříd. „Je to stejné opatření, které platilo na jaře při zavádění opatření ve školách,“ dodal ministr. Zdůraznil, že nošení roušek na veřejnosti je v zahraničí „zcela běžná praxe“.

30 minut
Od 1. září se vrací roušky, oznámil Vojtěch po jednání rady vlády pro zdravotní rizika
Zdroj: ČT24

Nic se zatím nemění na povoleném počtu účastníků na hromadných akcích. Uvnitř mohou být maximálně 500hlavé. Na venkovních akcích bude moci být až tisíc účastníků a při rozdělení publika do oddělených sektorů až pět tisíc (pět sektorů po tisíci). V divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly ale nebude od září již nutné nechávat neobsazené každé druhé místo vzhledem k obnovené povinnosti roušek.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) na jednání vládní rady přišel s požadavkem účasti až tisíce lidí na akcích v interiéru v regionech, kde semafor infekce covidu-19 ukáže dobrou situaci, s tím však neuspěl. Podle Vojtěcha by se mohla diskuse vést spíše o sportovních akcích.

Opozice není proti rouškám, má výhrady proti celkovému postupu vlády

Zdravotnický expert opoziční ODS Bohuslav Svoboda považuje návrat roušek spíše za opožděný. „Před dvěma měsíci, kdy začalo uvolňování, jsem říkal, abychom nesahali na roušky. Roušky jsou jediná věc, jejich význam je diskutabilní, ale nic jiného nemáme,“ uvedl. Roušky podle něj nejsou jen prostředkem ochrany, ale také slouží jako varování před možným rizikem. Lidé si podle něj po zrušení povinnosti nosit roušky přestali dávat pozor.

Podobně smýšlí předseda SPD Tomio Okamura. „Pakliže to doporučují epidemiologové a špičkoví čeští odborníci, je dobré dát na rady odborníků,“ uvedl. K šíření nákazy ale podle něj přispívá především chytrá karanténa, kterou považuje Okamura za nefunkční, a nedostatečná ochrana rizikových skupin.

Místopředseda sněmovního zdravotnického výboru za Piráty Petr Třešňák nemá proti rouškám jako takovým významnější výhrady, ale ani jemu se nezamlouvá celkový postup vlády. „Nedá mně to, abych nezmínil, že 5. června pan premiér Babiš řekl, že plošná opatření už nikdy nebudou. Dnes se dozvídáme pravý opak. Vláda svoje opatření vytahuje tak trochu z klobouku,“ poukázal.

Naproti tomu Soňa Marková z KSČM se domnívá, že vláda postupovala vesměs správně. Povinnost nosit roušky ocenila. „Opatření, která budou znovu zavedena, považuji za důležitá, za většinově prospěšná, protože jiný prostředek, než že bude plošně zavedeno nošení roušek nebo že bude dodržována bezpečná distance, je jediná možná věc,“ míní.

Desetidenní karanténa od 24. srpna

Zmírnění pravidel se týká také karantény pro lidi, kteří se setkali s nakaženým. Podle člena rady vlády pro zdravotní rizika a vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly bude zkrácena ze čtrnácti na deset dnů. Desetidenní bude také izolace pro nakažené bez komplikovaného průběhu a končit bude i bez provedení nového testu. U lidí bez příznaků by mohla být ještě kratší.

„Budou výjimky, které se týkají rizikových skupin, kde na závěr této doby bude vyžadován test,“ podotkl Prymula. Přísnější pravidla budou platit i pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. Hlavní hygienička Jarmila Rážová upřesnila, že nová pravidla pro karanténu budou platit od 24. srpna.

Podle opozičního poslance Svobody črtnáctidenní karanténa neměla opodstatnění. „Inkubační doba není známá. Nevíme, jestli je to čtrnáct dní, myslíme si to. Možná je to jenom pět,“ poukázal. Chtěl by však, aby před ukončením karantény byli lidé vždy testováni.

  • od 24. srpna: zkrácení karantény kontaktů i izolace nakažených s covidem-19 bez příznaků na 10 dní, ukončení karantény a izolace bez testu až na výjimky (lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou)
  • od 1. září: povinné roušky ve veřejné hromadné dopravě včetně meziměstských spojů
  • od 1. září: povinné roušky v obchodech, obchodních centrech, na úřadech, poštách, v divadlech a kinech, ve školách mimo třídy (neplatí pro restaurace, kanceláře a provozovny se zaměstnanci)
  • od 1. září: v divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly nebude nutné nechávat neobsazené každé druhé místo

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou. Postup ministerstva kritizuje ANO, Piráti i Transparency International.
13:00Aktualizovánopřed 35 mminutami

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 38 mminutami

Zpřísnění migračních pravidel jde do třetího čtení

Zpřísnění azylových a migračních pravidel je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci ANO navrhli v druhém čtení doplnění koaliční předlohy o možnost zrušení pobytu cizinců kvůli přestupkům. Obdobně jako opoziční hnutí SPD chtějí další zrychlení rozhodování o žalobě cizince, kterému by ministerstvo vnitra pobyt v Česku neumožnilo. O podobě novely bude plénum hlasovat nejdříve za dva týdny.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Ústí nad Labem se srazil autobus s kamionem, zranilo se přes dvacet lidí

V Ústí nad Labem-Předlicích se ve čtvrtek odpoledne srazil kamion s autobusem. Na místě bylo podle záchranářů 25 zraněných, z toho tři středně těžce. Test na přítomnost omamných a psychotropních látek u řidiče nákladního vozu vyšel – poté, co byl zadržen v blízkém okolí – pozitivně.
16:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Stát musí více investovat a inovovat, soudí šéf Hospodářské komory

Podíl investic na celkových výdajích státu dlouhodobě stagnuje. Je nutné investice navýšit, Česká republika musí být konkurenceschopná. Na čtvrtečním 37. celostátním sněmu Hospodářské komory v Praze to uvedl její prezident Zdeněk Zajíček. Stejně jako se podnikatelé neustále přizpůsobují novým trendům, i stát by měl modernizovat a inovovat, míní Zajíček.
před 2 hhodinami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zájemci mohou nově on-line prostudovat kompletní proces s Miladou Horákovou

Záznamy ze soudní síně, filmy, rozhlasové audiozáznamy nebo stenozáznamy z politického procesu s Miladou Horákovou jsou nyní kompletně on-line a veřejně k dispozici díky projektu historiků s názvem Politické procesy. Zájemci mají možnost zjistit, jak tehdy působila dobová propaganda. Poprvé jsou kompletní dokumenty z procesu z několika archivů přístupné na jednom místě, uvedli zástupci Národního archivu.
14:48Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Za popírání ruských zločinů na Ukrajině potrestal soud učitelku podmínkou

Za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině potrestal ve čtvrtek soud učitelku Martinu Bednářovou sedmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na dvacet měsíců, na tři roky jí také zakázal učit. Bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti. Rozsudek není pravomocný. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.
před 4 hhodinami
Načítání...