Roušky neměly být vůbec zrušeny, kritizuje exprimátor Svoboda. Podle něj dodávají lidem vědomí rizika

32 minut
Události, komentáře: Návrat roušek
Zdroj: ČT24

Povinné nošení roušek vůbec nemělo být rušeno, tvrdí zdravotnický expert opoziční ODS a někdejší primátor hlavního města Bohuslav Svoboda. Ohlášený návrat roušek od prvního září proto považuje za opožděný. Zakrývání úst a nosu je podle něj jediné efektivní preventivní opatření, které je dispozici. Kromě toho dodává lidem potřebné vědomí rizika. „V okamžiku, kdy jsme roušky zrušili, je všichni odhodili a chovali se, jako kdyby tady žádné nebezpečí nebylo,“ uvedl v pořadu Události, komentáře.

Od úterý 1. září bude v Česku ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy opět zavedeno povinné nošení roušek. Po pondělním zasedání rady vlády pro zdravotní rizika to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle Vojtěcha se jedná o preventivní opatření. „Velmi jsme diskutovali s epidemiology otázku začátku školního roku. A víme, že ta změna bezesporu bude. Budou tady zhruba dva miliony studentů a žáků, kteří začnou migrovat v městské hromadné dopravě. Obecně se po létě začne nastartovávat ekonomika, lidé se budou koncentrovat v obchodech a podobně,“ upozornil ministr zdravotnictví, který byl také hostem pořadu Události, komentáře.

„A obáváme se, že z těch současných čísel bychom se mohli dostat ještě na vyšší. Je pravdou, že roušky, stejně jako rozestupy a dezinfekce, jsou zkrátka těmi základními preventivními opatřeními,“ doplnil Vojtěch.

Proti koronaviru máme jenom ty roušky, říká Svoboda

Místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví z opoziční ODS a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda se zavedením roušek souhlasí. Podle něj ale přichází pozdě. „Já nerozumím jediné věci, proč jsme to neudělali dávno. Je to asi dva měsíce, co jsem říkal, že roušky by neměly být rušeny. Co máme na boj proti koronaviru? Jenom ty roušky. Žádné jiné preventivní opatření, natož léčebné, nemáme,“ uvedl.

„Roušky skutečně mají smysl. Také se podívejte, že všechny země, ve kterých dochází k nové eskalaci onemocnění, roušky zavádějí. Je to jediná věc, kterou máme, která má skutečně preventivní charakter, to znamená, že snižuje infekční náboj mezi lidmi. Proto to nemělo být zrušeno,“ vysvětluje Svoboda.

Kromě toho má podle exprimátora nošení roušek i další rozměr. „Druhá věc je, že roušky mají samy v sobě aspekt informování o nebezpečí. Lidé, když nosí roušku, vědí, že tady je nějaké riziko, které jim hrozí, a jsou ochotni to dělat. V okamžiku, kdy jsme roušky zrušili, je všichni odhodili a chovali se, jako kdyby tady žádné nebezpečí nebylo, a dopadlo to tak, jak to dopadlo třeba v tom baru, kde se všichni tak dlouho objímali, až tam bylo 150 nakažených,“ říká Svoboda.

Se znovuzavedením roušek souhlasí i předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. „Já tomu rozumím, problém s tím nemám, nechtěl bych to nijak zpochybňovat, koneckonců sousední země jako Rakousko nebo Německo roušky používají, kdo tam byl teď na dovolené, tak ví, že třeba v Alpách v lanovkách se rouška musí používat,“ uvedl v pořadu Události, komentáře.

Naopak prezident České stomatologické komory Roman Šmucler plošné nošení roušek kritizuje a připomíná zdravotnické experty, podle kterých je klíčová imunizace. „Zakončí se to celé, až se zhruba 20 procent populace nakazí tou chorobou anebo až budeme proočkováni,“ tvrdí. Roušky mají podle něj jediný smysl, a to prodloužit průběh pandemie v čase, aby zdravotnictví nebylo zahlceno.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát chce zakázat pořizování tlumičů pro krátké palné zbraně

Senát chce od příštího roku zakázat rekreačním a sportovním střelcům, aby si pořizovali tlumiče pro pistole a revolvery k běžnému užití. Zároveň navrhl umožnit, aby si tito střelci mohli tlumiče půjčovat na střelnicích od jejich provozovatelů kvůli omezení hluku. Vyhověl tak nejčastější námitce odpůrců zákazu. Změnu nyní posoudí sněmovna, která před měsícem přísnější zákaz tlumičů odmítla. Vzápětí se horní komora začala věnovat reformě sociálních dávek.
09:01Aktualizovánopřed 5 mminutami

Soud rehabilitoval Milana Tomise. V roce 1989 jej poslal do vazby Igor Stříž

Uvalení vazby na svědka Jehovova v roce 1989 kvůli odepření vojenské služby bylo nezákonné, uvedl soud. Do vazby jej poslal tehdejší prokurátor Igor Stříž, který mezi lety 2021 a 2025 působil jako nejvyšší státní zástupce.
před 11 mminutami

Soud schválil dohodu o vině a trestu dvěma podnikatelům z kauzy Dozimetr

Podnikatel Pavel Dovhomilja viněný v kauze Dozimetr dostal peněžitý trest dva miliony korun. Obvodní soud ve středu schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem. Dohodu o vině a trestu schválil soud i mezi žalobcem a dalším v případu viněným podnikatelem Zakaríou Nemrahem, jemuž uložil peněžitý trest tři miliony korun.
10:09Aktualizovánopřed 14 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 31 mminutami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 48 mminutami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 55 mminutami

U superdávky počítáme s půlročním přechodným obdobím, řekl Jurečka

V říjnu by se změna dotkla toho, kdo o takzvanou superdávku žádá poprvé, jinak počítáme s půlročním přechodným obdobím, sdělil v úterním Interview ČT24 s Terezou Kručinskou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s reformou sociálních podpor. Tu ve středu projednává Senát. Ministr předpokládá podrobnou debatu, ale doufá, že horní komora návrh schválí. Zmínil, že přesnou výši dávky by lidé zjistili až 1. října, kdy má zákon vejít v platnost.
před 1 hhodinou

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
před 1 hhodinou
Načítání...