Rok od první oběti covidu-19. Českem zněly zvony, Staroměstské náměstí pokrylo 25 tisíc křížů

V pondělí uplynul rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. Od té doby v souvislosti s nákazou zemřelo téměř 25 tisíc lidí. V celé zemi se v poledne rozezněly kostelní zvony na památku obětí. Oběti epidemie symbolicky připomněly i tisíce bílých křížů namalovaných na dlažbě pražského Staroměstského náměstí. Praha nechá na památku obětí zhasnout i Petřínskou rozhlednu.

Iniciativa Minuta ticha vyzvala lidi, aby se každý podle svých možností ve 12:00 přidal ke společné pietě. „Přispěje-li k této vzpomínce vyzvánění kostelních zvonů, připomínka památky obětí v médiích či důstojné a všech politických motivů prosté vzdání úcty obětem z úst veřejně působících osobností, budeme si jako společnost moci říct, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých,“ uvedli organizátoři.

K iniciativě se připojila i Česká biskupská konference. „V té rychlosti je potřeba se zastavit. Protože každý lidský život je drahý a zaslouží si, abychom se důstojně rozloučili,“ sdělil generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Zvony se tak rozezněly na většině míst republiky. Někde se lidé modlili, jinde se zastavovali, nebo přinášeli svíčky.

Po celém Česku se rozezněly zvony za oběti koronavirové pandemie (zdroj: ČT24)

Praha v pondělí na památku obětí koronaviru také nechá zhasnutou Petřínskou rozhlednu. Na Staroměstském náměstí se také ráno objevilo 25 tisíc bílých křížků namalovaných na dlažbě. Úřady i policie o akci předem věděly. Na místě zůstanou, než je smyje déšť. 

Za akcí stojí spolek Milion chvilek pro demokracii, jehož předseda Benjamin Roll napsal: „Mnoho z nich zemřelo zbytečně. Odpovědnost nese vláda zmařených životů, která upřednostňuje své kšefty nad svými občany. Za covid-19 vláda nemůže, za zbytečně zmařené životy ano.“

První mrtvý byl pětadevadesátiletý muž

První případy nákazy novým typem koronaviru se v České republice potvrdily loni prvního března. Tři týdny poté byl ohlášen první mrtvý, u kterého testy potvrdily přítomnost koronaviru. Šlo o pětadevadesátiletého muže, který trpěl řadou zdravotních problémů. Právě pro starší je nákaza nejnebezpečnější, lidé ve věku nad 75 let podle statistik tvoří dvě třetiny všech zemřelých. Mezi oběťmi jsou ale stále častěji i mladší ročníky.

Počet mrtvých začal výrazně růst zejména od loňského října. Podle celkové bilance obětí skonalo na podzim až dvakrát víc lidí, než je obvyklé. Jako nejhorší se jeví listopad, kdy statistici zaznamenali téměř pět tisíc úmrtí. Na začátku tohoto měsíce průměrně umíralo až 220 lidí denně, to je zatím nejvyšší číslo. Znovu se k němu ale blížíme s aktuálním průměrem 214 zemřelých na den.

Podle aktuálních údajů k pondělnímu ránu je úmrtí 24 810. V přepočtu na obyvatele má Česko od začátku epidemie vůbec nejvíc obětí na světě – 232 na každých sto tisíc lidí. Mezi regiony ovšem existují velké rozdíly. Nejhůř postižený okres Cheb hlásí téměř 600 – tedy šest krát víc, než okres Praha-západ, který epidemie naopak zasáhla nejméně.