Regulovaná cena elektřiny poroste kvůli modernizaci a obnově sítí

6 minut
Události: Regulovaná cena elektřiny
Zdroj: ČT24

Regulovaná část elektřiny bude v příštích letech zdražovat. Kromě jiného proto, že je třeba výrazně posílit a modernizovat přenosovou a distribuční soustavu. Firmy investují do samotného elektrického vedení sítě i do rozvoden už letos desítky miliard. Rostoucí výdaje souvisejí třeba s rozvojem elektromobility, solárních panelů, ale i s vyšším přenosem elektřiny do a ze zahraničí. Třeba ČEPS zvýší výdaje o víc než 50 procent.

„Společnost ČEPS v minulosti investovala něco kolem pěti miliard korun ročně. Už nyní a do budoucna bude investovat něco kolem osmi miliard korun. Zejména, abychom byli schopni více přenášet elektrickou energii z a směrem k distributorům. A pak aby přenosová soustava byla schopná více importovat elektrické energie ze zahraničí,“ vysvětlil místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček.

Například nová transformovna na jihozápadě Prahy se bude podílet třeba na dodávkách elektřiny do nových domů a bytů. Posílit má právě distribuční soustavu. Společnost ji stavěla necelé tři roky a v provozu je od minulého září. Celkové náklady byly asi 250 milionů korun.

Kromě nadzemního vedení elektřinu rozvádí také kabely v podzemí. Třeba tunely pod pražským Karlínem měří přes jeden kilometr a neustále se přistavují.

Právě do obnovy a modernizace sítí teď společnost PREdistribuce investuje asi dvě miliardy ročně. Během dalších šesti let plánuje vydat 19 miliard. „Děláme už jenom chytré sítě, kde jsou kabely s optickou trubičkou, abychom dokázali dálkově monitorovat, řídit, přepínat síť, plus budeme připojovat obnovitelné zdroje, které i v Praze vznikají,“ upřesnil předseda představenstva PREdistribuce Milan Hampl.

Obliba fotovoltaik

Stoupající počet fotovoltaik ještě častěji zvyšuje nároky na sítě mimo hlavní město. Třeba v okolí Chomutova kapacita naroste díky rozvodně, kterou distributor právě modernizuje. Rekonstrukce vyjde asi na 185 milionů korun a hotová má být koncem příštího roku. „Rozvodna primárně zásobí město Chomutov, kabelovou síť, rozvody a přilehlé obce,“ doplnil manažer útvaru obnova distribuční soustavy ČEZ Distribuce Michal Matejov.

ČEZ loni vydal na investice do distribučních sítí 17 miliard, asi o šest miliard víc než před čtyřmi lety. „Jednak do obnovy sítě jako takové, jednak do jejího rozšíření a do schopnosti přizpůsobit se novým trendům v energetice,“ sdělil člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

A víc vynakládá i třetí distributor na českém území. EG.D letos do sítí investuje přes osm miliard korun, to je zhruba o dvě miliardy víc než loni.

Stovky korun navíc ročně

Vyšší investice se projeví i v takzvané regulované složce ceny energií a tedy i ve fakturách spotřebitelů. „Konkrétní být určitě nemůžeme, regulovaná složka je vyhlašovaná každý rok cenovým rozhodnutím, které ERÚ vydává v listopadu. Nárůst bude v tomto případě pozvolný, ale investice a provoz obnovitelných a dalších nových zdrojů v síti se samozřejmě projeví,“ upozornil mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Podle oborového sdružení by si tak domácnosti v následujících letech mohly připlatit stovky korun ročně navíc. Záležet bude i na dotacích, které do oblasti půjdou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Tři procenta HDP na obranu nejsou na stole, sdělilo po schůzce s prezidentem ANO

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek k debatě o bezpečnosti postupně přijímal české politické špičky. Předseda Pirátů Zdeněk Hřib po schůzce hovořil o „stoprocentní shodě“ ohledně priorit, šéf hnutí SPD Tomio Okamura naopak kritizoval zvyšování výdajů na obranu jako „nekoncepční a skokové“. Podle šéfa ANO Andreje Babiše není vláda schopná utratit „ani dvě procenta HDP na obranu“. Podle hnutí STAN není dobré téma bezpečnosti „politizovat“. Na Hrad dorazili i lídři stran koalice SPOLU, tedy Petr Fiala (ODS), Marek Výborný (KDU-ČSL) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
10:16Aktualizovánopřed 28 mminutami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 1 hhodinou

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
11:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 4 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 5 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 6 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 10 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 10 hhodinami
Načítání...