Ředitele Úřadu práce jsem odvolal podle zákona, prohlásil Jurečka

23 minut
Vyjádření ministra Jurečky k odvolání šéfa ÚP
Zdroj: ČT24

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud, řekl Jurečka. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní. Ministr reagoval na informace ohledně nahrávky o konci Najmona v čele úřadu, kterou neslyšel. Aktuální informace o Najmonově odvolání prověří i policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

„Panu generálnímu řediteli jsem opakovaně říkal výtky. Nakonec jsem postupoval podle zákona. Předal jsem mu služební hodnocení, kde jsou shrnuty všechny věci, které jsem mu vytýkal. Jasně odmítám jakékoliv nařčení, že jsem nepostupoval v souladu se zákonem,“ uvedl ministr.

Podle Jurečky služební zákon nabízí dvě možnosti řešení, a to buď rezignaci dotyčného, nebo nepříznivé hodnocení s odvoláním. Novinářům zároveň ukázal šanon se služebním hodnocením s výhradami. 

O svých výhradách prý mluvil Jurečka opakovaně na poradách vedení i s Najmonem. Úřad práce podle něj vyřizoval dávky se zpožděním a neplnil zákonné lhůty. Zároveň odmítl, že by Najmonovi nabídl nějakou odměnu za jeho odchod. „Vždy jsem věděl, že musím velmi striktně postupovat v souladu se zákonem,“ ohradil se ministr a vyzval média ke zveřejnění celé nahrávky.

Jurečka podle čtvrteční MF Dnes Najmonovi nabídl, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se ale prý nedomluví, dostane od ministra špatné služební hodnocení, se kterým bude mít problém najít jinou práci. Deník o obsahu rozhovoru informoval s odkazem na nahrávku, kterou si měl Najmon při rozhovoru s Jurečkou pořídit. Najmon na Jurečkův návrh nepřistoupil a ministr ho v polovině února odvolal.

Hnutí ANO vyzvalo k odvolání Jurečky, pokud se potvrdí porušení služebního zákona a autentičnost nahrávky. „Stínová vláda na základě právních stanovisek konstatuje, že celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití pravomoci úřední osoby. Máme služební zákon, který byl jednoznačně porušen,“ uvedl dopoledne předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček. 

Kontrola úřadu

Jurečka výzvy k odvolání či svému odstoupení považuje za „poměrně absurdní“. Na čtvrteční tiskovou konferenci si přinesl i druhou tlustou složku, která podle něj obsahovala dopisy s kritikou fungování úřadu, které psal ministerstvu v minulém volebním období jako premiér lídr ANO Andrej Babiš.

Ministr také doplnil, že před čtrnácti dny požádal Nejvyšší kontrolní úřad o „sérii kontrol“ v Úřadu práce. Zaměřit se má na čerpání evropských i domácích dotací, dodržování zákonných povinností či výplaty dávek. „Jedna z kontrol probíhá, další začnou v průběhu letošního roku. Zvažujeme i audit vnějším subjektem,“ poznamenal.

Fiala stojí za Jurečkou

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) obsah článku nekomentoval. Jurečka ale podle něj odvoláním bývalého šéfa úřadu práce otevřel cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. Za bývalého vedení měly úřady práce velký problém, byla to „dlouhodobě neúnosná situace“, míní Fiala. Jurečka se podle něj snažil o změnu managementu a situaci odblokoval, což je dobrá zpráva i pro zaměstnance úřadů práce.

Ve zveřejněné nahrávce ministr říká, že mu půlhodinová debata neukazuje, že by Najmon své řízení změnil, a uvádí, že v Najmona jako manažera nemá důvěru a nevidí smysl v pokračování „půlročního ping-pongu“, který podle něj není ku prospěchu úřadu. Žádá ho na nahrávce o rezignaci s mimořádnou odměnou, jinak mu předá nepříznivé hodnocení a po něm spolupráci ukončí. 

Najmon řekl, že přijmout mimořádnou odměnu a odejít z úřadu „dohodou“ bylo pro něj nepředstavitelné. Počítal údajně s tím, že taková nabídka od Jurečky přijde, a chtěl ji mít zaznamenanou. „Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu za 'držhubné' nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří,“ poznamenal k rozhovoru s Jurečkou. Své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal.

Úřady práce čelily od loňského roku náporu. Sklízely kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně. Minulý rok několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní a i přes navrhovaná opatření se situace nevyvíjela dobře. Najmon výtky a výhrady odmítá, už dřív sdělil, že své odvolání považuje za svévolné a nezákonné, a proti rozhodnutí se koncem února odvolal.

Ministerstvo opakovaně uvedlo, že odvolání bylo v souladu se služebním zákonem. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš. Odbory si stěžují na přetíženost pracovníků, nízké výdělky i postup zavádění digitalizace. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 3 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 4 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 4 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 7 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 9 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...