Program 100 ostrovů obnovy přírody podpoří biodiverzitu

4 minuty
Události: 100 ostrovů obnovy přírody
Zdroj: ČT24

Státní podnik Lesy ČR si novým programem „100 ostrovů obnovy přírody“ klade za cíl vytvořit krajinu, v níž se prolínají různé způsoby hospodaření a ochrany přírody. Správce poloviny porostů v zemi vybere stovku míst, kde podpoří biodiverzitu anebo adaptaci na klimatické změny. Nepůjde o bezzásahová území, cílené zásahy mají pomoci k obnově přírody v oblastech mimo chráněné krajinné oblasti a národní parky.

Jedním z míst, kterého se změna bude týkat, je 45 hektarů borového lesa u Bernartic na Písecku, kousek od největší vodárenské přehrady v Česku – Želivky. Na jeho kamenitém podloží roste kuřička hadcová, která se vyskytuje jen na dvou místech na světě. „Ten druh byl téměř na vyhynutí,“ upozornil jednatel Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi Karel Kříž. Ačkoliv rostlina patří na seznam kriticky ohrožených, už letos v červnu by mohla kvést více než dřív.

Lesníci teď v oblasti upraví hospodaření, aby se rostlinám dařilo. Asi padesát tisíc jich předtím ochránci přírody vysadili. „Bude probíhat kosení trávy, velmi pravděpodobně také pastva ovcí. Což se v lese zatím od časů Marie Terezie nesmí,“ popsal lesní správce Jaroslav Moravec.

Program má pomoci splnit unijní závazky

Lesy ČR chtějí letos vybrat dalších 99 podobných míst. Cenné, zatím nechráněné lokality, kde se bude dál hospodařit, ale s ohledem na biodiverzitu anebo klimatické změny. Další „ostrovy“ vyhlásí například v Českém nebo Ždánickém lese. „Jednoznačně to má nároky na odbornost a znalost lokalit a spolupráci. Pokud jde o nároky materiální, program bude, v uvozovkách, velmi levný,“ přiblížil generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Česku by měl navíc projekt pomoci dostát závazkům, které plynou z nové unijní legislativy. Nařízení o obnově přírody platí od loňského srpna a říká, že ji nestačí chránit jen v rezervacích. Zlepšit je potřeba stav ekosystémů také v normálních lesích, na polích nebo ve městech, přičemž první výsledky by měly být vidět už do konce dekády.

„Vnímáme to jako pozitivní posun ve vnímání potřeby změn v lesním hospodaření i mimo zvláště chráněná území,“ poznamenala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová. „To hlavní je, že chceme chránit to nejcennější, co v lesích máme, a že stát má jít příkladem,“ dodal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Šestnáct procent území je chráněno

Tu nejcennější přírodu v Česku v tuto chvíli chrání čtyři národní parky. Vláda by chtěla i pátý z části Křivoklátska. Vedle toho funguje 26 chráněných krajinných oblastí, které nemají tak přísné podmínky.

Dohromady jde o necelých šestnáct procent rozlohy Česka. Existují i další typy ochrany, jako jsou přírodní rezervace a památky, ale k cílovým 28 procentům rozlohy je ještě daleko, jak konstatuje i zpráva o životním prostředí. Problém je podle ní také v tom, že řada lokalit je malých a izolovaných.

Nařízení o obnově přírody myslí i na ekosystémy mimo rezervace. Evropská unie si v něm stanovuje například vysadit tři miliardy stromů, zastavit úbytek motýlů i ptáků anebo rozvolnit koryta spoutaných řek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 4 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 4 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 4 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 6 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 15 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 16 hhodinami
Načítání...