Pro trestání sexuálního násilí je hlavní problém krátká promlčecí lhůta, shodli se právníci

26 minut
Události, komentáře: Postoj k sexuálnímu násilí
Zdroj: ČT24

Překážkou pro stíhání a trestání pachatelů sexuálního násilí je zejména krátká promlčecí doba. Shodli se na tom ministr školství a někdejší děkan plzeňské právnické fakulty Vladimír Balaš (STAN) a advokátka z organizace proFem Veronika Ježková. V Událostech, komentářích diskutovali o problematice trestání sexuálního násilí v den, kdy začal soud s bývalým poslancem, který je z takových činů obžalován. Předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová Trlicová má ovšem problém se zvažovanými změnami legislativy, která by redefinovala pojem znásilnění. Domnívá se, že nebude autorita, která by určila, kdo má pravdu.

Podle Veroniky Ježkové, která působí v organizaci proFem pomáhající obětem sexuálního a domácího násilí a je ředitelkou Pro bono aliance, v níž se sdružují právníci specializující se na ochranu lidských práv, motivovala kauza bývalého poslance Dominika Feriho k častějšímu ohlašování sexuálního násilí. Feri je nyní před soudem, který teprve rozhodne, zda se dopustil znásilnění a pokusu o něj, z čehož je obžalován.

Samotné zveřejnění příběhů žen, které ho z násilí vinily, přispělo podle Ježkové k tomu, že mezi lety 2020 a 2021 (kdy se případ dostal na veřejnost) vzrostl počet hlášených případů o deset procent. „Je to velký posun. Pro nás jako organizaci, které pracujeme s oběťmi trestných činů sexualizovaného násilí, je desetiprocentní nárůst oznamování enormní,“ podotkla.

Za zásadní překážku pro potrestání pachatelů sexuálně motivovaných trestných činů považuje advokátka krátkou promlčecí lhůtu. Podobně smýšlí ministr školství Vladimír Balaš. Poukázal, že například ten, kdo se stane obětí na počátku vysokoškolského studia, má pochopitelně v dalších pěti letech obavy cokoli oznamovat.

Sex bez souhlasu druhé strany

Diskutuje se nyní o změně legislativy, která by nově definovala znásilnění jako sex bez souhlasu druhé strany. Podle ministra „by bylo dobře podívat se, jak to funguje v zemích, kde takové ustanovení už mají“, ale principiálně proti redefinici znásilnění není. Podle Veroniky Ježkové je nyní znásilnění definováno podstatně přísněji. Trestný čin se stává, když je sex vynucen násilím nebo pohrůžkou násilí.

„My netrestáme sex bez souhlasu. My trestáme násilí, respektive pohrůžku násilím, pohrůžku jinou těžkou újmou. Nezaměřujeme se na to, že někdo s pohlavním stykem nesouhlasí. To je potřeba změnit,“ shrnula Ježková.

Nad takovou redefinicí se ale pozastavila předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová Trlicová. „Řešíme něco, co se týká intimity dvou lidí. Kdo bude posuzovat, jestli ke znásilnění došlo, kdo bude posuzovat souhlas?“ podotkla. Podle Ježkové ovšem i nyní bývají případy vystavěné hlavně na výpovědích obou aktérů.

Násilím sexuálním a také domácím se zabývá i Istanbulská úmluva. Je to dokument, který ratifikovala většina evropských zemí, Česko však ne. Důrazně se proti ní vymezila Jochová Trlicová. „Násilí je tam podmíněno genderově a výklad pojmu gender je velmi sporný. Nevíme, co to přesně definuje, náš právní řád to nezná,“ uvedla.

Nelíbí se jí také, že Istanbulská úmluva předpokládá, že potenciálními násilníky jsou především muži. „Obsahuje pasáž, kde chce, aby ve školách byli chlapci zbavováni maskulinity. Lze výklad takto použít,“ poznamenala. „Nechci, aby to všechno odnášeli jenom muži, protože já mám muže ráda. Nerada bych, aby se pak cítili, že jsou považováni za primární násilníky,“ dodala. Domnívá se, že na ratifikaci není shoda „ani v právnické obci“.

Podle Balaše ale právě tak, že pachateli sexuálního násilí jsou převážně muži, vypadají statistiky. „Vypovídají o tom, že něco na genderově motivovaném sexuálním násilí je. Většina pachatelů jsou muži od 20 do 30 let – asi 75 procent. V tom ohledu to není nic objevného a v tom to zkrátka je,“ upozornil.

Veronika Ježková vnímá ale Istanbulskou úmluvu i jako symbol. Zásadní legislativní změny podle ní s její ratifikací nebudou nutné. „Je to vzkaz obětem, jsme stát, který stojí za oběťmi trestných činů, ať se jedná o sexualizované násilí, domácí násilí a podobně. Je to věc, která pomůže rozvíjet pomoc obětem,“ podotkla.

Jochová Trlicová se nedomnívá, že by takový symbol něco změnil. Úmluvu charakterizovala jako „cár papíru“, který podle ní staví muže a ženy proti sobě. „Jde o to, že muži a ženy se mají učit spolupracovat. Tato úmluva vnímá to, že je nepřátelství mezi nimi. To je špatný signál, který vnášíme do společnosti. Máme pěstovat prevenci a primární prevence, rodičovská výchova muže a ženy, dětí, je naprosto zásadní pro to, abychom vychovali zdravou generaci dětí, které nebudou páchat násilí,“ apelovala.

Debata o obtěžování na vysokých školách

Pro ministra školství je podstatné, že se nyní začíná častěji hovořit i o sexuálním obtěžování a násilí na vysokých školách. Byť je přesvědčen, že ministerstvo nemůže – s ohledem na autonomii univerzit – udělat mnoho, považuje za důležité o takových rizicích poučit děti již dříve, než se na vysokou školu dostanou.

„Jedna z možností je začít seznamovat děti s tím, že se něco takového může dít – nějakou vhodnou formou – už na základních školách. Zrovna revidujeme rámcové vzdělávací programy.“ „Také o tom, že to nemají tajit, ale že se mají někomu svěřit,“ řekl.

Výhrady proti tomu má Jana Jochová Trlicová. Obává se, že by takové vzdělávání nemuselo skončit u osvěty o hrozbě sexuálního násilí a dojde například i na zpochybnění pohledu na manželství jako svazek muže a ženy. „Existuje i konzervativní pohled na svět a ministerstvo školství mu teď vůbec nedává prostor. Spolupracuje jenom se spolky, které to vidí jedním způsobem,“ uvedla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 29 mminutami

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 55 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 2 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 10 hhodinami
Načítání...