Přibývá nemocných dětí. Lékárny pro ně nemají dost léčiv

7 minut
Události ČT: Nemocných mezi dětmi přibývá, chybí ale léky
Zdroj: ČT24

Některá místa v Česku hlásí prolomení prahu epidemie respiračních onemocnění. Aktuálně se to týká Zlínského kraje a některých okresů v Libereckém kraji. Pacientů však přibývá i v ostatních regionech. Například v Moravskoslezském kraji hygienici zaznamenali nárůst nemocných o 37 procent. Nejvíce jich je mezi dětmi školního a předškolního věku. Právě pro ně zároveň na řadě míst chybí přípravky na snižování teploty.

V lékárnách aktuálně chybí například sirupy na snižování teploty, ale také ty proti bolesti. Ministerstvo zdravotnictví vyjednalo dodávku 300 tisíc balení, do Vánoc by měla přijít třetina. Systémovou změnu má podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) řešit novela zákona o léčivech.

„Běžně bývá plný šuplík, momentálně je to prázdné. Bývá i zásoba vzadu ve skladu, ten je teda také úplně prázdný,“ popsala současnou situaci vedoucí lékárny U svaté Ludmily ve Staré Boleslavi Věra Halfarová. 

Lékárny tak stále častěji rodiče odmítají. Kvůli výpadku účinných látek jim dokonce nemohou ani namíchat náhražky. Některé léky jim dodavatelé slíbili do konce týdne, jiné prý budou až za dva měsíce. Podle Halfarové chybějí i antibiotika. „Máme možnost takzvané rezervace u distributora třeba na 30 kusů, pošlou nám jich ale jen osm, to je ještě dobrá varianta. Někdy nám nepošlou nic,“ řekla.  

  • Zvýšená teplota, která ještě nepotřebuje srážet, je podle doporučení lékařů obvykle ta do 38 stupňů Celsia.  
  • Pokud jsou doma nebo v lékárně k dispozici jen léčiva pro dospělé, u dětí starších šesti let je možné s pečlivou kontrolou a po konzultaci s lékařem tyto léky rozdělit a podat třeba jen půlku pilulky. Přípravky jako aspirin nebo acylpirin ale děti do 16 let dostávat nesmí kvůli riziku vedlejších účinků.
  • Pokud už je teplota vyšší než 38 stupňů a nejsou k dispozici léky, je potřeba odvádět teplo z těla. Ideální jsou zábaly hrudníku, nesmí však být ledově studené, vhodná je běžná studená voda.
  • Ve vodě stačí vymáchat ručník, kus látky, na deset až patnáct minut položit na trup, poté osušit. Pokud to nepomůže, je možné proceduru po nějaké době zase opakovat. Naopak zábaly rukou nebo nohou mohou škodit tím, že zhorší prokrvení těchto částí těla. V důsledku toho by se teplo hromadilo v trupu, kde může poškodit životně důležité orgány.
  • Při poruchách vědomí, křečích nebo vysoké spavosti doporučují lékaři kromě srážení teploty i kontaktování lékaře, případně okamžitý přesun do nemocnice.

Zabránit výpadku nešlo, říká Válek

Podobně to vypadá i v jiných regionech Česka. Například lékárník z Ostravska René Matlášek řekl, že jsou prakticky bez léků proti teplotě. „Obzvlášť pro nejmenší děti, které tabletovou formu nejsou schopny pozřít. Sirupy nejsou, čípky nejsou,“ uvedl. 

Stejná situace je i v Jindřichově Hradci. „Měli jsme akorát čípky – a to nám myslím přišla jenom omezená zásilka. Co jsme měli, tak se vyprodalo už včera během dopoledne,“ řekl lékárník Jiří Olšar.

Podle Válka výpadkům léků zabránit nešlo. Řekl ale, že Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) mohl věc řešit rychleji. Změny v čele úřadu ale šéf resortu zdravotnictví neplánuje. „Problém je v tom, že výpadky léků jsou po celém světě,“ sdělil Válek. 

„V první řadě by to měli vysvětlit výrobci, kde je důvod výpadku a jakým způsobem to budou co nejdříve řešit,“ myslí si prezident České lékárnické komory Aleš Krebs. Lepší přehled o stavu v lékárnách nebo povinnost distributorů držet zásobu léků na předpis má přinést novela zákona o léčivech, která je v připomínkovém řízení.

V nemocnicích plno, ve školách prázdno

Vysoká nemocnost se začíná promítat do absencí ve školách i školkách. Děti momentálně naopak zaplňují dětská lůžková oddělení některých nemocnic. Například Vítkovická nemocnice za prosinec eviduje třicetiprocentní nárůst pacientů. Kvůli kapacitám lůžek musí zdravotníci zkracovat dobu hospitalizace u některých dětí.

„Každý večer, každou noc nebo druhý den ráno volná místa řešíme, abychom se připravili na další den,“ sdělil primář dětského oddělení Jan Boženský. Epidemie respiračních onemocnění na Ostravsku podle něj už začala, trvat bude týdny až měsíce.

Rodiče mají navíc nyní po pandemii covidu-19 větší obavy, takže více se plní i čekárny praktických lékařů. Ve školách mnohdy chybí až třicet procent žáků, větší nemocnost je navíc patrná i mezi pedagogy.

Hygienici v Jihočeském kraji ale zaznamenali největší nemocnost u předškoláků. Tamní mateřské školy jsou poloprázdné. Například v Mateřské škole Větrná v Českých Budějovicích je momentálně místo 24 dětí jenom čtrnáct. „Posíláme je domů. Rodiče sice řeknou, že to nic není, ale během her či běhání venku ve většině případů dětem stoupne teplota, pak musíme telefonovat domů,“ popsala ředitelka školky Kamila Finková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 8 mminutami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 2 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 10 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 11 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 12 hhodinami

Modelu Kantaru pro ČT dominuje ANO, SPD díky memorandu posílilo

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obhájilo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU s 19,5 procenta hlasů, následuje STAN s 12,5 procenta. Čtvrté by se umístilo SPD s deseti procenty hlasů. Do sněmovny by se dostali i Piráti s 6,5 procenta hlasů a Motoristé se šesti procenty. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 13 hhodinami

O historii, zdravotnictví či Ukrajině diskutovali hosté Politického spektra

O oslavách 80. výročí konce druhé světové války, obnově okresů, stavu zdravotnictví v příhraničí a nerostné dohodě mezi Ukrajinou a USA diskutovali hosté Politického spektra s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuse se zúčastnil předseda strany Moravané Ctirad Musil, předseda politického hnutí Senioři sobě Jaroslav Pollák a předseda strany Koruna Česká Vojtěch Círus.
před 17 hhodinami

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 23 hhodinami
Načítání...