Prezident Zeman opět oslavil Den vítězství na ruské ambasádě

Prezident Miloš Zeman se ve středu zúčastnil oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. Jako již několikrát v minulosti, přednesl na banketu projev v ruštině. Promluvil například o svém známém odporu proti obchodním sankcím vůči Rusku a o vzájemných vztazích Česka i Ruska. Den vítězství si na ambasádě připomněli také další čeští politici včetně Zemanova předchůdce Václava Klause.

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij prohlásil, že společné vítězství nad nacismem bude vždy spojovat ruský a český národ a poděkoval všem, kdo v České republice věnují péči památkám na rudoarmějce, kteří padli v boji za svobodu Československa.

Zmejevskij hovořil také o aktuálním vztahu Česka a Ruska. Je podle něj založen na pragmatismu a respektu. I v ekonomické oblasti podle něj navzdory stále platným protiruským sankcím nastává oživení.

Na ambasádu dorazili také komunisté, Okamura nebo Mládek

Z českých politiků se na banket dostavili vedle Zemana a bývalého prezidenta Klause také zástupci komunistické strany, konkrétně její předseda Vojtěch Filip nebo bývalý místopředseda Josef Skála. Na ambasádu přišel také předseda SPD Tomio Okamura.

Mezi hosty recepce byl rovněž bývalý ministr průmyslu a obchodu z ČSSD Jan Mládek. Jak je zvykem, akce se zúčastnilo také mnoho diplomatů, například americký velvyslanec Stephen King. Pozvání přijali také váleční veteráni a pamětníci.

V úterý, kdy se konec války a kapitulace nacistického Německa slavil v České republice, se Zeman zúčastnil pietního aktu na Vítkově. Na Pražském hradě pak jmenoval šest nových generálů. Loni prezident ceremoniál na Vítkově i ruskou recepci vynechal.

Prezident Zeman se oslav konce druhé světové války na ruské ambasádě účastnil i v předchozích letech. Když byl na banketu před pěti lety poprvé v roli prezidenta, měl pak viditelné problémy s chůzí při slavnostním odemykání komory s korunovačními klenoty v katedrále svatého Víta. Média i další účastníci ceremonie kvůli tomu spekulovali o jeho opilosti, Hrad ale prezidentovu indispozici vysvětlil tím, že měl virózu.

Následující dva roky český prezident recepci vynechal a znovu na ní vystoupil před dvěma lety. Ve svém projevu, který stejně jako letos pronesl rusky, tehdy vyzval ke spojení sil proti terorismu.

Den vítězství se v Rusku slaví 9. května, tedy o den později než na Západě. Sovětská armáda nesla hlavní tíži bojů proti nacistickému Německu a jeho spojencům na východní frontě a osvobodila většinu území Československa, kde padlo na 140 tisíc sovětských vojáků.