Prezident nemůže dělat, co se mu zlíbí, tvrdí Fischer. Hlava státu má dle něj být také nadstranická

60 minut
Hyde Park s kandidátem na prezidenta Pavlem Fischerem
Zdroj: ČT24

Kandidát na prezidenta a senátor Pavel Fischer (nezávislý) by jako hlava státu chtěl společnost smiřovat. Ústavní činitelé podle něj musejí jednat tak, aby si zasloužili úctu a respekt – ty si mají prokazovat i vzájemně. Předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost se také domnívá, že český prezident musí jet na Ukrajinu, a to co nejdříve. Fischer byl hostem dalšího dílu Hyde Parku, kde prezidentští kandidáti odpovídají na dotazy diváků i politiků.

Fischer kandidoval i v minulé prezidentské volbě, v níž neuspěl. Před pěti lety skončil třetí se ziskem 10,23 procenta hlasu. Nyní by rád tuto hranici přeskočil. „Ale také vím, že k cestě politika patří nejen výhry, ale i prohry. A s tím do toho jdu,“ uvedl.

Za tři vlastnosti, které hlava státu podle něj musí mít, a on sám se domnívá, že je má, označil trpělivost, cílevědomost a ochotu naslouchat a vést dialog. Z vlastností, o nichž ví, že by s nimi musel v úřadu bojovat, vybral to, že někdy by musel být méně přemýšlivý a více akční.

Miloš Zeman byl podle něj v prezidentském křesle špatným příkladem. „Příkladem prezidenta, který ani v závěru svého druhého období po deseti letech ještě nezná Ústavu České republiky. Nejnověji to bylo v případě, kdy se začaly šířit zprávy o tom, že by chtěl jmenovat příštího šéfa Ústavního soudu. A to on nemůže, to mu ústava neumožňuje,“ řekl Fischer.

Zeman nevyloučil, že by on sám ještě několik měsíců dopředu jmenoval nového předsedu Ústavního soudu. Fischer by takový výběr považoval za neplatný od samého počátku. „A to proto, že prezident nemůže dělat, co se mu zlíbí,“ upozornil. „Striktně v rámci ústavy a zákona platí, že prezident nemůže jmenovat do zásoby ani profesory, ani generály, ani velvyslance, ani ústavní soudce,“ zdůraznil. Obměna Ústavního soudu bude jedním z prvních úkolů nového prezidenta. Podle Fischera je to naprostá priorita. Uvedl, že v hlavě už má jména, která konzultuje.

Na dotaz, jak vrátit úřadu prezidenta úctu a respekt, Fischer uvedl, že instituce a jejich představitelé by se měli chovat tak, aby si úctu a respekt zasloužili a vzájemně prokazovali. „Rozvaha a určitá vážnost toho úřadu znamenají, že se budeme chovat podle toho, jak to od nás požadují nejen zákony, ale také dobré mravy,“ nastínil. Jako záruku své vlastní integrity Fischer vnímá to, že má za sebou třicet let ve službách státu.

Fischer chce být prezidentem pro všechny. „K prezidentskému úřadu sluší a patří, aby prezident jen nebyl stranický, ale aby byl nadstranický. Já jsem v žádné politické straně nikdy nebyl,“ zopakoval.

Domnívá se, že v dnešní době je potřeba smiřovat. „Žijeme v polarizované době, lidé jsou skutečně vzdáleni. Vidíme to názorově na Facebooku, sociálních sítích, v politice, v médiích. A přitom my potřebujeme vědět, že v tom zásadním si rozumíme. A z tohoto pohledu prezident má velkou roli – neformální i formální,“ uvedl.

36 minut
Politická aréna: Fischer odpovídá na dotazy politiků i diváků
Zdroj: ČT24

Práva menšin

Fischer připomněl, že v Ústavě ČR je zakotvena i úcta k menšinám. „To znamená, že každý se máme za úkol vztahovat k tomu druhému s respektem, a tak to také dělám,“ podotkl.

V minulosti ale například čelil kritice kvůli výroku, kdy v roce 2018 řekl, že by nejmenoval homosexuála soudcem Ústavního soudu, za což se následně omluvil. „To bylo na základě jednoho výroku v diskuzi, kterou jsem už chtěl ukončit. Udělal jsem přešlap, za který jsem se omluvil,“ okomentoval Fischer.

Diskuze, které jsou často k příslušníkům menšin nevybíravé, by podle něj měly moderovat orgány činné v trestním řízení. „Například bych byl zastáncem toho, aby se zpřesnil trestní zákoník o výhrůžky nebo útoky vůči těmto menšinám, jako je LGBTQ+ a další,“ uvedl.

Zahraniční politika

V zahraničních vztazích by Fischer v roli prezidenta dle svých slov postupoval tak, že by si pravidelně zval ministra zahraničí. „A pravidelně bych pracoval s vládou na tom, abych mohl reprezentovat stát navenek a věděl, co připravuje vláda. Tady musí být loajální spolupráce,“ míní současný předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Jeho první mezinárodní cesta by směřovala tradičně na Slovensko. Následovalo by Polsko. Pokračoval by ale i do dalších zemí. „Prezident musí jet na Ukrajinu, a to co nejrychleji,“ akcentoval. Zdůraznil také, že je třeba hlídat i transatlantickou spolupráci. „V Bílém domě český prezident nebyl už dvacet let. Můj program je, aby tam byl co nejdříve,“ dodal.

Na dotaz, jaký zákon by vetoval, uvedl, že by to bylo například v situaci, že by převládly hlasy zákonodárců, které by mohly ohrozit suverenitu země. „Například že by v současné době navrhovaly těsnou spolupráci s putinovským Ruskem, to by ohrozilo naši bezpečnost,“ uvedl.

Fischer mluvil i o současné energetické situaci. Závislost na ruském plynu se podle něj promítla do cen elektřiny. Řekl, že je v pořádku klást si otázku, zda by nebylo lepší se odpojit od evropského trhu – například burzy v Lipsku. „Ale dopady takového odpojení by mohly být ještě horší,“ varoval.

Důchodová reforma

V současné situaci by podle něj měla také vláda každému, kdo se ocitl v nouzi, zařídit adresnou pomoc. Nyní to kabinet podle něj dostatečně nedělá.

Jako hlava státu by tlačil na politiky, aby se co nejrychleji shodli na důchodové reformě. „V tom prezident může pomoci, například že vládě a všem odpovědným aktérům pomůže vytvořit podmínky pro dialog a pro konsenzus, který skutečně vydrží, protože v současné době je náš důchodový systém neudržitelný,“ míní.

  • Ptát se můžete i vy. Dotazy můžete pokládat pomocí webového formuláře, e-mailem na adresu prezident@ceskatelevize.cz, přes sociální sítě s hashtagem #hpct24 nebo telefonicky na lince 2 6113 7755.
  • Kandidátkám a kandidátům na post prezidenta dotazy položíme ve večerních pořadech Hyde Park na ČT24.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěNávrh na zvýšení koncesionářských poplatků vyvolal v Senátu spor

Hnutí ANO se ve středu v Senátu pokusilo odložit zvýšení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas až na polovinu příštího roku, tedy na dobu po sněmovních volbách. Předsedkyně senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová to zdůvodnila pochybnostmi, zda je zvýšení v souladu s přípustnou veřejnou podporou podle pravidel EU. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) odmítl, že by navýšení mohlo znamenat nedovolenou státní podporu. Horní komora ještě předtím v úvodním kole projednávání podpořila ústavní právo Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) kontrolovat zmíněná média.
16:39AktualizovánoPrávě teď

Právo na péči o dítě zahrnuje i letní prázdniny a svátky, zastal se otce ÚS

Rozhodnutí, které upravovalo styk otce s takřka tříletou dcerou bez ohledu na blížící se Velikonoce a letní prázdniny, je protiústavní. Plyne to z nálezu, který Ústavní soud (ÚS) aktuálně zveřejnil ve své databázi. I malé dítě má podle něj právo na rovnoměrný kontakt s oběma rodiči. Takzvaný navykací režim má být podle soudu pouze přechodný, nikoli trvalý.
před 11 mminutami

Senát schválil flexinovelu zákoníku práce

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
10:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 5 hhodinami

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 7 hhodinami
Načítání...