Předsednictvo ČSSD vyškrtlo z kandidátky bývalého hejtmana Zimolu

Předsednictvo ČSSD vyškrtlo z jihočeské kandidátky do sněmovních voleb bývalého hejtmana Jiřího Zimolu. Důvodem jsou problémy, které vedly k jeho rezignaci. ČSSD nechce, aby ji tyto problémy zatěžovaly v předvolební kampani, řekl na tiskové konferenci po jednání předsednictva šéf strany Bohuslav Sobotka. Z kandidátky v Moravskoslezském kraji vedení strany vyškrtlo nynějšího poslance Adama Rykalu.

Na pražské kandidátce zůstávají kandidáty na lídra ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a náměstek pražské primátorky, místopředseda strany Petr Dolínek. O tom, kdo z nich se stane číslem jedna, rozhodnou podle Sobotky členové pražské organizace.

Sobotka řekl, že jihočeská kandidátka zůstala až na Zimolovo vyškrtnutí stejná. V jejím čele stojí starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka. „Předsednictvo se shodlo na tom, že nechceme, aby problémy, které vedly k odstoupení Jiřího Zimoly z funkce hejtmana Jihočeského kraje, zatěžovaly kandidátku sociální demokracie pro volby do Poslanecké sněmovny a aby tyto problémy zatěžovaly volební kampaň sociální demokracie do Poslanecké sněmovny,“ uvedl Sobotka.

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola měl původně kandidovat na posledním, 22. místě. Již dříve řekl, že by vnímal jako hazard, pokud by jej vedení ČSSD vyřadilo z kandidátní listiny pro parlamentní volby. Strana by se tím podle něj připravila o hlasy, které by mu voliči mohli dát. Již dříve také řekl, že své vyřazení by považoval za nedemokratické.

Na post hejtmana Jiří Zimola rezignoval kvůli kauze rekreačního domu v Lipně nad Vltavou a odměnám ve společnosti Jihočeské nemocnice. Zároveň odmítá, že by pochybil.

Lídři nyní musí získat nadpoloviční většinu hlasů členů v regionu

Sobotka povede kandidátku strany v Jihomoravském kraji, odkud pochází. V Ústeckém kraji bude číslem jedna poslanec Jaroslav Foldyna, v Pardubickém kraji ministr pro lidská práva Jan Chvojka, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pak v Moravskoslezském kraji.

Na pražské kandidátce vedení strany posunulo z pátého na třetí místo náměstkyni ministryně zdravotnictví Lenku Tesku Arnoštovou a zařadilo na ni poslance a bývalého odborářského předáka Jaroslava Zavadila.

Předsednictvo tak v pátek uzavřelo návrhy kandidátek ve všech 14 krajích. Po předsednictvu se k listinám musí vyjádřit ještě členové v jednotlivých krajích prostřednictví referenda. Lídři musí získat nadpoloviční většinu hlasů členů v regionu.

Z moravskoslezské kandidátky předsednictvo kromě poslance Rykaly vyřadilo také předsedkyni ostravské organizace Janu Vajdíkovou. Sobotka k tomu bližší důvody neuvedl. Předsednictvo navíc schválilo přeregistraci členské základy v Ostravě.

„To znamená: ostravská městská konference během měsíce června projde přeregistrací tak, aby se upřesnily informace a zreálnily informace, které se týkají tamní členské základny,“ řekl Sobotka. Přeregistraci schválilo předsednictvo na základě zprávy stranické ústřední kontrolní komise, která shledala ve fungování ostravské městské organizace nedostatky, a také na základě podnětu tamního krajského výboru.

Podle dřívějšího návrhu předsednictva ČSSD má být lídrem ve Středočeském kraji předseda Sněmovny Jan Hamáček, v Plzeňském kraji má kandidátku vést ministr vnitra Milan Chovanec a v Libereckém kraji ministryně práce Michaela Marksová.

V Karlovarském kraji by v čele listiny měla být poslankyně Markéta Wernerová, lídrem královéhradecké kandidátky by se měl stát místopředseda strany a šéf volební kampaně Jan Birke. Zlínskou jedničkou má být poslanec Antonín Seďa a olomouckou poslanec Roman Váňa. Lídrem na Vysočině má být tamní hejtman Jiří Běhounek, který by kandidoval za ČSSD jako nestraník. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při červnové vlně veder zemřelo v Česku více lidí, než je obvyklé

Český statistický úřad tento týden zveřejnil data o úmrtnosti za duben až červen. Čísla ukazují, kolik lidí umřelo v průběhu první letošní vlny veder na konci června, a zasazují je do kontextu úmrtí v celé Evropě ve stejném období.
před 22 mminutami

Severní polokouli čeká zatmění Slunce, v Česku budou pozorovací podmínky skvělé

Severní polokouli čeká zatmění Slunce. Úplné zatmění bude ve středu večer viditelné z části Španělska, Portugalska, Islandu, Grónska a Ruska. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bude možné pozorovat částečné zatmění. Výrazné částečné zatmění bude vidět i v Česku, kde budou pro pozorování skvělé podmínky. Platí to i pro roje Perseid.
11:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Miliardový investiční podvod míří před soud, státní zástupce obžaloval tři lidi

Státní zástupce obžaloval tři lidi z podvodu, porušení pravidel hospodářské soutěže a neoprávněného podnikání v souvislosti s údajným investičním podvodem prostřednictvím společnosti Cryfin. V tiskové zprávě zaslané České televizi to ve středu uvedl žalobce Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění podle vyšetřovatelů způsobili 584 investorům škodu 1,1 miliardy korun. Obviněným hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
11:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Justice porušila práva Jiřikovského z bitcoinové kauzy, rozhodl Ústavní soud

Krajský soud v Brně při prodlužování vazby porušil práva Tomáše Jiřikovského z bitcoinové kauzy, konstatoval Ústavní soud (ÚS). Krajský soud chyboval, když obhajobě neumožnil reakci na vyjádření žalobců. Jeho usnesení proto ústavní soudci zrušili, předešlé vazební rozhodnutí Městského soudu v Brně ale zůstalo v platnosti. Na svobodu se tak Jiřikovský zatím nedostane.
10:39Aktualizovánopřed 3 hhodinami

USA obvinily čtyři členy mexického kartelu z pokusu o nákup zbraní a nábojů v Česku

Americké úřady v úterý obvinily čtyři členy mexického Kartelu Jalisco nová generace (CJNG) z pokusu o nákup zbraní a střeliva v Česku. Hrozí jim doživotí, uvedli podle agentury AFP představitelé amerického ministerstva spravedlnosti. Čtveřice mužů byla v Česku zadržena 11. června, přičemž dva už byli vydáni do USA a u dalších dvou se o vydání jedná. Potvrdil to ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO).
02:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Motýli se kvůli změně klimatu i intenzivnímu zemědělství přesouvají

Na lidmi způsobené klimatické změny reagují i motýli, v přírodě se přesouvají do jiných lokalit. Vadí jim vysoké teploty, sucho nebo třeba časný nástup oteplování po zimě. Vyplývá to z mezinárodní studie, na níž se podíleli i čeští experti. Analyzovali 1758 druhů motýlů ve 105 zemích. Zjistili, že osmdesát procent přesunů motýlů souvisí právě s klimatickými změnami.
před 7 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali nízké hladiny toků

Jeden z nejnižších přítoků v historii a hladina přibližně patnáct metrů pod maximem – taková je současná situace na Orlické přehradě. Pokud bude voda klesat dál, bude muset povodí vypouštění z Orlíka zastavit. Hlavní příčinou jsou nízké srážky v posledních měsících, vysvětlil hydrolog a radní pro životní prostředí Prahy 4 Tomáš Hrdinka (ANO). Pro nasycení povodí by dle něj byly potřeba regionální deště s mírnou intenzitou po několik dnů. Na kritickou hranici vodojemů se dostala třeba obec Sebranice. I kvůli nedostatku sněhu, připojila starostka Eva Škrabalová (za KDU-ČSL). Viceprezident Evropské federace obnovitelných zdrojů energie Martin Bursík (LES) upozornil, že o situaci se vědělo, ale nepředcházelo se jí. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Bývalý duchovní Juriga skončil ve vazbě. Policie ho viní ze znásilnění i vydírání, píší Seznam Zprávy

Policie minulý týden zahájila trestní stíhání bývalého duchovního a hodnostáře arcibiskupství Antonína Jurigy. Viní ho ze zločinu znásilnění, týrání, vydírání a nebezpečného vyhrožování, napsaly Seznam Zprávy. Soud muže poslal do vazby. Juriga proti rozhodnutí podal stížnost, uvedl server.
před 8 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.