Povinný sběr použitého textilu se řadě obcí prodraží

Události v regionech: Problémy obcí s povinným tříděním textilu (zdroj: ČT24)

Třídění textilu bude od nového roku povinné. Některým obcím se prodraží i o desítky tisíc korun. Třetina z nich ještě stále nemá sběrné místo nebo kontejner. Přitom svozové společnosti už mají téměř naplněné kapacity a další zájemce nepřijímají. Svaz měst a obcí upozorňuje i na složité podmínky ve vykazování textilního odpadu.

Ministerstvo životního prostředí chce zabránit tomu, aby ročně tisíce tun textilu končily na skládkách. Má tomu předejít povinné třídění. Od začátku příštího roku by měl stát kontejner na textil v každé obci. Za službu ale ročně zaplatí mnohonásobně víc. „Teď platíme dvanáct set korun za svoz tohoto kontejneru, od prvního ledna příštího roku došlo ke zdražení na patnáct tisíc,“ řekla starostka Domanína na Hodonínsku Jaroslava Žemličková (Náš domov).

Obec chtěla od nového roku přidat další kontejner na třídění textilního odpadu do lokality Vrchy, kvůli zvýšení nákladů tak ale neučiní. „Většina toho textilu je špinavá, znehodnocená a nedá se dále použít. Tento textil velmi navýší objem a zdraží službu,“ vysvětlil jednatel společnosti Dimatex Lukáš Killar.

Část vytříděného textilu pomůže potřebným, část se zrecykluje. Přesto je ho podle zpracovatelských firem v Evropě nadbytek a od nového roku bude v tuzemsku ještě o třetinu víc. Proto většina svozových společností už nové zájemce nepřijímá, přitom v Česku stále nemá třídění textilu vyřešené třetina, především menších, obcí. „ V tuto chvíli evidujeme zhruba čtyři sta obcí, které mají zájem o službu sběru textilu, ale máme je v pořadníku,“ řekl Killar.

Charitní kontejnery se nepočítají

Problém budou mít od nového roku i ty obce, které textil už sbírají, ale do charitních kontejnerů. „Lidé tady textil, obuv vytřídili, Diakonie Broumov nám ho sice odveze, ale bohužel nám to nemůže vykázat jako třídicí složku,“ poznamenala starostka Chlumu u Třeboně Jitka Bednářová (Občané pro Chlumecko).

Svaz měst a obcí bude proto v nejbližších dnech jednat s ministerstvem životního prostředí. „Aby byly brány v potaz obě dvě možnosti, že sbíráme textil a plníme zákonné povinnosti,“ řekla členka předsednictva Svazu měst a obcí ČR Olga Dočkalová.

„Obce o povinnosti zajistit sběrné místo pro textilní odpad vědí již pět let, měly tedy dostatek času se na ni připravit. Ministerstvo zároveň obce podpořilo dotačně,“ řekla zástupkyně tiskové mluvčí ministerstva životního prostředí Lenka Hanáková.

Svaz měst a obcí i zpracovatelé se shodují na tom, že v tuzemsku je přebytek levného textilu a s ním i odpadu. Na jeho recyklaci teď budou podle nich doplácet právě samosprávy.