Poplatek z ubytování dopadne i na služby typu Airbnb

Zákaz prodeje o vybraných státních svátcích platí i nadále, nově už se ale nebude vztahovat na velkoobchody. Rozhodla tak sněmovna, Senát chtěl přitom normu úplně zrušit. Poslanci také rozhodli, že se bude poplatek z ubytování týkat i služeb typu Airbnb už od příštího roku. Hned v úvodu schůze sněmovna uctila památku zesnulého zpěváka Karla Gotta. V rámci mimořádného bodu také sněmovna odsoudila tureckou vojenskou operaci v Sýrii.

Ze zákona o omezení prodejní doby chtěla sněmovna vyjmout velkoobchod, tedy prodejny, které slouží výhradně podnikatelům. Horní komora ale navrhla normu úplně zrušit, což nakonec poslanci odmítli. Debatu začali už na minulé schůzi, tehdy ji ale nedokončili. Znovu se přeli o to, zda má zákaz prodeje smysl a zda stát má lidem nařizovat, jak mají trávit volný čas.

Sněmovna uctila památku zpěváka Karla Gotta
Zdroj: ČT24

Elektronický systém tvorby zákonů asi bude plně zaveden až od roku 2022, tedy s dvouletým odkladem proti původním plánům. Sněmovna to potvrdila v novele, v níž vláda počítala jen s ročním odkladem. Od příštího roku by měl být systém pouze v testovacím režimu. Poslanci zároveň odmítli okleštěnou verzi Senátu, který nesouhlasil s dalšími úpravami elektronického projednávání zákonů, neboť by se po zásahu sněmovny netýkaly horní komory.

Sněmovna tak znovu prosadila svou původní verzi, podle níž mají právní předpisy kvůli větší přehlednosti nabývat účinnosti vždy od začátku ledna, nebo od počátku července. Výjimku mají mít zákony v případech naléhavého obecného zájmu.

Ubytovací poplatek nově pro všechny obce

Také v případě změn ubytovacího poplatku prosadili poslanci svou verzi. Ten se má už příští rok vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy například služby typu Airbnb. Senátoři chtěli roční odklad. Horní komora také žádala razantnější zvýšení poplatku až na 50 korun za osobu a den. Sněmovní verze horní hranici poplatku zachovává ještě příští rok v podstatě na současné výši 21 korun. Zvýšení až na 50 korun připouští zákon až v následujícím roce, přičemž konkrétní výši poplatku si vždy stanovují obce. 

Nyní může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, který činí až šest korun na lůžko a den. Lázeňský a rekreační poplatek je až 15 korun na osobu a den. Oba poplatky, tedy z ubytovací kapacity a rekreační a lázeňský, mají zavedeny jen ty obce, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem. Nově si ale tento poplatek bude moci účtovat jakákoliv obec. 

Novému poplatku také bude podléhat krátkodobý pobyt bez ohledu na místo a účel. Cílem je podle ministerstva financí to, aby nebyli zvýhodňováni vůči hotelům nebo penzionům právě lidé podnikající prostřednictvím ubytovacích platforem typu Airbnb. Vedle Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbo.

Senátoři neprosadili ani nižší šestikorunovou platbu v případě dloudobobých pobytů (delších než 60 dní). Podle ministryně financí Aleny Schillerové by to bylo proti koncipování poplatku jako turistického. 

Na mýtný systém nakonec dojde ve středu večer

Naopak debatu o mýtném systému nakonec sněmovna odsunula na středeční večer. Antimonopolní úřad vydal koncem září zákaz plnění smlouvy na nový mýtný systém mezi ministerstvem dopravy a konsorciem firem CzechToll/SkyToll. Zákaz ale začne platit až rok po právní moci rozhodnutí úřadu. Ministerstvo dopravy ovšem podalo proti rozhodnutí rozklad, zároveň ale připravuje nové výběrové řízení. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 1 hhodinou

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 1 hhodinou

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Deník N: Odsouzený muž daroval ministerstvu bitcoiny, řeší to policie

Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Násilí mezi mladými je na vzestupu, trend má zvrátit nový program

Resort vnitra a další úřady upozorňují na radikalizaci a násilí u dětí a mladistvých. Všímá si toho i zpráva o extremismu, kterou ve středu projednala vláda. Trend potvrzují i policejní statistiky. Podle odborníků selhává prevence. Vláda proto přichystala Program bezpečného dětství, který se chce zaměřit na zvrácení tohoto trendu. Kabinet by jej měl představit a projednat příští týden.
před 11 hhodinami

Loňské povodně odnesly z rybníků část ryb, stát majitelům vyplatí kompenzace

Sto milionů korun rozdělí ministerstvo zemědělství mezi majitele rybníků a další chovatele. Bude to kompenzace za loňské povodně, kdy část ryb odnesla voda. Škody majitelé teprve vyčíslují, největší byly pravděpodobně na Rožmberku. Rybáři tu loni na podzim vylovili zhruba o polovinu ryb méně, než původně očekávali. Přesné ztráty ještě nevyčíslili. Musí je prokázat podle metodiky ministerstva. Žádost o dotaci mohou podat v červnu.
před 11 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 12 hhodinami
Načítání...