Plzeň, Brno, Ústí, Orlová. S Karlem Gottem se loučí lidé po celé zemi

Řada měst a obcí po celém Česku připravila vlastní rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem. Lidé, kteří se nedostali do Prahy na Žofín, zapalovali svíčky a nosili květiny na pietní místa, která vznikla spontánně, nebo je zřídily radnice. Lidé po celé zemi podepisovali také kondolenční knihy. V Gottově rodné Plzni popsali téměř pět set stran.

Od rána přicházeli fanoušci na Dominikánské náměstí v Brně, aby na pietní místo před radnicí zapálili svíčku a položili květiny. „Karel Gott byl spjatý s Brnem, stejně jako s celou Českou republikou, během profesního života Brno navštěvoval, vystupoval zde, působil i v Českém rozhlasu,“ řekla primátorka Brna Vaňková (ODS). V minulých dnech byla kondolenční kniha ve foyer Českého rozhlasu Brno, teď je plná díků.

Obyvatelé Zlína na zpěváka vzpomínají na pietním místě, které ve spolupráci Českého rozhlasu Zlín a města vzniklo ve vile Jana Antonína Bati, kde rozhlas sídlí. Lidé tam do kondolenčních listin píší vzkazy pozůstalým, přinášejí květiny a zapalují svíčky. Kondolenční knihy předá pozůstalým zpěvačka Eva Pilarová spolu se zástupcem Českého rozhlasu.

Tisíce vzkazů v kondolenčních knihách

Orlová na Karvinsku uctila hodinu po poledni Gottovu památku jeho písní C ́est la Vie, která zazněla z městského rozhlasu. Ústí nad Labem má pietní místo na Mírovém náměstí. „Lidé tam přidávají svíčky. Uvnitř informačního střediska je kondolenční kniha, kam se podepisují. Odešleme jí rodině,“ řekla mluvčí města Romana Macová.

Na pět set stran dvou kondolenčních knih zaplnili lidé také v Gottově rodné Plzni. Ta na pátek ani sobotu speciální akci nechystá. „Oba dny od nás odejdou do Prahy květiny,“ řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková. Na radnici vlaje od 2. října černý prapor, před vchodem hoří svíčky.

Vzpomínka u Gottovy lípy

Občané Újezda u Svatého Kříže na Rokycansku, kam zpěvák jezdil od dětství za příbuznými, se v sobotu sejdou u Gottovy lípy, kde vzniklo pietní místo s květinami a svíčkami. Lípu u kostela místní vysadili před několika lety, aby Gotta symbolicky podpořili, když u něj poprvé propukla rakovina.

V Olomouci vzniklo spontánní pietní místo na Horním náměstí u Sloupu Nejsvětější Trojice, který je na seznamu UNESCO. Lidé schody u sloupu zaplavili svíčkami, květinami a fotografiemi zpěváka. Ti, kteří chtějí vyjádřit soustrast rodině zesnulého nebo jen zapsat svoje poslední vzpomínky na legendárního zpěváka, mohou využít kondolenční knihu v budově Olomouckého kraje.

V Ústí nad Labem se lidé sešli k uctění památky Karla Gotta na mírovém náměstí, tam je od středy 2. 10. pietní místo, kde lidé zapalují svíčky. Zároveň je v nedalekém infocentru možnost podepsat se do kondolenční knihy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prezident Pavel řešil s šéfem Soudcovské unie digitalizaci nebo rozmístění soudů

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji. Pavel jedná ještě s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Měli by hovořit o současné situaci či chystaných změnách v justici.
15:11Aktualizovánopřed 6 mminutami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Odklad dohody o Dukovanech projekt zpozdí a prodraží

S odkladem podpisu finální dohody ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá i harmonogram a jednotlivé fáze projektu. O měsíce se tak zpozdí i samotné zprovoznění nových reaktorů. První z nich by podle aktuálního stavu měl být spuštěný na přelomu let 2036 a 2037, oznámil Petr Závodský, předseda představenstva společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II), která je za jaderný tendr zodpovědná.
před 3 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 3 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 10 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 19 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 19 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 19 hhodinami
Načítání...