Péči paliativních týmů budou v některých nemocnicích hradit pojišťovny

3 minuty
Události: Pojišťovny začnou hradit paliativní péči
Zdroj: ČT24

Nové speciální týmy v nemocnicích zlepšují kvalitu života pacientům s nevyléčitelnou nemocí. Pomáhají jejich rodinám i lékařům z různých oborů, vyplynulo z dat projektu paliativní péče, který ministerstvo zdravotnictví dva roky testovalo. Od příštího roku budou službu hradit pojišťovny.

Šárka Nováková se starala o tetu, která léta bojovala s rakovinou. O závěru života s ní teta chtěla mluvit, otevřít se odcházející příbuzné však dokázala až díky podpoře specialistů. „Ulevilo se jí i mně, a proto odcházela vyrovnaná, smířená, důstojně. I nám se to zvládá líp, i když tady není,“ svěřila se Nováková.

Pacienti s nevyléčitelnou nemocí mají před sebou týdny i roky života. Běžná medicína už nezabírá. V pražské Všeobecné fakultní nemocnici proto zasedá lékař, sestra, psycholog i sociální pracovnice. Společně se jim daří lépe zvládat bolest, úzkost nebo nevolnost pacientů.

Důvody intervence paliativních týmů
Zdroj: realizační tym projektu MZ ČR/ÚZIS

„Data krásně ukazují, že pacientům intervence paliativních týmů zlepšují život i v jeho samotném závěru. Také ukazují, že kolegům přinášejí úlevu ve složitých situacích, pro které neměli odbornou oporu,“ přiblížil primář Kliniky paliativní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Ondřej Kopecký.

Z původních sedmi pacientů se projekt rozrostl na tisíce nemocných

Nejčastěji s nimi řeší další plány, propouštění domů, podporu rodiny i závěrečnou péči. „Je tady komunita, která se rozrůstá, které leží na srdci péče o pacienty, kteří mají těžké onemocnění,“ uvedla Mahulena Exnerová z České společnosti paliativní medicíny.

Ministerstvo zdravotnictví spustilo pilotní projekt hrazený z evropských fondů v šesti nemocnicích. Na začátku bylo v péči sedm pacientů, na konci loňského roku už přes tři tisíce. „Je to velký krok dopředu, musíme si uvědomit, že stále v Česku zhruba sedmdesát procent pacientů umírá v nemocnicích. Dostupnost paliativní péče je velmi důležitá,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Nárůst pacientů v pilotním projektu paliativní péče
Zdroj: realizační tym projektu MZ ČR/ÚZIS

Paliativní péče ve zdravotnických zařízeních se také poprvé dostala do úhradové vyhlášky. Od příštího roku budou pojišťovny platit týmy v 25 nemocnicích. „Jelikož objem práce za poslední tři roky narostl, tak bychom potřebovali více členů týmů. Zájem o práci je velký,“ popsala lékařka krajské zlínské nemocnice Alena Kočendová.

V covidové krizi se lékaři se smrtí setkávali častěji. I proto se na páteční celostátní konferenci shodli, že by tato péče měla být dostupná všem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 13 mminutami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 43 mminutami

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 1 hhodinou

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 9 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 10 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 10 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 10 hhodinami
Načítání...