NKÚ si posvítil na výdaje ministerstev za externí poradce

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad rozkrývá hospodaření ministerstev, při kontrole se speciálně zaměřil na služby, které si ministerstva objednávají zvenčí – jde především o různé poradce. Loni za ně totiž ministerstva utratila přes miliardu korun, což je nejvíc v historii. V rukou poradců skončil třeba spor okolo České konsolidační agentury nebo privatizace Setuzy, ale i mnohem banálnější věci, jako jsou posudky smluv s telekomunikační firmou nebo převod ministerských ubytoven.

Zástupci jednotlivých resortů vysvětlují tuto praxi tím, že potřebují stanoviska větších odborníků, než sami zaměstnávají. Tento paradox přitom kritizují i lidé z oboru, třeba soudce Petr Slunský tvrdí, že pokud právník není schopen hájit zájmy ministerstva, tak tam nemá co dělat. Mluvčí ministerstva zemědělství Hugo Roldan to řekl otevřeně – platy ve státní správě mohou prý jen těžko konkurovat některým specializovaným právním firmám.

Kontroloři NKÚ prověřují náklady ministerstev už přes rok a z mrhání podezírají třeba ministerstvo vnitra. Před schválením kontrolní zprávy ale Nejvyšší kontrolní úřad nechce prozradit podrobnosti a sdílnější nebyl ani mluvčí ministerstva, protože resort podal proti rozhodnutí NKÚ námitky. Dalším z resortů, kterému NKÚ vyčítá pochybení, je ministerstvo obrany. I to se proti výsledkům kontroly odvolalo. 

Nahrávám video
Reportáž Zuzany Tvarůžkové
Zdroj: ČT24

Ministerstvo obrany loni utratilo za různé druhy poradenství asi 30 milionů korun, ministerstvo vnitra 46 milionů, což je v pomyslném žebříčku všech resortů někde uprostřed. Nejvíc vydalo za různé poradenské služby ministerstvo financí, zhruba 310 milionů korun. Nejvíc stáli drazí právníci, kteří stát zastupovali v mezinárodních arbitrážích. „Ministerstvo díky tomu, že mělo dobré právníky, zachránilo státu desetimiliardy. Takže se to v konečném důsledku vyplatilo,“ vysvětluje mluvčí ministerstva. 

Někdy ale ministerstva platí drahé právníky, kteří pak u soudů dělají chyby. „Naopak ministerstvo školství poslalo svou zaměstnankyni právničku, která byla naprosto profesionálně připravena,“ pochvaluje si soudce Petr Slunský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud za pronásledování chartisty potrestal důstojníky StB podmínkami

Podmínkami od dvou do tří let potrestal Obvodní soud pro Prahu 1 čtyři bývalé důstojníky Státní bezpečnosti (StB), kteří v osmdesátých letech pronásledovali chartistu a člena Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) Karla Freunda. U pátého z obžalovaných soud od trestu upustil kvůli předchozí sankci. Soudkyně uznala muže vinnými ze zneužití pravomoci úřední osoby. Rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k Městskému soudu v Praze.
před 6 hhodinami

Neudržitelné, tratíme miliony. Zemědělci si stěžují na nízké výkupní ceny mléka

Na zemědělce dopadají nízké výkupní ceny mléka, za litr dostávají aktuálně zhruba o tři koruny méně než před rokem. Někteří chovatelé se už dostávají pod hranici výrobních nákladů. Situace je podle agrárníků dlouhodobě neudržitelná. Na jejím vzniku se podílelo i uvalení čínských cel na evropské mléčné výrobky.
před 6 hhodinami

Aktuálně: Obrana zakázala armádě vysílat rozhovor s Pavlem, Hrad mluví o cenzuře

Ministerstvo obrany zakázalo generálnímu štábu odvysílat díl podcastu Kamufláž, ve kterém mluvčí armády vedla rozhovor s prezidentem Petrem Pavlem, upozornil web Aktuálně.cz. Rozhovor měl podle avizovaných informací na sociálních sítích vyjít 7. dubna, na posluchačských platformách se však neobjevil, protože mělo zasáhnout ministerstvo. Hrad následně označil za absurdní, že resort prezidenta cenzuruje.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním jednání schválila návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Už dříve sdělila, že kabinet ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři schválili i vládní nařízení, podle kterého životní minimum vzroste od října, nikoliv od května.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Od pozorování ptáků k jejich ochraně. Česká společnost ornitologická slaví 100 let

Česká společnost ornitologická si připomíná sto let od svého založení. Organizace se dlouhodobě podílí na ochraně a výzkumu ptáků i na zapojování veřejnosti do péče o přírodu. S více než osmi tisíci členy a desítkami tisíc podporovatelů je dnes největší českou ochranářskou nevládní organizací.
před 8 hhodinami

Neumím si představit, co by na summitu NATO dělal prezident, řekl Babiš

Složení delegace na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře není pro vládu tématem, protože do jeho konání zbývají tři měsíce, sdělil po pondělním zasedání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Otázku nechce podle něj vláda řešit do jednání ministrů zahraničních věcí a generálního tajemníka NATO Marka Rutteho 20. května ve Švédsku. Později nicméně dodal, že na summit pojede vládní delegace. Babiš si prý neumí představit, co by tam dělal prezident.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vláda na úterý snížila cenové stropy pro pohonné hmoty

Maximální ceny paliv, které určuje stát, v úterý klesnou. Litr nafty bude nejvýše za 44,36 koruny, což je o 1,56 koruny méně než v pondělí. Litr benzinu pak budou čerpací stanice moci prodávat maximálně za 41,67 koruny, tedy o 28 haléřů méně než v pondělí. Vyplývá to z cenového věstníku, který ministerstvo odpoledne zveřejnilo. Nejvyšší ceny by měl úřad zveřejňovat minimálně do konce dubna.
před 12 hhodinami

Kauza poslaneckých trafik končí. Ústavní soud smetl stížnost náměstka Bočka

Kauza takzvaných trafik pro exposlance po třinácti letech definitivně skončila, Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Dostal podmínku a peněžitý trest, stejně jako bývalý premiér za ODS Petr Nečas, který však ústavní stížnost podle dostupných informací nepodal. Kauza přispěla v roce 2013 po policejním zásahu na úřadu vlády k pádu Nečasova kabinetu a otřesu na politické scéně. Bočkovu stížnost považoval soud za neopodstatněnou, usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 16 hhodinami
Načítání...