Nižší dávky bude mít zhruba třetina lidí, pokud nepracují a mohou, řekl Jurečka

Interview ČT24: Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) (zdroj: ČT24)

O peníze přijde nebo nižší podporu oproti současnému stavu bude mít zhruba jedna třetina současných klientů, pokud nezmění své chování, tedy například mohou pracovat a nepracují, uvedl v pořadu Interview ČT24 ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s připravovanou revizí sociálních dávek. Jurečka podotkl, že stále koalice vede diskuze nad některými parametry, ale očekává, že se do konce funkčního období podaří novelu zákona prosadit. Podle něj by 1. července mohla být uvedena do praxe.

Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a dětské přídavky má nahradit dávka státní sociální pomoci. Podávat a vyřizovat by se tak měla jen jedna žádost. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka by se podle návrhu mohla zvýšit o bonus za práci.

Ministerstvo práce ale čelilo kritice kvůli nastavení pravidel. Mezi nimi byla například Platforma pro sociální bydlení či Centrum pro společenské otázky SPOT, které přišly s tím, že některé rodiny by po úpravě mohly přijít až o několik tisíc měsíčně. Má se to týkat rodin s malými dětmi, lidí, kteří žijí sami ve velkých městech nebo samoživitele s jedním potomkem.

Jurečka v této souvislosti zmínil, že nižší podporu oproti současnému stavu bude mít možná zhruba jedna třetina současných klientů. „Důležité ale je, že to tak bude, pokud nezmění své chování, a to ve smyslu – může pracovat, nepracuje nebo například má výrazně drahé bydlení než je průměr v dané lokalitě,“ podotkl s tím, že vláda je také odpovědná za to, aby s penězi poplatníka nakládala efektivně.

„Jestliže vidíme, že v lokalitě daného města je to bydlení v průměru nějaké hodnoty a daný člověk hodně vyčnívá, tak říkáme, že to není v pořádku. To nejsme schopni dlouhodobě financovat,“ podotkl s tím, že jde o určitý tlak na změnu chování klientů, čímž míní zaměstnání či řádné posílání dětí do škol. Vysvětlil, že do dávky je jako jedna z komponent vložen právě pracovní bonus, který přináší nové peníze.

Zdůraznil ale, že ti, kdo budou potřebovat pomoci více, pomoc dostanou. „Ti budou mít vyšší podporu – zranitelné skupiny obyvatel, na samoživitelky pamatujeme,“ podotkl s tím, že připravují další úpravy, které představí během druhého čtení ve sněmovně. „Upravíme to tak, abychom věděli, že to bude bezpečné a nikoho nepoškodíme. Ale já nebudu podporovat lidi, kteří nepracují a pracovat by mohli,“ dodal. Garantuje, že lidem, kteří pracují, nemají výrazně drahé bydlení, tak těm se dávky nesníží, ale v mnoha případech se naopak zvýší.

Jurečka: Nezaměstnanost 4,1 procenta je predikovaný výkyv

Jurečka se vyjádřil i k aktuálním číslům nezaměstnanosti, která v prosinci vzrostla na 4,1 procenta. „Byl to predikovaný výkyv, prosinec a leden se zvyšuje – jednak je ukončení sezonních prací. V lednu přichází nejvíce lidí na úřad práce za celý rok a v březnu a dubnu bude nezaměstnanost opět klesat,“ dodal a zmínil, že nezaměstnanost do pěti procent je velmi nízká nezaměstnanost a odráží přirozenou fluktuaci, která na trhu je.

„Samozřejmě děláme vše pro to, abychom ji udrželi co nejnižší, ale musíme si říci, že se tam kromě sezónnosti promítá robotizace, digitalizace, nástup AI, a ty firmy dělají maximum pro to, aby šetřily,“ míní s tím, že pokud se v některých firmách dalo ušetřit robotizací, tak k tomuto kroku přistoupily. Proto je podle něj důležité mít dobrou kvalifikaci, dobré vzdělání, které by se mělo doplňovat během celého života. „To je to, co úřad práce velmi silně komunikuje a budeme to dělat dlouhodobě.“

K poznámce moderátora na nečinnost vlády k nastartování ekonomiky Jurečka poznamenal, že vláda učinila celou řadu opatření. „Udělali jsme rekordní investice do infrastruktury. (...) Je tu celá řada kroků, které vedou k tomu, abychom firmy motivovali – plné čerpání Národního plánu obnovy, evropských dotačních programů. Tam, kde vláda může podporovat nejen stavební, ale i jinou investiční činnost, tak to děláme,“ podotkl a zároveň připustil, že současná situace, ať už na trhu s energiemi, nebo v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině či německou ekonomikou, není jednoduchá.

Jurečka hovořil i o odložené digitalizaci služeb státu, digitalizaci stavebního řízení i schválení Lenky Bradáčové na post nejvyšší státní zástupkyně. Celé video můžete zhlédnout v úvodu článku.

Načítání...