Nižší dávky bude mít zhruba třetina lidí, pokud nepracují a mohou, řekl Jurečka

28 minut
Interview ČT24: Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Zdroj: ČT24

O peníze přijde nebo nižší podporu oproti současnému stavu bude mít zhruba jedna třetina současných klientů, pokud nezmění své chování, tedy například mohou pracovat a nepracují, uvedl v pořadu Interview ČT24 ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s připravovanou revizí sociálních dávek. Jurečka podotkl, že stále koalice vede diskuze nad některými parametry, ale očekává, že se do konce funkčního období podaří novelu zákona prosadit. Podle něj by 1. července mohla být uvedena do praxe.

Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a dětské přídavky má nahradit dávka státní sociální pomoci. Podávat a vyřizovat by se tak měla jen jedna žádost. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka by se podle návrhu mohla zvýšit o bonus za práci.

Ministerstvo práce ale čelilo kritice kvůli nastavení pravidel. Mezi nimi byla například Platforma pro sociální bydlení či Centrum pro společenské otázky SPOT, které přišly s tím, že některé rodiny by po úpravě mohly přijít až o několik tisíc měsíčně. Má se to týkat rodin s malými dětmi, lidí, kteří žijí sami ve velkých městech nebo samoživitele s jedním potomkem.

Jurečka v této souvislosti zmínil, že nižší podporu oproti současnému stavu bude mít možná zhruba jedna třetina současných klientů. „Důležité ale je, že to tak bude, pokud nezmění své chování, a to ve smyslu – může pracovat, nepracuje nebo například má výrazně drahé bydlení než je průměr v dané lokalitě,“ podotkl s tím, že vláda je také odpovědná za to, aby s penězi poplatníka nakládala efektivně.

„Jestliže vidíme, že v lokalitě daného města je to bydlení v průměru nějaké hodnoty a daný člověk hodně vyčnívá, tak říkáme, že to není v pořádku. To nejsme schopni dlouhodobě financovat,“ podotkl s tím, že jde o určitý tlak na změnu chování klientů, čímž míní zaměstnání či řádné posílání dětí do škol. Vysvětlil, že do dávky je jako jedna z komponent vložen právě pracovní bonus, který přináší nové peníze.

Zdůraznil ale, že ti, kdo budou potřebovat pomoci více, pomoc dostanou. „Ti budou mít vyšší podporu – zranitelné skupiny obyvatel, na samoživitelky pamatujeme,“ podotkl s tím, že připravují další úpravy, které představí během druhého čtení ve sněmovně. „Upravíme to tak, abychom věděli, že to bude bezpečné a nikoho nepoškodíme. Ale já nebudu podporovat lidi, kteří nepracují a pracovat by mohli,“ dodal. Garantuje, že lidem, kteří pracují, nemají výrazně drahé bydlení, tak těm se dávky nesníží, ale v mnoha případech se naopak zvýší.

Jurečka: Nezaměstnanost 4,1 procenta je predikovaný výkyv

Jurečka se vyjádřil i k aktuálním číslům nezaměstnanosti, která v prosinci vzrostla na 4,1 procenta. „Byl to predikovaný výkyv, prosinec a leden se zvyšuje – jednak je ukončení sezonních prací. V lednu přichází nejvíce lidí na úřad práce za celý rok a v březnu a dubnu bude nezaměstnanost opět klesat,“ dodal a zmínil, že nezaměstnanost do pěti procent je velmi nízká nezaměstnanost a odráží přirozenou fluktuaci, která na trhu je.

„Samozřejmě děláme vše pro to, abychom ji udrželi co nejnižší, ale musíme si říci, že se tam kromě sezónnosti promítá robotizace, digitalizace, nástup AI, a ty firmy dělají maximum pro to, aby šetřily,“ míní s tím, že pokud se v některých firmách dalo ušetřit robotizací, tak k tomuto kroku přistoupily. Proto je podle něj důležité mít dobrou kvalifikaci, dobré vzdělání, které by se mělo doplňovat během celého života. „To je to, co úřad práce velmi silně komunikuje a budeme to dělat dlouhodobě.“

K poznámce moderátora na nečinnost vlády k nastartování ekonomiky Jurečka poznamenal, že vláda učinila celou řadu opatření. „Udělali jsme rekordní investice do infrastruktury. (...) Je tu celá řada kroků, které vedou k tomu, abychom firmy motivovali – plné čerpání Národního plánu obnovy, evropských dotačních programů. Tam, kde vláda může podporovat nejen stavební, ale i jinou investiční činnost, tak to děláme,“ podotkl a zároveň připustil, že současná situace, ať už na trhu s energiemi, nebo v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině či německou ekonomikou, není jednoduchá.

Jurečka hovořil i o odložené digitalizaci služeb státu, digitalizaci stavebního řízení i schválení Lenky Bradáčové na post nejvyšší státní zástupkyně. Celé video můžete zhlédnout v úvodu článku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 1 hhodinou

Nákazu do stáda může přinést lesní zvěř, bojí se slintavky a kulhavky chovatel

Ohrada s masným skotem je od hlavní silnice na Slovensko vzdálená jen pár metrů. Chovatel zvířat to ale jako riziko nevnímá. Spíše má obavy, aby se případná nákaza slintavkou a kulhavkou mezi jeho zvířata nerozšířila od lesní zvěře. Nakazit se může ta srnčí, jelení nebo černá. Myslivci upozorňují, že nákaza se pak může šířit nekontrolovaně, protože nelze zamezit volnému pohybu této zvěře.
před 1 hhodinou

Procházka historií. Aplikace přibližuje vzpomínky přeživších holocaustu

Aplikace „I walk“, na jejímž vývoji se podílel Ústav pro studium totalitních režimů, propojuje konkrétní místa s historickými událostmi a autentickými vzpomínkami přeživších holocaustu. Nyní v ní uživatelé najdou téměř dvacet procházek napříč Českem, další budou přibývat. Aplikace je zdarma a do telefonu si ji může nainstalovat kdokoliv. Pracovat s ní mohou například i učitelé při výuce v terénu.
před 2 hhodinami

Dobrovolní hasiči zápolí s náborem, noví členové nepřicházejí

V Česku je přes šest tisíc jednotek dobrovolných hasičů. Slouží v nich na osmdesát tisíc lidí, kteří pomáhají s likvidací požárů, následků bouřek nebo při haváriích. Noví členové ale nepřicházejí. Nejméně dobrovolných hasičů působí v Praze, v Karlovarském a Libereckém kraji, nejvíce ve Středočeském. Jednotky ze zákona zřizují samotné obce. Pohotovost v nich musí zároveň držet nejméně čtyři hasiči.
před 11 hhodinami

Účty Fialy a SPOLU na síti X byly napadeny ze zahraničí

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Podvržené příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Fiala uvedl, že účty byly napadeny ze zahraničí. Případem se zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Samosprávy budou o změně rozpočtového určení daní s politiky dál jednat

Samosprávy neočekávají, že by se před podzimními volbami podařilo prosadit změnu rozpočtového určení daní, která by zvýhodňovala obce, jež vytvářejí příznivé podmínky pro podnikání. Budou jednat s politickými stranami, aby bylo možné takovou změnu přijmout po volbách, řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl (STAN) po jednání se zástupci vlády. Ti uvedli, že nemají k úpravě výhrady, pokud bude neutrální vůči státnímu rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ovečkin je reklamou, kvůli níž umírají lidé, říká Hašek

Hokejový útočník a moskevský rodák Alexandr Ovečkin dal 895. gól v NHL. Zlomil tak 31 let starý střelecký rekord kanadské hokejové legendy Waynea Gretzkého. Sportovec, jenž má blízko k ruskému vládci Vladimiru Putinovi, přijímal gratulace od mnoha sportovních celebrit, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek mezi nimi však nebyl. „V době, kdy Rusko vede imperialistickou válku proti Ukrajině, jsem k tomu neviděl důvod,“ sdělil. Podle něj je Ovečkin „reklamou“, kvůli níž „umírají lidé“.
před 16 hhodinami

„Odstříhával mi černou kůži bez umrtvení.“ Plastický chirurg dluží na odškodném

Když jde někdo na plastickou operaci, obvykle proto, že chce na svém těle něco zlepšit. Úplně jinak to ale dopadlo s pacientkami plzeňského plastického chirurga Jana Boudy. Ten podle pravomocných soudních rozhodnutí tyto pacientky svým jednáním poškodil, a měly tak dostat vysoké odškodné. Jenže nedostaly nic. Lékař pod novou hlavičkou operuje dál. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 18 hhodinami
Načítání...