Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí s osvobozením bývalých šéfů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomáše Perutky a Ondreje Páleníka. Obžaloba je vinila z mnohamilionové škody způsobené uzavřením smluvního dodatku s německou firmou Viktoriagruppe. Zeman podal koncem roku dovolání, jeho obsah žalobci zpřístupnili ve své databázi. Rozhodovat tak bude Nejvyšší soud.
Nejvyšší žalobce Zeman nesouhlasí s osvobozením bývalých šéfů správy rezerv v kauze Viktoriagruppe, podal dovolání
Podle Zemana se oba muži dopustili trestného činu a způsobili škodu velkého rozsahu. Nejvyšší státní zástupce žádá vrácení kauzy na začátek, tedy k Městskému soudu v Praze, který původně potrestal Perutku podmínkou a Páleníka zprostil. Odvolací Vrchní soud v Praze pak osvobodil také Perutku, protože údajně nešlo o trestný čin.
Perutka, který řídil SSHR z pozice místopředsedy, navrhl v roce 2012 firmě Viktoriagruppe ukončení povinnosti hradit náklady na pronájem prázdné nádrže v centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi, což představovalo 4,9 milionu korun měsíčně. Na jaře 2013 pak předal novému předsedovi SSHR Páleníkovi k podpisu smluvní dodatek, jenž povinnost fakticky zrušil. Podle obžaloby se tak muži dopustili zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Perutka se hájil mimo jiné tím, že musel zajistit dostupnost nádrže. Bezpečnostní rada státu totiž schválila pro SSHR úkol nakoupit 100 tisíc tun ropy. Vrchní soud Perutkovi uvěřil, že jeho motivací bylo zabezpečit vyčištěnou skladovací kapacitu na uskladnění pohonných hmot.
Ohledně Páleníka pražské soudy odmítly úvahy, že by postupoval ledabyle. Podepsal prý jen deklaratorní dodatek. Podle Zemana ale Páleník „naplnil všechny znaky zločinu porušení povinnosti při správě cizího majetku“. Páleník byl v jiné kauze zneužití Vojenského zpravodajství potrestán podmínkou na dva a půl roku a osmiletým zákazem činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech.