Nečasova manželka odmítla v kauze sledování vypovídat

Praha - Manželka odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) využila svého práva a odepřela vypovídat v kauze svého údajného sledování. Řekl to advokát Jany Nagyové Eduard Bruna. Podle policie nechala Nečasovou sledovat právě Nagyová, a to ze soukromých důvodů. Podle trestního řádu má svěděk právo odepřít výpověď mimo jiné tehdy, pokud by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému či manželovi.

V usnesení o zahájení trestního stíhání Nagyové policie napsala, že šéfka Nečasova kabinetu loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování premiérovy manželky, k níž měla podle policistů „vysoce negativní postoj“. Údajně při tom využila vlivu vyplývajícího z osobního poměru s premiérem. Na předsedu vlády prý také vyvíjela nátlak, aby se rozvedl. V současné době se Nečas s manželkou skutečně rozvádí, což oznámil krátce předtím, než vyšla najevo aféra s údajným sledováním.

Nagyová prý za účelem sledování opatřila fotografii i adresu premiérovy ženy představitelům Vojenského zpravodajství. Na sledování se údajně bez vědomí ministra obrany domluvila s tehdejším šéfem Vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem, jeho nástupcem Milanem Kovandou a s plukovníkem tajné služby Janem Pohůnkem. Na základě textových zpráv, které si jednotliví aktéři vyměňovali, dospěli policisté k závěru, že dva příslušníci Vojenského zpravodajství monitorovali okolí Nečasova bydliště a fotili jeho služební vůz. Sledování však odhalil Nečasův řidič.

Kauza kolem Nagyové, která se vedle údajného sledování Nečasové a dvou zaměstnanců Úřadu vlády týká také údajného podplácení tří exposlanců ODS, stála premiéra Nečase funkci i post předsedy občanských demokratů.

Reportáž o výslechu Nečasovy ženy (zdroj: ČT24)