Na odstavení starého kotle zbývají dva týdny

Události: Blíží se zákaz starých kotlů (zdroj: ČT24)

Už jen čtrnáct dní zbývá domácnostem na odstavení starých neekologických kotlů první a druhé třídy. Pro změnu vytápění se prokazatelně rozhodlo s pomocí dotací přes 180 tisíc domácností, ale ne všechny ještě povinnost splnily – a dle oslovených revizních techniků to ani všechny do 1. září nemohou stihnout.

Vzhledem k blížícímu se zákazu má topenář a revizní technik Karel Černý v posledních dnech napilno. „Týdně dvě tři poptávky telefonicky i e-mailem. Bohužel časový prostor na výměnu už není. Výrobci kotle mají, ti jsou připraveni, ale my topenáři ne,“ upozornil. Výměnu kotle podle něj zanedbali zejména lidé na malých obcích.

To, jestli kotel může dál topit i od letošního září, by mělo být jasné z výrobního štítku a třídy kotle. Na těch nejstarších ale nebude ještě uvedená. Rozhodující je tak protokol revizního technika, který by měl zkontrolovat topeniště každé tři roky. Kotle vyrobené před rokem 2000 musí skončit všechny, ty do roku 2012 z velké části.

Staré kotle kromě prachu uvolňují i rakovinotvorný benzo(a)pyren. Lokální topeniště jsou jeho zdrojem z 97 procent. I když koncentrace klesají, dál zůstávají problematické. „Všechny ostatní znečišťující látky již nepřekračují současné imisní limity. Ale benzo(a)pyren zbyl jako jediný mohykán poslední, který je překračuje,“ ujasnil vedoucí informačního systému kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Václav Novák.

„Záludnost spočívá v tom, že se projevuje funkční toxicitou. To znamená, že v malých koncentracích po dlouhou dobu působení může způsobit toxikologické účinky,“ vysvětlil odborný asistent z Vysoké školy chemicko-technologické Tomáš Sommer.

Pokuta až padesát tisíc

Podle ministerstva životního prostředí nyní těžko říci, kolik starých kotlů v domácnostech ještě zůstává. Naposledy odhadovalo 150 tisíc, ale věří, že teď už to bude méně. Resort však ví, že kotlíkové dotace se rozhodlo využít na 130 tisíc domácností a Novou zelenou úsporám 55 tisíc dalších.

Při používání kotle, který nebude splňovat emisní požadavky po letošním 1. září, hrozí jeho provozovateli pokuta až padesát tisíc korun. Na dodržování zákazu starých kotlů budou dohlížet obce, které by v případě pochybení měly nejdříve vyzvat k nápravě, až poté uložit pokutu.

„Cílem není ukládat sankce, ale dosáhnout výměny zdrojů. Primárním způsobem kontroly je provedení pravidelné tříleté kontroly technického stavu,“ sdělil vedoucí oddělení spalovacích zdrojů a paliv resortu životního prostředí Pavel Gadas.

Konec provozu starých neekologických kotlů stanovil už zákon z roku 2012 a dal na to deset let. Když ale předloni kvůli ruské agresi proti Ukrajině nebylo jasné, jestli bude dost plynu, a ceny energií vystřelily, dostaly domácnosti dvouletý odklad.