Na odstavení starého kotle zbývají dva týdny

7 minut
Události: Blíží se zákaz starých kotlů
Zdroj: ČT24

Už jen čtrnáct dní zbývá domácnostem na odstavení starých neekologických kotlů první a druhé třídy. Pro změnu vytápění se prokazatelně rozhodlo s pomocí dotací přes 180 tisíc domácností, ale ne všechny ještě povinnost splnily – a dle oslovených revizních techniků to ani všechny do 1. září nemohou stihnout.

Vzhledem k blížícímu se zákazu má topenář a revizní technik Karel Černý v posledních dnech napilno. „Týdně dvě tři poptávky telefonicky i e-mailem. Bohužel časový prostor na výměnu už není. Výrobci kotle mají, ti jsou připraveni, ale my topenáři ne,“ upozornil. Výměnu kotle podle něj zanedbali zejména lidé na malých obcích.

To, jestli kotel může dál topit i od letošního září, by mělo být jasné z výrobního štítku a třídy kotle. Na těch nejstarších ale nebude ještě uvedená. Rozhodující je tak protokol revizního technika, který by měl zkontrolovat topeniště každé tři roky. Kotle vyrobené před rokem 2000 musí skončit všechny, ty do roku 2012 z velké části.

Staré kotle kromě prachu uvolňují i rakovinotvorný benzo(a)pyren. Lokální topeniště jsou jeho zdrojem z 97 procent. I když koncentrace klesají, dál zůstávají problematické. „Všechny ostatní znečišťující látky již nepřekračují současné imisní limity. Ale benzo(a)pyren zbyl jako jediný mohykán poslední, který je překračuje,“ ujasnil vedoucí informačního systému kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Václav Novák.

„Záludnost spočívá v tom, že se projevuje funkční toxicitou. To znamená, že v malých koncentracích po dlouhou dobu působení může způsobit toxikologické účinky,“ vysvětlil odborný asistent z Vysoké školy chemicko-technologické Tomáš Sommer.

Pokuta až padesát tisíc

Podle ministerstva životního prostředí nyní těžko říci, kolik starých kotlů v domácnostech ještě zůstává. Naposledy odhadovalo 150 tisíc, ale věří, že teď už to bude méně. Resort však ví, že kotlíkové dotace se rozhodlo využít na 130 tisíc domácností a Novou zelenou úsporám 55 tisíc dalších.

Při používání kotle, který nebude splňovat emisní požadavky po letošním 1. září, hrozí jeho provozovateli pokuta až padesát tisíc korun. Na dodržování zákazu starých kotlů budou dohlížet obce, které by v případě pochybení měly nejdříve vyzvat k nápravě, až poté uložit pokutu.

„Cílem není ukládat sankce, ale dosáhnout výměny zdrojů. Primárním způsobem kontroly je provedení pravidelné tříleté kontroly technického stavu,“ sdělil vedoucí oddělení spalovacích zdrojů a paliv resortu životního prostředí Pavel Gadas.

Konec provozu starých neekologických kotlů stanovil už zákon z roku 2012 a dal na to deset let. Když ale předloni kvůli ruské agresi proti Ukrajině nebylo jasné, jestli bude dost plynu, a ceny energií vystřelily, dostaly domácnosti dvouletý odklad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 1 mminutou

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 51 mminutami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 1 hhodinou

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 2 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 10 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 12 hhodinami
Načítání...