Na D1 jezděte v klidu, nestresujte se a zácpy objeďte, radí řidičům ministr dopravy

26 minut
Interview ČT24: Dan Ťok, ministr dopravy
Zdroj: ČT24

Modernizace D1 probíhá už čtyři roky, přesto jsou práce teprve ve své třetině. Letos se pracuje na rekordním počtu úseků a podle ministra dopravy Dana Ťoka (nestr. za ANO) trvají uzavírky a omezení kvůli opravám nejkratší možnou dobu. Chtěl by ale, aby dělníci pracovali ve dvou směnách. Řekl to v Interview ČT24.

„Jízda po D1 pro mě není stresující. Je to dálnice, která se dostala do stavu, ve kterém je. A my jsme v situaci, kdy dálnici musíme znovu postavit za provozu, což není jednoduchý úkol. V převážné většině času jsou otevřeny dva pruhy tam a dva zpátky. Pokud člověk přijde s pokorou k tomu, že když vjíždí do opravovaného úseku, tak dodržuje rychlost – a mnohdy to vynucujeme měřením rychlosti – tak zásadní problém nemá,“ říká Ťok. 

Problém podle něj nastává až ve chvíli, když se stane havárie nebo je nutné jezdit jedním pruhem, například při přeznačování. Čas potřebný na změnu značení se však výrazně zkrátil, a probíhá většinou od pátečního do nedělního večera. 

Modernizace D1
Zdroj: ŘSD

„Bohužel to nastává ten čas, kdy se jezdí z venkova zpátky do Prahy, tak to ještě chytne. Dneska se bavíme, že bychom i ty dva pruhy dělali paralelně a posunutě proti sobě. Tak, aby jak špička z Prahy, tak i špička v neděli z venkova do Prahy byla ve dvou pruzích,“ uvádí ministr.

Řidičům pro jízdu po modernizované dálnici doporučuje hlavně trpělivost. „Poradil bych jim, aby jezdili v klidu, nenechali se vystresovat a aby sledovali informace. Pokud je někde zácpa, tak já bych ji doporučil objet. Já je objíždím,“ radí Ťok. Zmínil například informační systém viaRODOS, který například ve svém ranním vysílání využívá i Česká televize.

Dvě směny by práce urychlily, míní Ťok

Ředitelství silnic a dálnic se už také zaměřilo na délku oprav, například začalo pomocí kamer hlídat stavební firmy. Výhrady k jejich práci má i sám ministr.

„Myslím, že by se tam mělo pracovat mnohem intenzivněji a vyžaduji, aby se pracovalo ve dvou směnách. Nám už se podařilo, že se dělá sedm dnů v týdnu, že se dělá 12 až 14 hodin. Co se mně nelíbí, že to většinou firmy řeší tak, že mají jednu směnu. Já bych tam chtěl vidět dvě směny. Dvě osmihodinové nebo sedmihodinové směny udělají víc než jedna dvanáctihodinová,“ míní Dan Ťok.

Když se podíváte, jak se pracovalo před dvěma třemi lety a jak se pracuje teď, tak si myslím, že každý kdo je objektivní a jede po dálnici, tak vidí, že je to mnohem lepší.
Dan Ťok

Ministr dříve zmiňoval také možnost, že by se na dálnicích nebo významných silnicích pracovalo i v noci. Dnes ale uznává, že to není příliš reálné.

„Kritické věci se dělají v noci, tam máme výjimku. Ale obecně kolem dálnice jsou všude kolem vesnice a nám prostě nechtějí dát povolení, abychom mohli dělat v noci, protože je obtěžujeme hlukem. Já tomu z jedné strany rozumím, ale z druhé strany by to určitě pomohlo,“ poznamenal ministr. Přesto je přesvědčen o tom, že práce nyní probíhají mnohem rychleji než dřív.

obrázek
Zdroj: ČT24

Dva pruhy, nebo deset let zpoždění

Dan Ťok hájí také dřívější rozhodnutí o modernizaci ve stávajícím čtyřpruhovém uspořádání. Původně se totiž zvažovala i možnost, že by se D1 rozšířila na tři pruhy v každém směru, jako je tomu před Prahou a Brnem. Podle ministra ale šlo hlavně o čas.

„Pokud bychom řekli, že chceme všude tři pruhy na D1, tak by se musela dělat všude nová EIA a výkupy pozemků by celou realizaci odsunuly možná o desítku let. A to už by ta dálnice nevydržela. Řešení je umění možného. Nemyslím, že je to chybné řešení – kdybychom ho neudělali, tak je mnohem chybnější řešení, že nemáme kudy jezdit,“ dodal ministr.

Vytížení D1 má také poklesnout po dokončení druhé dálnice spojující Čechy a Moravu, tedy D35. Na dvou úsecích v Pardubickém kraji letos začal archeologický průzkum a ještě letos nebo příští rok by mohla začít samotná stavba. Kompletní dokončení D35 se podle Ťoka plánuje mezi roky 2025 a 2030.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 3 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 12 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 14 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 14 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 14 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 16 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 18 hhodinami
Načítání...