Mzdy kvalifikovaných zaměstnanců letos porostou do šesti procent, ukázal průzkum

Zaměstnavatelé v soukromém sektoru plánují letos kvalifikovaným pracovníkům přidávat do šesti procent. Mzdy loni zvýšilo 87 procent zaměstnavatelů, u většiny překonal růst inflaci. Loni plošně přidávali v průměru 3,5 procenta, individuálně osm procent. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hays, která se zaměřuje na nábor specialistů a obsazování kvalifikovaných pracovních míst.

„V letošním roce očekáváme mírné zpomalení růstu mezd, nicméně plánuje jej 89 procent zaměstnavatelů a pouze deset procent očekává stagnaci. V rozmezí 2,5 až pět procent by mělo zvýšit mzdy až 53 procent zaměstnavatelů. Ještě vyšší nárůsty, do deseti procent, očekává osmnáct procent dotázaných firem,“ komentovala výsledky průzkumu ředitelka Hays pro Česko Agnieszka Pietrasiková.

Nejčastěji zaměstnavatelé loni zvyšovali mzdy do pěti procent, následně o šest až deset procent. „Nejde ovšem vždy o plošné nárůsty, častěji se navýšení týká nových náborů či konkrétních zaměstnanců a určitých týmů, zejména v případě vyššího zvyšování,“ uvedla Pietrasiková.

Z pohledu zaměstnanců zaznamenalo loni zvýšení mzdy 63 procent respondentů, nejčastěji do pěti procent. Stagnaci hlásilo 34 procent, zatímco u zbývajících tří procent se v loňském roce mzda snížila.

Nejčastějším důvodem změny ve mzdě do pěti procent je pravidelná valorizace, v případě větších nárůstů nad pět procent je obvyklejší individuální navýšení mzdy, případně změna zaměstnavatele. Letos očekává zvýšení mzdy 72 procent zaměstnanců, nejčastěji do pěti procent.

8 minut
Výkonná manažerka Hays Czech Republic Martina Le Papoušková o výsledcích průzkumu
Zdroj: ČT24

Širší nabídka pracovních míst v roce 2025

„Ekonomický růst byl v loňském roce mírný a pomalý a neumožnil zaměstnavatelům významněji zvyšovat počty zaměstnanců. Nižší poptávka po zaměstnancích znamená vyšší konkurenci uchazečů na pracovním trhu,“ upozornila Pietrasiková.

Výkonná manažerka Hays Czech Republic Martina Le Papoušková pro ČT také podotkla, že firmy neplánují dramatické expanze. „Nicméně jdou v souladu s ekonomickou situací, což je stabilizace, mírný nárůst a firmy plánují investovat do svých současných lidí. (...) Retence neboli udržení vlastních lidí je pro ně opravdu prioritou, proto se nebojí jim každoročně zvyšovat mzdy nebo si zajistit, že jejich klíčoví zaměstnanci neodejdou ke konkurenci,“ dodala.

Růst počtu zaměstnanců v loňském roce hlásilo 45 procent zaměstnavatelů, stagnaci 29 procent společností a meziroční pokles počtu zaměstnanců uvedlo 24 procent respondentů. V letošním roce plánuje nábory 83 procent zaměstnavatelů. „Potvrdí-li se predikce ohledně rychlejšího růstu ekonomiky, mohou se tyto hodnoty v roce 2025 pozitivně promítnout do širší nabídky pracovních míst pro kvalifikované profesionály,“ podotkla Pietrasiková.

S nedostatkem kvalifikované pracovní síly se nyní potýká 32 procent firem. Komplikací jsou pro ně také omezené rozpočty, které brání potřebným investicím, jak provozním, tak personálním. Kombinace těchto faktorů, tedy vysokých nákladů, omezených rozpočtů a nedostatku uchazečů na trhu určuje klíčový úkol pro personalisty v letošním roce, kterým je udržení a motivace stávajících zaměstnanců, poznamenala Pietrasiková.

Mzdová data získávala agentura Hays během roku 2024 ze svojí databáze. Průzkum mezi zaměstnanci a zaměstnavateli se uskutečnil v říjnu 2024 a zúčastnilo se ho 776 respondentů z řad zaměstnanců a uchazečů o práci a 495 respondentů z řad zaměstnavatelů působících na českém pracovním trhu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 9 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 30 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 1 hhodinou

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 2 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 5 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 9 hhodinami
Načítání...