Msta nacistů za Heydricha stihla i děti těch, co pomáhali odboji

3 minuty
Události ČT: Msta nacistů za Heydricha stihla i děti
Zdroj: ČT24

Před pětasedmdesáti lety, v dubnu 1945, se uskutečnil poslední transport 46 dětí popravených českých odbojářů. Trasa vedla z internačního tábora ve Svatobořicích na Kyjovsku do toho v Plané nad Lužnicí. Nacisté pro děti plánovali stejný osud, jako pro jejich rodiče, které zavraždili za pomoc parašutistům při atentátu na Heydricha.

Ve Svatobořicích na Kyjovsku připomíná památník osud šestačtyřiceti dětí po zavražděných českých odbojářích. Pamětnicí, která přežila mstu nacistů za pomoc výsadkářům, jenž připravili úspěšný útok na říšského protektora, je Alena Staňková.

Za protektorátu se jmenovala Vyhnisová. Jejího otce zatklo gestapo v srpnu 1942, její těhotnou matku o čtrnáct dní později. Malá, tehdy tříletá Alena zůstala u tety. Nacisté se mstili na každém, kdo mohl být nějak do pomoci výsadkářům zapleten. „Můj tatínek měl údajně pomáhat sehnat úkryt pro doktora Lyčku, který ošetřoval toho jednoho parašutistu,“ říká. 

Tím parašutistou byl Jan Kubiš, kterého zranil výbuch granátu, hozeného na Heydrichovo auto. Nacisté zatkli 294 odbojářů, které pak v Mauthausenu popravili. „Zřejmě jim to ale nestačilo, začali sbírat i nás děti,“ líčila dál pamětnice.

  • Teror po atentátu na Heydricha stál život až pět tisíc Čechoslováků. Potomci spolupracovníků odboje a příbuzných parašutistů to ale také neměli lehké. Většinu z nich Němci odvezli do zámku Jenerálka a později do internačního tábora ve Svatobořicích, kde je vychovávali tvrdou rukou. Na chod dětského domova Jenerálka dohlíželo i gestapo, děti se zde nemohly učit ani si číst.

Děti zavraždit jako rodiče

„Děti měly být zavražděny jako jejich rodiče. Protože se opravdu předpokládalo, že z nich vyrostou silní odbojáři, kteří budou bojovat, aby své rodiče pomstili,“ vysvětlil badatel Vlastislav Janík.

Celkem 46 dětí od dvou do šestnácti let nacisté nejdřív soustředili v usedlosti Jenerálka v Nebušicích u Prahy. „Řekli mi, že pojedu za maminkou, tak jsem se těšila, ale když jsem přijela na Jenerálku, tak maminka nebyla,“ vzpomíná Staňková.

Na Jenerálce byla podle svých slov od srpna 1942 do 14. dubna 1944. „Měla nás zde na starost Němka, která byla velmi přísná. Děti se tu nesměly učit, nesměly číst. Dohlíželo zde i gestapo,“ dodala.

  • Jenerálka je zámek (původně hospodářský dvůr) nacházející se v pražské městské části. Zároveň tvoří místní název pro celé osídlení v této lokalitě. Roku 1922 koupila Jenerálku kancelář československých legií a Podpůrného fondu legionářského, a z Jenerálky se tak stal domov legionářů-invalidů. Po atentátu na Reinharda Heydricha byla Jenerálka přeměněna na dětský domov s tvrdým režimem pro téměř 50 dětí, jejichž rodiče byli popraveni nebo skončili v koncentračních táborech. Dne 14. dubna 1944 byly tyto děti odvezeny do internačního tábora Svatobořice na jižní Moravě.

Děti si během internace směly říkat pouze křestními jmény, své příjmení a to, kým byli jejich rodiče, měly podle plánů nacistů navždy zapomenout. Po dvou letech děti transportovali do internačního tábora ve Svatobořicích na Kyjovsku, kterým za války prošly tisíce vězňů. Malá Alena měla alespoň svoji opatrovatelku už z Jenerálky.

„Nesměli se učit, přesto, co tady byli zavření vězni, byli mezi nimi jak učitelé, tak i profesoři, tak vychovatelé, a ti se snažili děti nějak vzdělávat,“ uvedl Rostislav Marada z Památníku a muzea internačního tábora ve Svatobořicích.

Podle pamětnice Staňkové byl ve Svatobořicích už prý režim trochu volnější. Děti byly rozděleny na dvě skupiny, kde se mohly vzdělávat, tvrdí Staňková. Sama se tam prý naučila číst.  

12 minut
Rozhovor s Alenou Staňkovou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 4 hhodinami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 6 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trumpův celní seznam vznikal na poslední chvíli, míní Bartuška

Rozhodně to je začátek vyjednávání s většinou zemí světa a americká administrativa očekává nějakou odpověď, řekl v Interview ČT24 zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška v souvislosti s ohlášenými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podotkl, že administrativa USA v tuto chvíli operuje s velmi málo lidmi a podle toho rozhodnutí vypadají. Trumpa podle něj nezajímá nikdo kromě Spojených států.
před 7 hhodinami

Tlak na výkon i nepochopení dopadá na žáky. Zlepšit duševní zdraví má nová strategie

O zlepšení prostředí na školách i well-beingu neboli duševním zdraví mladých diskutovali v pátek zástupci odborné veřejnosti a mládeže na půdě Senátu na jednání Národního konventu o vzdělávání, který zřídil ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Shodli se, že je potřeba podporovat navýšení psychologů na školách i vzdělávání samotných učitelů, kteří někdy nevědí, jak k duševnímu zdraví žáků přistupovat. Zlepšit by se také měla oboustranná komunikace mezi učiteli a žáky.
před 9 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...