Mohl Babiš mladší podepsat převod akcií k Čapímu hnízdu? V té době byl v USA, píše se v obžalobě

Andrej Babiš mladší nemohl podepsat listinu o převodu akcií Farmy Čapí hnízdo, protože byl v té době ve Spojených státech amerických. V obžalobě, kterou Česká televize získala, to uvádí státní zástupce Jaroslav Šaroch. Svoje tvrzení v textu opírá i o výpisy z bankovního účtu, ze kterého měl Babiš mladší platit v USA. To, že na konci roku 2007 nebyl v Česku, tvrdí i syn bývalého premiéra. Text obžaloby poukazuje i na to, že v případu jsou i další nejasnosti ohledně akcií nebo valných hromad firmy.

Obžaloba, jejíž kompletní stostránkové znění ČT získala, tvrdí, že bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce Jaroslava Šarocha to udělal proto, aby farma splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

Akcie společnosti Farma Čapí hnízdo získali na konci roku 2007 dcera expremiéra Adriana Bobeková, jeho syn Andrej Babiš mladší a jeho tehdejší partnerka a současná manželka Monika Babišová. Předchozí vlastník dostal za akcie téměř 2,4 milionu korun, které podle obžaloby přišly z účtu Andreje Babiše.

Babiš mladší tvrdí, že listinu o převodu akcií nepodepsal. To uvedl i v polovině září během svého výslechu u Městského soudu v Praze, který kauzu Čapí hnízdo projednává. „Poprvé jsem ty smlouvy viděl na policii. Nevěděl jsem o tom, že bych měl být akcionářem nějaké společnosti,“ řekl podle serveru iROZHLAS.cz.

Výpisy

Státní zástupce Jaroslav Šaroch výpověď Babiše mladšího dokládá výpisy z účtu, který si u banky vedl jeho otec. Platební karty k němu ale banka vystavila na jména Monika Babišová a Andrej Babiš mladší. Právě kartou Babišova syna bylo podle obžaloby na přelomu let 2007 a 2008 – tedy v době převodu akcií – opakovaně placeno ve Spojených státech.

„Z uvedeného lze mít za to, že Andrej Babiš (mladší, pozn. red.) pobýval v USA minimálně v období od 28. 12. 2007 do 8. 2. 2008. S ohledem na tuto skutečnost pak dne 31. 12. 2007 nemohl podepsat v Praze smlouvu o převodu cenných papírů, na základě které na něj mělo být převedeno 5 ks akcií společnosti AGRO a.s., a téhož dne v Praze tyto akcie osobně převzít, jak má dokládat protokol o převzetí akcií z uvedeného dne,“ uvádí Šaroch v obžalobě.

To, jestli byl podpis Babiše mladšího zfalšovaný, prověřoval i písmoznalec Aleš Čulík. Podle něj pravděpodobně není pravý, kvůli nedostatku podkladů ke srovnání ale nemůže učinit jednoznačný závěr. U soudu však řekl, že našel některé podobnosti s písmem expremiéra Babiše. Ten odmítl, že by podpis zfalšoval, a prohlásil, že jeho syn není zdravotně způsobilý vypovídat. Soudce Jan Šott na začátku tohoto týdne rozhodl, že duševní stav Babiše mladšího posoudí znalci.

Babišovou nemohl zastupovat člen dozorčí rady, píše Šaroch

Podpis Babiše mladšího není jedinou nejasností, kterou Šaroch zmiňuje v souvislosti s akciemi Čapího hnízda. Na valné hromadě firmy v polovině ledna 2008 totiž Moniku Babišovou zastupoval advokát Václav Knotek, který byl ale zároveň členem dozorčí rady. To ale bylo podle Šarocha v rozporu s tehdejšími zákony i stanovami společnosti.

Valné hromady, na které se změnil název společnosti na Farma Čapí hnízdo a do představenstva se dostala dnes hlavní obžalovaná Jana Nagyová, se účastnila i právnička Gabriela Knapová. Podle policie ale není jasné, koho zastupovala, a to i s ohledem na to, že Babiš mladší podle svých slov žádné akcie nedostal. „To by mělo ve spojení s neplatnými hlasy Mgr. Knotka za následek, že rozhodnutí této mimořádné valné hromady by nebyla platná,“ uvádí Šaroch. Babiš mladší u soudu odmítl, že by někomu tehdy udělil plnou moc. „To by musel být falešný podpis,“ řekl.

Obžaloba zpochybňuje i podpis Babiše mladšího na smlouvě o převodu jedné akcie do vlastnictví Martina Herodese, bratra Moniky Babišové. „I podpis této smlouvy a předání jedné akcie Martinu Herodesovi však Andrej Babiš popírá,“ parafrázuje Šaroch výpověď Babiše mladšího s tím, že Herodes nedoložil, že by mu za akcii zaplatil smluvených 120 tisíc korun.

I na dalších valných hromadách společnosti v letech 2010 a 2011 navíc nebylo podle obžaloby jasné, koho advokáti zastupovali. „Žádné seznamy akcionářů ani plné moci k zastupování akcionářů nebyly doloženy,“ uvádí žalobce. Právníci pak akcie při sloučení Farmy Čapí hnízdo se společností Imoba sami prodali, policie ale podle obžaloby nezjistila, jak k nim přišli. Knapová i Knotek k tomu u soudu odmítli vypovídat s odkazem na povinnost mlčenlivosti.


Kvůli nejasnému převodu akcií i údajně nezákonné účasti advokátů na valných hromadách by podle policie měly být neplatné i změny ve vedení firmy. To by však zpochybnilo i všechny další kroky společnosti včetně samotného podání dotace. „Což by dále mělo dopad na třetí osoby,“ píše Šaroch s tím, že změny proto nebude rozporovat: „Je na místě rozhodnutí této valné hromady, i přes uvedené, akceptovat.“

Státní zástupce se v dokumentu také podrobně zabývá rolí obou obžalovaných. Jana Nagyová podle něj musela vědět, že akcionáři firmy byli Babišovi příbuzní. Roli Andreje Babiše pak má dokazovat i to, že platba z jeho účtu za převod akcií jeho příbuzným přišla až po schválení padesátimilionové dotace na výstavbu areálu. Expremiér se podle žalobce o projekt zajímal, což dokládá výpověďmi některých svědků.

Babiš na policii řekl, že se žádného trestného činu nedopustil, a dále odmítl vypovídat. U soudu pak uvedl, že obžaloba je nepravdivá a nepodložená důkazy, na otázky soudu i stran řízení už ale odmítl odpovídat. Jeho manželka Monika Babišová, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes nevypovídali na policii ani u soudu, na rozdíl od Babiše mladšího. Jana Nagyová na policii podala jen takzvanou monologickou výpověď bez otázek vyšetřovatelů, vinu odmítla. Stejně postupovala i před soudem. Všichni obžalovaní jakékoliv provinění odmítají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 3 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 6 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 7 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Policie navrhla obžalovat 10 lidí a 16 firem v kauze libereckého dopravního podniku

Policie navrhla obžalovat deset lidí a šestnáct firem kvůli korupci a zmanipulování veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Kriminalisté vedou stíhání mimo jiné pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku a podplacení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Policie navrhuje obžalovat Okamuru a SPD kvůli předvolebním plakátům

Policie chce poslat před soud předsedu SPD Tomia Okamuru i samotné hnutí. Kauza se týká plakátů z loňské předvolební kampaně. Vyplývá to z vyjádření šéfa dozorového Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jana Lelka. O žalobě zatím ale státní zástupce nerozhodl. Sněmovna kvůli případu vydala Okamuru k trestnímu stíhání. To policie zahájila v únoru. Viní jeho i SPD z podněcování k nenávisti, za které hrozí až tři roky vězení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Začala stavba dalšího úseku D6

U Bochova na Karlovarsku začala stavba dalšího úseku dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Úsek Žalmanov–Knínice bude téměř sedm kilometrů dlouhý a stát bude přes dvě miliardy korun. Stavba by měla být hotová v listopadu 2027. Do Karlových Varů budou zbývat už jen dva úseky. S jejich dokončením se počítá do roku 2028.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...