Ministerstvo chce zavést elektronické žádanky na vyšetření. Měly by zkrátit čekání

4 minuty
Zkrátit čekání a zajistit větší dostupnost lékařů. Dvě novinky, o které usiluje ministerstvo zdravotnictví
Zdroj: ČT24

Elektronické žádanky na vyšetření a pravidelné zveřejňování objednacích lhůt na prohlídky jsou dvě novinky, které mají podle ministerstva zdravotnictví pacientům lépe zajistit dostupného lékaře a zkrátit čekání. Resort o nich teď vyjednává s doktory i pojišťovnami, protože ty mají podle zákona dodržování lhůt hlídat. A pokud se strany nedomluví, dá tuto povinnost ještě letos zákonem.

Jedním z nejvytíženějších oborů je třeba ortopedie, kde se dlouho čeká hlavně na kloubní náhrady. Například v pražské nemocnici Na Bulovce začíná denní směna v ortopedické ambulanci už v sedm ráno, objednaných pacientů jsou desítky a kolem jedenácté dopoledne už je plno.

„Je standardem, že zůstáváme po pracovní době, pracujeme, dokud nejsou všichni pacienti ošetřeni. Někdy tady jsme do šesti, do sedmi do večera,“ konstatuje místní ortoped Jan Lesenský.

Pacienti se tak k vyšetření dostávají zhruba po měsíci až čtyřech čekání, záleží na náročnosti prohlídky. A na některé plánované zákroky si počkají i přes půl roku. „Jsou čekací doby i delší než osm měsíců na totální endoprotézu. Nejdelší čekací doby jsou na místech, která jsou žádaná,“ vysvětluje ředitel Bulovky Jan Kvaček.

A žádaná je třeba také dětská urologie Všeobecné fakultní nemocnice, tady pacienti musejí vydržet ještě déle. „Jsme jediné centrum v republice. Čekací doba je až v řádu let,“ upřesňuje ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

Dostupnost vyšetření
Zdroj: ČT24

Jinde lhůty protahuje zase nedostatek lékařů nebo přístrojů. Na Blanensku se donedávna dlouho čekalo například na vyšetření magnetickou rezonancí. Pomohl nákup nové a podle mluvčí Nemocnice Blansko Kateřiny Ostré se dostupnost na toto vyšetření zkrátila z dvou až tří měsíců na dva až čtyři týdny.

Vize elektronických žádanek

Maximální lhůty u vybraných zákroků určuje nařízení vlády a plnění mají zajistit pojišťovny. Ministerská kontrola ale ukázala, že o tom nemají dostatečný přehled. „Neexistuje žádný systém pro sledování objednacích lhůt,“ potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pomoci by měly nově také čistě elektronické žádanky. Jejich kód by měla dostat automaticky i pojišťovna, a mít tak informaci o běžících lhůtách co nejdříve. Pojišťovny ale tvrdí, že jim nechybí data, ale právě jejich rychlé sdílení.

„Pomohlo by zjednodušení dat tak, abychom mohli reagovat velmi rychle,“ uvádí ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. „Potřebujeme jasně evidovat moment, kdy žádanka byla vystavena, abychom mohli sledovat délku, za jak dlouho se pacient dostane k vyšetření. To teď schopni nejsme,“ potvrzuje ministr zdravotnictví.

O žádankách bude i se zdravotníky jednat speciální komise na konci ledna. Ambulantní specialisté už teď chtějí záruku, že elektronizace nezbaví pacienta možnosti svobodné volby lékaře. „Nemůže mu být bráněno v tom, že dostane fyzicky žádanku a přinese mu ji,“ zdůraznil předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Ministerstvo teď čeká, jestli se zdravotníci a pojišťovny dohodou na metodice dobrovolně, v opačném případě dá ještě letos povinnost zákonem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 32 mminutami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 1 hhodinou

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 7 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 12 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 13 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 14 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 21 hhodinami
Načítání...