Ministerská kontrola v Cermatu odhalila desítky pochybení ve veřejných zakázkách

Kontrola hospodaření Centra zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), kterou udělalo ministerstvo školství (MŠMT), potvrdila chyby ve vztahu s firmou Konica Minolta. Ta pro státní organizaci zajišťující průběh jednotných přijímacích a maturitních zkoušek od roku 2010 tiskla a kompletovala testy. Chyby kontroloři odhalili v zadávacím řízení i při plnění smlouvy. Ve veřejných zakázkách Cermatu zjistili celkem 29 pochybení. MŠMT nyní vyhodnocuje, jak je napravit. Resort to napsal v aktuální tiskové zprávě. Podle generálního ředitele Konica Minolta Business Solutions Pavla Čurdy zajišťovala firma při spolupráci s Cermatem provoz přesně podle zadání ministerstva.

Kontrola MŠMT potvrdila dřívější zjištění ministerstva financí (MF), konstatoval úřad. Kvůli nedostatkům v řízení organizace, na které letos MF upozornilo, skončila na postu ředitelky Cermatu Michaela Kleňhová. V květnu ji odvolal tehdejší ministr školství Petr Gazdík (STAN).

MŠMT nařídilo prověřit hospodaření své příspěvkové organizace v době, kdy byla zveřejněna zjištění MF. Kontrola MŠMT se soustředila na evidenci majetku, veřejné zakázky a vnitřní kontrolní systém. Chyby odhalila třeba v tom, že Cermat řádně neodpisoval svůj majetek a chyboval v inventarizaci, čímž porušoval zásady vedení účetnictví.

Ve veřejných zakázkách kontroloři zjistili 29 nedostatků. Organizace podle nich chybně zveřejňovala informace v registru smluv a v případech pozdní dodávky nebo dokončení prací nevyžadovala pokuty. Za chybu označili také to, že se některé kontrolní postupy dodržovaly jen formálně.

Bez smluvní pokuty za pozdní dodání

Kontrola našla i chyby ve vztahu k firmě Konica Minolta. „Byla zjištěna pochybení v průběhu zadávacího řízení, rovněž zde nebyla uplatněna smluvní pokuta v době, kdy společnost dodala zařízení až po řádném termínu, a docházelo k finančnímu plnění, aniž by byly odsouhlaseny objednávané služby a práce,“ vyjmenovalo MŠMT.

Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové nyní resort zjištění kontrolorů zanalyzuje a nastaví postup k odstranění chyb. Úřad také zkontroluje nápravná opatření přijatá už dříve novým vedením organizace s cílem zamezit opakování chyb, na které poukázalo ministerstvo financí.

Podle generálního ředitele Konica Minolta Business Solutions Čurdy vyhrála firma zakázku na provoz produkčního centra Cermatu ve standardním otevřeném výběrovém řízení už v roce 2009 a ministerstvo si její nabídku od té doby opakovaně vybralo jako nejvýhodnější.

„Po celou dobu spolupráce jsme zajišťovali provoz bez jediné výrobní nebo bezpečnostní vady a přesně podle zadání MŠMT. Máme podepsané všechny předávací protokoly bez dalších výtek. To umožnilo více než dvěma milionům studentů bezpečně a včas složit přijímací nebo maturitní zkoušky bez toho, že by došlo ke ztrátě zkušebního tajemství,“ tvrdí Čurda. Aktuální vyjádření resortu označil kvůli současnému výběrovému řízení na zajištění tisku testů v Cermatu za účelové.

Vedením Cermatu byl po odvolání Kleňhové pověřen náměstek MŠMT pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl, který v srpnu na funkci náměstka rezignoval. Důvodem bylo, že spolupracoval s poradcem Luďkem Šteffelem, jedním z obviněných v kauze Dozimetr. Kvůli kontaktům s jiným obviněným z téže kauzy rezignoval na konci června i Gazdík, kterého na postu ministra vystřídal jeho stranický kolega Vladimír Balaš (STAN). Od září je ředitelem Cermatu odborník na kybernetickou bezpečnost a informační systémy Miroslav Krejčí.

Kontrola resortem financí v Cermatu se konala od listopadu 2021 do letošního ledna. Podle jejích závěrů se Cermat dopustil šesti prohřešků, přičemž hlavním problémem bylo uzavírání pracovních dohod na stejnou činnost s kmenovými zaměstnanci. Organizace měla podle kontrolorů z MF zbytečně vynaložit 4,7 milionu korun. Další peníze by měl Cermat kvůli zdvojeným smlouvám zaplatit za pokuty od Státního úřadu inspekce práce a finančního úřadu.

Načítání...