Milostivý bude i podzim. Dlužníci od září dostanou možnost splatit dluhy bez úroků

3 minuty
UDÁLOSTI: Pokračování milostivého léta
Zdroj: ČT24

Milostivé léto, které umožnilo dlužníkům splatit své závazky vůči obcím, zdravotním pojišťovnám nebo například dopravním podnikům bez úroků a dalších větších poplatků, se zopakuje. Dohodly se na tom vládní koalice s opozicí. Ministerstvo spravedlnosti navrhlo, aby se akce z uplynulé zimy zopakovala ještě od září do listopadu. V prvním kole byly ukončeny desítky tisíc exekucí. Jen pražský dopravní podnik jich uzavřel téměř čtrnáct tisíc.

Že by se mohlo milostivé léto zopakovat, připustil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Na světě již je dohoda vládní koalice a opozice, podle které by mělo být druhé milostivé léto tříměsíční a začít 1. září. Dlužníci budou mít opět šanci splatit pouze jistinu spolu s paušální odměnou pro exekutora. Ta bude proti prvnímu kolu vyšší, bude činit 1815 korun (1500 korun plus DPH).

Vláda chce návrh poslat do Poslanecké sněmovny do konce měsíce s návrhem, aby jej poslanci schválili zrychleně v jediném čtení. Díky tomu by mohla začít platit od 1. července.

Zpožděná odpověď již nezmaří naději na konec exekuce

Autoři první úrokové „amnestie“ Marek Výborný (KDU-ČSL) a Patrik Nacher (ANO) by chtěli opravit to, co považují za hlavní nedostatek prvního milostivého léta – tedy to, že se z exekucí nevymaní ten, s kým exekutor nekomunikuje.

„Místo za patnáct dnů odpoví za měsíc a on mine tu lhůtu milostivého léta, která je od–do,“ ozřejmil Nacher praxi, která v některých případech oddlužení zhatila. Výborný uvedl, že se setkal „s řadou exekutorských úřadů, které nekomunikovaly s dlužníky tak, jak by měly“. Z návrhu vyplývá, že se milostivé léto žadateli prodlouží o dobu, o kterou se zpozdí odpověď exekutora. 

Exekutoři mají však proti opakování akce výhrady. Nelíbí se jim například výše poplatku, který dostanou – i když bude oproti prvnímu kolu dvojnásobný. „Přijde nám to jako vymýšlení nějakých částek. Měli bychom se držet našeho exekučního tarifu,“ prohlásil prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík. Podle návrhu by se nová tříměsíční akce měla týkat jen týchž exekucí jako první kolo, tedy těch, které začaly před loňským 28. říjnem.  

Není zatím zcela jasné, kolika lidem pomohlo první milostivé léto z exekuce. Exekutorská komora v březnu oznámila, že bylo zastaveno 42 tisíc exekucí, přičemž dluhů se zbavilo 15 tisíc lidí. Mlynarčík to prohlásil za překvapivě malý zájem. Poslanec Výborný však míní, že to není konečný počet, řada řízení podle něj ještě není zanesena v evidenci.

Svůj výsledek ve středu zveřejnil pražský dopravní podnik. Díky milostivému létu uzavřel 13 846 exekucí, přičemž na příslušenství dlužníkům odpustil 146 milionů korun, uhradit museli jen dávné pokuty a jednorázové poplatky exekutorům. „Do dopravního podniku jsme tímto způsobem získali zhruba 14,5 milionu korun, které bychom buď nezískali, nebo bychom je získali v daleko delším časovém horizontu,“ zhodnotil výsledek generální ředitel společnosti Petr Witowski.

Třetí milostivé léto na obzoru. Mohlo by se týkat i daňových nedoplatků

Ani druhé milostivé léto by nemuselo být poslední. Poslanci by měli dostat návrh na třetí takovou akci, která by se nově týkala i daňových nedoplatků nebo pokut ze správních řízení. 

„Stát si může dovolit odpustit často dramaticky narostlé příslušenství. Nicméně o jistinu stát nepřijde,“ podotkl Výborný.

Toto daňové a správní milostivé léto by mohlo začít v polovině příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 20 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 41 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 1 hhodinou

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 2 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 5 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 9 hhodinami
Načítání...