Česká města se potýkají s přemnoženými potkany. Hubit se je snaží pravidelně, ne vždy v tom jsou ale úspěšná. Velcí hlodavci se totiž množí velmi rychle, jejich populaci navíc svědčí i mírné zimy z posledních let. Jen v Praze jich je podle odhadů minimálně pětkrát více než obyvatel.
Města se potýkají s přemnoženými potkany, mohou přenášet až desítky nemocí
Plošná deratizace skončila v metropoli před několika dny. Na sídlišti Černý Most s hubením pomáhali i sami obyvatelé. Například Josef Baláž s kolegou nakoupili pasti. Hlodavce prý na sídlišti vídá často, lidé si navíc podle něj také stěžují, že na jednom z dětských hřišť se potkani procházejí i přes den.
„Jsou to zvířata, která se bojí světla. Když vylezou přes den, tak je přemnoženo,“ upozorňuje zástupkyně vedoucího z Národní referenční laboratoře pro dezinfekci a deratizaci Terezie Arnoldová.
„Největší problém je v roztříštěnosti pozemků a domů,“ poznamenal starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).
Množství potkanů odborníci jen odhadují, třeba v Praze by to mohlo být i víc než pět milionů. Kdyby se pravidelně nedělala plošná deratizace, situace by se rychle zhoršila. „Kolegové za sezonu dají nástrahy do třinácti až čtrnácti tisíc kanalizačních vstupů,“ popsal mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
Přenašeči bakterií a virů
Například v parku na jednom z pražských sídlišť, kde na dohled od rodinných domů a paneláků pobíhají potkani i ve dne, hlodavcům nosí obyvatelé jídlo. Tím se ale vystavují riziku, protože tato zvířata jsou přenašeči bakterií a virů.
„Když si potkan na člověka zvykne, může mu lézt i po ruce. Tam jsou pak známé případy kousnutí. I dotknutí se srsti může být nebezpečné, protože se potkan čistí tak, že si ji olizuje,“ varuje zoolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Pavel Stopka. Lidé by neměli sahat ani na půdu v okolí hnízd.
Potkani mohou přenášet i několik desítek nemocí, některé jsou pro člověka dokonce smrtelné. „Každý slyšel o leptospiróze, ale dalším onemocněním, které máme zaznamenáno, je například tularémie. Může to být i salmonelóza, horečka z krysího kousnutí a další,“ vyjmenovala epidemioložka ze Státního zdravotního ústavu Kateřina Fabiánová.
Přibývá i domácích škůdců
Přibývá ovšem nejen potkanů, ale i škůdců v domácnostech. Deratizační firmy častěji než dřív vyjíždějí likvidovat šváby, rusy domácí a hlavně štěnice. Čtyřicet procent zásahů je právě proti nim.
Obtěžující hmyz si lidé často přivezou z dovolené, stydí se o tom mluvit a zkoušejí ho tak zneškodnit sami. Jenomže i všemožní paraziti a brouci se bleskově množí a v krátké době dokáží zamořit celé domy. Podle odborníků také vykazují čím dál vyšší odolnost vůči chemickým přípravkům.