Máte byt, počítač nebo peníze na dovolenou? Statistici zkoumají, jak se žije v Česku

6 minut
Události: Statistici zkoumají, jak se žije v Česku
Zdroj: ČT24

V únoru začali statistici opět zkoumat, jak se žije různým českým domácnostem. Lidí se ptají třeba na výši příjmů nebo typ bydlení. Český statistický úřad (ČSÚ) tak získá možnost srovnávat Česko s dalšími evropskými zeměmi. Průzkum probíhá od roku 2005.

Výzkum v českých domácnostech se opakuje vždy na jaře už patnáct let. „Šetření probíhá ve všech zemích Evropské unie, a to podle jednotné metodiky. Výsledky proto umožňují mezinárodní srovnání,“ vysvětlil vedoucí oddělení informačních služeb ČSÚ Karel Adam.

Za patnáct let výzkumu se české domácnosti výrazně proměnily: vzrostla třeba výše příjmů. Zatímco v roce 2005 byl čistý průměrný příjem domácnosti na osobu zhruba 105 tisíc korun, v roce 2017 to bylo už skoro 180 tisíc korun.

Víc počítačů i vlastních bytů

Změnila se forma užívání bydlení i jeho vybavení. Dům sice vlastní pořád zhruba 40 procent domácností, podíl těch, kteří užívají vlastní byt, se ale téměř zdvojnásobil. A zatímco před patnácti lety našli statistici osobní počítač nebo notebook jen ve 40 procentech domácností, dnes už je to téměř 80 procent.

Zato černobílé televize vymizely. „Dříve se zjišťovala barevná televize v domácnosti, ale časem se ukázalo, že už ji všichni mají, tak se to přestalo sledovat,“ potvrdila vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ Táňa Dvornáková.

V šetření se statistici zajímají i o to, co by si domácnosti mohly nebo nemohly z finančních důvodů dovolit pořídit. Například to, zda si mohou dopřát týdenní dovolenou: v roce 2005 záporně odpovědělo 42 procent domácností, předloni jen 27 procent.

Statistici srovnávají například míru rizika chudoby. V roce 2018 jí byl v Česku ohrožen každý jedenáctý člověk, tedy necelých deset procent obyvatel. To je nejméně ze zkoumaných zemí. Nejhůř na tom pak bylo Srbsko. 

Podíl lidí ohrožených chudobou
Zdroj: ČT24/ČSÚ

Podle posledních dostupných čísel jsou Češi s osobními vztahy a se zaměstnáním spokojeni, méně ale s finanční situací. Většina domácností říká, že s příjmy vychází docela snadno nebo jen s menšími obtížemi. Budoucnost vidí někteří optimisticky: víc než třetina lidí si myslí, že se jejich životní situace zlepší, a 57 procent lidí v roce 2018 předpokládalo, že se jejich situace nezmění. 

Domácnosti vybírají pracovníci ČSÚ náhodně, s tazatelem si ale musí domluvit čas návštěvy. Pokud lidé s účastí ve výzkumu souhlasí, jsou do něj zahrnuti po čtyři roky. V celé republice se statistici chystají navštívit 11,5 tisíce domácností.

Jak vychází domácnosti s příjmy
Zdroj: ČT24/ČSÚ

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 41 mminutami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 1 hhodinou

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 1 hhodinou

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
16:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 2 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 5 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 6 hhodinami
Načítání...