Lékař viněný ze zneužití dítěte u soudu zkolaboval

Benešov - Bývalý primář zubního oddělení benešovské nemocnice Pavel Seidl dnes zkolaboval u hlavního líčení. Soud se začal zabývat případem, v němž žaloba Seidla viní z pohlavního zneužití dítěte. Lékaři, který je bratrem hejtmanova náměstka pro zdravotnictví Zdeňka Seidla (ČSSD), hrozí až deset let ve vězení. Šestapadesátiletý bývalý primář podle zpravodaje ČTK dostal záchvat a začal se dusit. Přijela pro něj záchranná služba. Soudkyně líčení odročila na 23. března.

Žalobkyně lékaře viní z toho, že osahával jedenáctiletou pacientku a dvě sedmiletá dvojčata, dívku a chlapce. Událost se stala loni 24. února. V prvním případě prý stomatolog odvedl do lékařského pokoje jedenáctiletou dívku, kterou na oddělení poslali z ORL. Měla teplotu a stěžovala si na bolesti hlavy. Matka, jež zůstala v ordinaci se zdravotní sestrou, se domnívala, že dceru bere na rentgen.

Podle žalobkyně lékař dívku v pokoji přiměl k tomu, aby se svlékla, a prohmatával ji na tříslech, z boku na prsou a v podpaží a také jí lehce vsunul prst do vaginy a konečníku. Dívka se domnívala, že jde o součást vyšetření.

Seidl obvinění odmítá. Vypověděl, že pacientka byla vyplašená a nemluvila. Chtěl ji prý rozptýlit, aby se dozvěděl, kde a co ji bolí, proto ji údajně vzal stranou. V čekárně byli lidé, a tak šli do lékařského pokoje, kde pouze vypil kávu a ptal se jí, co ji tíží a z čeho má strach. Dívka ale dál nekomunikovala. „Sepsali jsme zprávu pro ORL a byl konec,“ dodal Seidl. Obhájce naznačil, že dívka měla v té době prázdniny, na které se těšila, a hospitalizace v nemocnici se jí zřejmě nezamlouvala.

Ve druhém případě, který se stal tentýž den odpoledne, lékař údajně v pokoji vyšetřoval sedmileté sourozence. Dívce prý prohmatával břicho, podpaží a třísla, chlapci podle jeho matky možná sahal i na přirození. „Ale nevím, jestli je to pravda,“ dodala žena, kterou dnes soud vyslýchal jako svědkyni.

Lékař tvrdí, že byl v pokoji sám a děti běhaly po chodbě. Ukázal jim prý nové pracoviště pohotovosti. Podle matky se všichni tři vrátili do ordinace ve veselé náladě. Poté stomatolog údajně do pokoje odvedl i matku dvojčat a vyšetřoval jí břicho. Řekl jí také, ať si sundá kalhoty, ale to již žena odmítla. Lékařovo chování jí prý začalo být divné až zpětně.

Lékař si pádem na zem pohmoždil obličej

Soudkyně dnes vyslechla obě matky, zdravotní sestru a předvolána byla ještě dětská psycholožka. Během jejího výslechu se ale Seidl začal dusit a sesunul se na zem. Obhájci se soudkyní se mu snažili poskytnout první pomoc. Přivolaní záchranáři ho odvezli na vozíku. Soudkyně poté líčení odročila na 23. března. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové si lékař pádem na zem způsobil pohmoždění obličeje. Záchranáři ho převezli do benešovské nemocnice kvůli vyloučení vážnějšího úrazu hlavy. Seidl byl zpočátku na nucené dovolené a později byl z nemocnice propuštěn. Rozhodnutí vedení nemocnice ale napadl u soudu a nyní se vede spor o to, jestli byla jeho výpověď právoplatná.