Labe by mohlo být kritickou infrastrukturou. Krok podporuje i Kupka

3 minuty
Události v regionech: Labe by mohlo být kritickou infrastrukturou
Zdroj: ČT24

Labe by se mohlo stát součástí kritické infrastruktury státu. Takový krok by urychlil splavnění této řeky. Usilují o něj provozovatelé výletních lodí, rejdaři i některá města na Labi. Mají navíc podporu ministerstva dopravy. Podle šéfa resortu Martina Kupky (ODS) by navíc mohli poslanci do půl roku projednat dohodu, která Česko zavazuje zajistit splavnost Labe až do Pardubic po 340 dní v roce. Do konce roku chce mít proto hotovou kompletní dokumentaci pro posouzení vlivu stavby děčínského jezu na životní prostředí.

Kvůli nízké hladině je pro velká plavidla největší tuzemská řeka splavná jen několik dní v roce. Po zbytek roku tak musí lodě kotvit u břehu. Česko se přitom nedávno dohodou s Německem zavázalo, že řeka bude splavná po téměř celý rok a minimální výše hladiny bude dosahovat 140 centimetrů.

O celoročním splavnění Labe až do Pardubic se mluví už tři desítky let. Klíčové je vybudování jezu v Děčíne. Proti němu jsou hlavně ekologové. Řešením by podle loďařů mohlo být vyhlášení řeky za kritickou infrastrukturu – tedy stavbu klíčovou pro chod a bezpečnost státu.

Současná situace tomu nahrává. „V dnešní době se potřebujeme zbavit závislosti na dodávkách energií, ropy, potravin,“ řekla předsedkyně České lodní společnosti Zuzana Hledíková.

Omezený počet vlaků

Podle ministerstva dopravy by se po Labi měla do budoucna z hamburského přístavu přepravovat hlavně nafta. „Máme v tuto chvíli k dispozici jen jedinou cestu a tou je železnice. V tuto chvíli na německé straně probíhá rozsáhlý modernizační projekt a omezuje počet vlaků, které mohou překonat to úzké hrdlo mezi Bad Schandau a Hřenskem. To je klíčový argument, proč má Česko postavit plavební stupeň Děčín,“ uvedl Kupka.

Podle něj by navíc měli poslanci do půl roku projednat dohodu mezi Českem a Německem o zaručení splavnosti Labe, kterou už podepsali ministři dopravy obou zemí – za Česko tehdy ještě Karel Havlíček (ANO).

Usnadnit plavbu po řece mají i veřejná přístaviště pro malé i velké lodě. Letos by se jich mělo otevřít osm – například v Poděbradech nebo Čelákovicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 37 mminutami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 1 hhodinou

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 2 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 10 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 11 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
včera v 08:30
Načítání...